Trwa ładowanie...

Przekrwione oczy mogą oznaczać chorobę. Nie przegap tych objawów

Avatar placeholder
16.12.2021 17:39
Przekrwione oczy mogą oznaczać chorobę. Nie przegap tych objawów
Przekrwione oczy mogą oznaczać chorobę. Nie przegap tych objawów (East News)

Przekrwione oczy najczęściej są związane z brakiem snu. Bywa jednak, że za popękane naczynka w gałkach ocznych odpowiadają inne czynniki. O jakich chorobach informują nas przekrwione oczy?

spis treści

1. Przekrwione oczy a alergia

Przekrwione oczy często są konsekwencją alergii. Oczy mogą reagować na obecny nieopodal alergen, który oddziałuje na cały organizm. Symptomy dotyczą przede wszystkim górnych dróg oddechowych (kichania, kaszlu i duszności) oraz łzawienia i zaczerwienienia oczu.

2. Przekrwione oczy a zapalenie spojówek

Zaczerwienione i przekrwione oczy często są oznaką zapalenia spojówek. Stan zapalny początkowo pojawia się tylko w jednej gałce, by wkrótce zająć już obie. Oprócz zaczerwienionych oczu, zapalenie spojówek charakteryzuje się także ból, pieczenie, uczucie kłucia w oczach albo światłowstręt. Warto udać się wówczas do okulisty, zrezygnować z kosmetyków do oczu oraz kremów. Przydatne mogą okazać się za to krople.

Zobacz film: "Smog negatywnie wpływa na przebieg COVID-19"
(East News)

3. Przekrwione oczy a bezsenność

Problemy ze snem bardzo szybko widać po oczach. Robią się opuchnięte, podkrążone i przekrwione. Dodatkowo czujemy się zmęczeni, boli nas głowa i nie możemy się skoncentrować. Bezsenność odbija się także na cerze: staje się ziemista i obrzęknięta.

4. Czerwone oczy a soczewki kontaktowe

O podrażnienie gałek ocznych łatwo podczas stosowania soczewek kontaktowych. Oczy stają się czerwone i pieką, jeśli nie dbamy odpowiednio o higienę soczewek. Należy pamiętać, aby zawsze umyć i zdezynfekować dłonie przed ich założeniem. W soczewkach nie wolno także spać. Bagatelizowanie tych prostych zasad może doprowadzić do problemów z oczami.

5. Przekrwione oczy a mononukleoza

Przekrwione oczy często bywają symptomem mononukleozy, groźnej choroby wirusowej, która najczęściej dotyka przedszkolaków i nastolatków. Oprócz mocnego zaczerwienienia na powiekach pojawia się także obrzęk. Wzrok staje się mniej ostry.

Mononukleozie towarzyszą także inne objawy, takie jak: bardzo wysoka temperatura (do 40 stopni Celsjusza), którą trudno zbić lekami przeciwgorączkowymi. Gardło jest zaczerwienione, a na migdałkach można zobaczyć biały nalot. Chorzy uskarżają się na bóle brzucha i ogólne złe samopoczucie. Objawów nie wolno lekceważyć, ponieważ zbagatelizowane mogą doprowadzić do wielu poważnych powikłań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze