Trwa ładowanie...

Protezy piersiowe

Rekonstrukcja piersi bez implantów to rozwiązanie dla kobiet, które przeszły mastektomię, czyli zabieg amputacji piersi. Istnieje kilka rodzajów tego typu protez: silikonowe, piankowe oraz wykonane z innych materiałów imitujących naturalną tkankę. Proteza jest odpowiednio wyważona, aby pasowała rozmiarem i ciężkością do pozostawionej piersi (o ile podczas mastektomii usunięto tylko jedną pierś). Protezy mogą być przymocowywane bezpośrednio do skóry lub można je umieszczać w specjalnym biustonoszu po mastektomii.

1. Dla kogo protezy piersiowe?

Protezy piersiowe
Protezy piersiowe

Kobieta po rekonstrukcji piersi bez użycia implantów.

zobacz galerię

Na protezy piersiowe może się zdecydować każda kobieta, której podczas operacji raka piersi usunięto znaczny fragment tkanki piersi. Jest to alternatywa dla kobiet, które nie chcą poddać się operacji rekonstrukcji piersi lub muszą na nią poczekać kilka miesięcy bądź lat. Protezy piersiowe można zacząć nosić tuż po mastektomii. Zanim jednak miejsce operacji się zagoi i zabliźni, zalecane są nieobciążane protezy, które jedynie zaznaczają kształt brakującej piersi, ale jej nie imitują w pełni. Po 4-8 tygodniach można już zacząć nosić pełną protezę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W większości przypadków proteza piersiwykonywana jest na zamówienie. W tym celu niezbędne jest dokonanie dokładnych pomiarów sylwetki kobiety. Protezy różnią się materiałem, z którego są wykonane i sposobem noszenia. Niektóre protezy pełnią rolę wkładek do specjalnych biustonoszy po mastektomii, a inne umiejscawia się bezpośrednio na klatce piersiowej. W przypadku częściowej mastektomii proteza ma jedynie wypełniać ubytek po fragmencie amputowanej piersi.

2. Zalety i wady noszenia protez piersiowych

Protezy piersiowe pełnią bardzo ważną rolę psychologiczną. Imitując amputowaną pierś, pozwalają chorej wciąż czuć się kobietą. Pomagają również zapomnieć o traumie amputacji. Jednocześnie umożliwiają zachowanie równowagi i odpowiedniej postawy, przez co zapobiegają bólom pleców i szyi. Proteza może również chronić gojące się miejsce operacji. Dla wielu kobiet protezy nie są jednak tak satysfakcjonujące, jak rekonstrukcja piersi. Jest to rozwiązanie tymczasowe w oczekiwaniu na operację.

Specjalny biustonosz po mastektomii jest rozwiązaniem dla kobiet, które decydują się na protezy nieprzylegające do skóry. Taki biustonosz posiada specjalną kieszonkę, gdzie umieszcza się protezę piersi. Podobne rozwiązanie może być również zastosowane w stroju kąpielowym. Biustonosz musi być przede wszystkim wygodny i musi podtrzymywać protezę, która z początku może nieco ciążyć. Z tego względu dla kobiet po mastektomii poleca się biustonosze z poduszeczkami na ramionach – w ten sposób paski biustonosza nie będą się wrzynały w ciało.

Protezy piersi pozwalają prowadzić normalne życie. Jeśli są dobrze dopasowane, kobieta nie odczuwa dyskomfortu, a inni nie zauważają, iż nie są to naturalne piersi. Dzięki nim kobiety po mastektomii nie czują się kalekie i nie zwracają na siebie uwagi innych. W ten sposób mogą zapomnieć o cierpieniach, jakie przeszły. Co więcej, dzięki protezom wciąż są atrakcyjne, kobiece i pewne siebie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza