Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, cena
Protezy zębowe stosuje się zarówno w sytuacji, gdy w jamie ustnej brakuje kilku zębów, jak i w przypadku bezzębia. Ponieważ istnieje wiele rozwiązań, wybór sztucznego uzębienia zależy od rodzaju i zakresu ubytków, wskazań stomatologa i indywidualnych preferencji pacjenta, jak i jego możliwości finansowych. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest proteza zębowa?
Protezy zębowe, inaczej protezy stomatologiczne (potocznie sztuczne zęby), to sztuczne uzupełnienia stosowane w protetyce stomatologicznej. Wykonuje się je z rożnych materiałów: metali lub ich stopów, tworzyw sztucznych i ceramiki, a stosuje w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia.
Dzięki protezom zębowym osoby, które utraciły własne zęby, mogą pozbyć się dyskomfortu i kompleksów. Rozwiązanie to przywraca funkcjonalność oraz estetykę jamy ustnej, służy i zdrowiu, i urodzie.
Braki w uzębieniu należy uzupełniać zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Ubytki mogą prowadzić do zaburzeń zgryzu, nieprawidłowego funkcjonowania stawów żuchwowych czy wad wymowy. Poza tym niestabilne zęby są bardziej podatne na uszkodzenie i mogą zacząć wypadać.
2. Rodzaje protez zębowych
Protezy zębowe dzielą się ze względu na kilka różnych kryteriów. Z uwagi na stałość rozwiązania wyróżnia się dwa główne rodzaje protez zębowych. To:
- protezy zębowe stałe,
- protezy zębowe ruchome.
Ze względu na zakres sztucznych zębów dzieli się je na:
- protezy całościowe, stosowane gdy pacjent nie ma ani jednego zdrowego zęba,
- protezy częściowe, stosowane w przypadku posiadania jednego lub kilku ubytków w uzębieniu.
Wybór rodzaju sztucznych zębów zależy od:
- rodzaju i zakresu ubytków,
- wskazań stomatologa,
- indywidualnych preferencji pacjenta,
- możliwości finansowych (ceny sztucznych zębów są bardzo zróżnicowane).
Wybór rodzaju sztucznych zębów zależy od indywidualnych preferencji pacjenta, wskazań stomatologa, rodzaju ubytków oraz możliwości finansowych. Ceny sztucznych zębów są bowiem bardzo zróżnicowane.
3. Protezy zębowe stałe
Protezy zębowe stałe to uzupełnienia zakładane za pomocą specjalnych elementów do zębów pacjenta. Mocuje się je na stałe, na przykład za pomocą tytanowych śrub wwiercanych w strukturę kości. Są więc trwale umocowane w jamie ustnej. Oznacza to, że pacjent nie jest w stanie włożyć ich i wyciągnąć z jamy ustnej bez ingerencji lekarza.
Do protez stałych zalicza się:
- wkłady koronowe,
- wkłady koronowo-korzeniowe,
- zęby ćwiekowe,
- licówki,
- mosty,
- implanty (na których odbudowuje się koronę zęba).
4. Protezy zębowe ruchome
Protezy zębowe ruchome są stosowane w przypadku ubytku kilku zębów lub całkowitego bezzębia. Wyróżnia je to, że można je wyciągnąć z jamy ustnej bez ingerencji lekarza.
Tego typu protez najczęściej są wykonane z akrylu, ale i z acronu (proteza termoplastyczna). Składają się z płyty obejmującej wyrostki zębodołowe i podniebienie twarde.
Dzieli się je na:
- całkowite – stosowane w bezzębiu, odbudowujące całe uzębienie (tradycyjne protezy pełne i bezpośrednie, natychmiastowe protezy pełne),
- częściowe – stosowane w częściowych brakach uzębienia, ponieważ odbudowują braki w łuku zębowym.
Proteza pełna zakładana jest po usunięciu wszystkich zębów i wygojeniu się wyrostka zębodołowego i dziąseł. Wyciski w jamie ustnej pacjenta mogą być pobierane po około 6-8 tygodni po usunięciu uzębienia.
Bezpośrednia proteza zębowa wykonywana jest od razu po usunięciu zębów, wymaga jednak ponownego dopasowania. Ma to związek z tym, że podczas gojenia się ran poekstrakcyjnych dochodzi do zawężenia się kości wyrostka zębodołowego. W związku z tym proteza staje się luźna.
Protezy zębowe częściowe mogą być akrylowe z drucianymi klamrami lub szkieletowe z metalową laną konstrukcją. Czasami konieczne jest wykonanie specjalnych elementów mocujących na zębach własnych pacjenta (wkłady korzeniowe z zatrzaskami lub korony z zatrzaskami bądź zasuwami).
5. Cena protez zębowych
Jeżeli pacjent nie ma zębów, raz na 5 lat przysługuje mu skorzystanie z bezpłatnej protezy całościowej (refundowanej przez NFZ). Pacjenci, którzy chorowali bądź chorują na nowotwór w obrębie twarzy mają prawo korzystać z bezpłatnych protez bez ograniczeń czasowych.
Koszt protez zębowych zależy wielu czynników, zarówno materiału, z jakiego wykonane jest uzupełnienie, jak i ilości wstawianych zębów czy rodzaju protezy. I tak cena wkładu koronowego waha się w granicach od 200 do 1500 złotych (można zdecydować się na koronę pełnoceramiczną lub porcelanową na złocie). Ceny wstawienia mostu wahają się od 700 złotych do 1500 złotych za jeden ząb.
Cena protezy szkieletowej to koszt od 1500 złotych do 2500 złotych. Cena protezy osiadającej wynosi od 150 do 1000 złotych. Koszt protez zębowych wykonanych z materiałów termoplastycznych (np. z akronu) wynoszą co najmniej 2000 zł (cena protezy elastycznej jest wyższa niż wykonanej z akrylu).
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.