Trwa ładowanie...

Koronawirus. Przebieg COVID-19 dzień po dniu. Jakie objawy pojawiają się na początku?

Z dnia na dzień zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przybywa. U części z tych osób zakażenie przebiega z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami, ale jest też grupa chorych, u których infekcja daje poważne powikłania i doprowadza do poważnych zmian w organizmie. Jak może rozwinąć się zakażenie koronawirusem?

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

spis treści

1. Objawy COVID-19

Aż 40 proc. przypadków zakażenia koronawirusem przebiega bez wystąpienia objawów – podaje Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. CDC dodaje też, że jedynie 20 proc. przypadków objawowych ma przebieg ciężki lub krytyczny.

Lekarze podkreślają, że pierwsze objawy zakażenia koronawirusem to zazwyczaj gorączka i kaszel. Towarzyszy im ból gardła, głowy, mięśni oraz nudności lub biegunka. U pacjentów z ciężkimi infekcjami pojawiają się trudności w oddychaniu - jeden z charakterystycznych objawów koronawirusa. Nie wszystkie symptomy występują jednak w tym samym momencie. Obserwując pacjentów podczas wybuchu epidemii w Chinach, tamtejsi lekarze opracowali schemat, w którym pokazują przebieg zakażenia dzień po dniu.

2. Zakażenie koronawirusem dzień po dniu

Dzień 1: Tego dnia zazwyczaj występuje gorączka, a po niej pojawia się kaszel, objawy mają łagodny przebieg. U części osób, dzień lub dwa wcześniej, może pojawić się biegunka lub nudności. Może być to oznaka cięższego przebiegu infekcji.

Dzień 3: Lekarze z Chin podają, że średnio tyle trwało zanim pacjenci z Wenzhou, już po wystąpieniu symptomów, zostali przyjęci do szpitala. Według ich danych, zebranych z ponad 550 chińskich szpitali, w trzecim dniu infekcji u pacjentów poddawanych hospitalizowanych rozwija się zapalenie płuc.

Dzień 5: W części przypadków dochodzi do nasilenia objawów. Mogą wystąpić pierwsze trudności z oddychaniem, dotyczy to zwłaszcza pacjentów starszych lub z chorobami towarzyszącymi.

Dzień 7: U niektórych chorych pojawia się zadyszka i problemy z oddychaniem.

Dzień 8: Jeśli u chorego zakażenie koronawirusem przebiega ciężko, prawdopodobnie tego dnia wystąpi duszność, rozwinie się zapalenie płuc oraz zespół ostrej niewydolności oddechowej. Chory często wymaga intubacji.

Dzień 9: U pacjentów z Wuhan, którzy przechodzili COVID-19 z ciężkimi objawami, w tym dniu wystąpiła sepsa, która była zazwyczaj efektem agresywnej odpowiedzi immunologcznej.

Dni 10-11: Choroba nadal postępuje. To czas, w którym poważniejsze przypadki prawdopodobnie trafią na do szpitala w stanie ciężkim. Ci pacjenci skarżą się na ból brzucha i utratę apetytu częściej niż ci z łagodnym przebiegiem choroby.

Dzień 12: U części pacjentów dopiero tego dnia może rozwinąć się ostra niewydolność oddechowa. Z kolei osoby, które zdrowieją, mogą zauważyć u siebie ustąpienie gorączki.

Dzień 16: Według danych z Wuhan, u pacjentów obserwowano ustępowanie kaszlu.

Dzień 17-21: W tym okresie, u części pacjentów, lekarze z Wuhan stwierdzali brak wirusa w organizmie. Pacjenci byli wpisywani na listę ozdrowieńców. W tym okresie stwierdzano też najwięcej zgonów. Dochodziło do nich po 2-3 tygodniach hospitalizacji.

Dzień 19: Ustępuje duszność.

Dzień 27: Część pacjentów, którzy przechodzili infekcję ciężko, nadal przebywała w szpitalu. Średni pobyt chorych w szpitalu w Wenzhou trwał 27 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.