Przepisy dla niemowląt
Niemowlęta można karmić na dwa sposoby. Pierwszy to kupowanie dziecku gotowych dań w słoiczkach, a drugi to samodzielne przygotowywanie posiłków dzieciom. Pierwszy sposób jest na pewno wygodniejszy, ale o wiele droższy. Ponadto, jeśli sama przygotujesz posiłki swojemu dziecku, to dokładnie będziesz wiedziała, z czego są zrobione. Kupując gotowe produkty, nie masz takiej pewności. Jakie są sprawdzone przepisy dla niemowląt?
1. Żywienie niemowląt
Przepisy na zupki dla niemowląt
Zupa jarzynowa
Składniki:
- jeden mały ziemniak,
- ¼ korzenia pietruszki,
- ½ małej marchewki,
- 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego,
- łyżeczka oliwy z oliwek, oleju sojowego lub dobrego masła,
- 150-200 ml wody, najlepiej butelkowanej.
Warzywa należy dokładnie obrać i umyć. Pokrojone, wkładamy do wrzącej wody i gotujemy na małym ogniu, aż staną się miękke. W trakcie gotowania dodajemy oliwę i kleik ryżowy. Gotujemy przez krótki czas całość. Podajemy dziecku zmiksowaną i ostudzoną zupkę łyżeczką.
Zupa kalafiorowa
Składniki:
- 10 g piersi z kurczaka,
- 1 marchewka,
- 1 ziemniak,
- pół pietruszki,
- kawałeczek pora,
- kawałeczek selera,
- różyczka kalafiora.
Umytą i pokrojoną pierś wrzucamy do gotującej wody. Obieramy warzywa, kroimy je drobno i wrzucamy do osobnego garnka z wrzącą wodą. Gotujemy do miękkości, następnie studzimy i dokładnie miksujemy wraz z ugotowanym, miękkim mięsem. Zupkę podajemy dziecku w letniej temperaturze.
2. Obiady dla niemowląt
Kurczak z ryżem
Składniki:
- 100 g ryżu,
- małe skrzydełko z kurczaka,
- średnia marchewka,
- pół jabłka,
- woda.
Skrzydełko z kurczaka gotujemy w niewielkiej ilości wody. Kiedy się zagotuje, do garnuszka z skrzydełkiem wrzucamy utarte lub pokrojone w kostkę marchewkę i jabłko. Dusimy z mięsem, aż wszystko będzie miękkie, na koniec dodajemy ryż i gotujemy około 20 minut. Następnie wyjmujemy mięso i oddzielamy od skóry i kości. Wszystko razem miksujemy. Danie z wywarem z mięsa zalecane od siódmego miesiąca życia.
Papka brokułowa z rybą
Składniki:
- kilka małych różyczek brokułu,
- łyżeczka oliwy z oliwek (może być kawałeczek dobrej jakości masła),
- 100 g ugotowanej ryby (może być dorsz, pstrąg lub łosoś).
Brokuły ugotuj w garnku do gotowania na parze, po odcedzeniu z wody przełóż je do czystej miseczki. Dodaj do brokułów oliwę z oliwek lub kawałek masła. Następnie dodaj ugotowaną (oczywiście bez ości) rybę. Przełóż wszystko do blendera i dokładnie zmiksuj. Podawaj dziecku do jedzenia po ostudzeniu. Ten rodzaj dania dla niemowląt można wprowadzać do diety dziecka od siódmego miesiąca życia – nie wcześniej.
3. Desery dla niemowląt
Budyń mleczny
Składniki:
- 8 g mąki ziemniaczanej,
- 180 ml mleka modyfikowanego.
Mleko mieszamy z mąką i gotujemy, cały czas mieszając. Można dodać starte jabłuszko.
Przecier z malin
Składniki:
- 2 łyżki kleiku ryżowego,
- 1 szklanka malin.
Kleik ryżowy rozpuszczamy we wrzątku, studzimy. Maliny płuczemy wrzątkiem, przecieramy i dodajemy do kleiku ryżowego, delikatnie mieszając.
Samodzielne przygotowywanie posiłków dla niemowlaka jest nie tylko oszczędnością, ale przede wszystkim rozsądną decyzją. Zawsze wiemy, z czego danie zostało przygotowane, a także mamy wpływ na zwiększenie udziału danego produktu w daniu. Dieta niemowlaka wymaga prawidłowego doboru składników – produkty, które wykorzystujemy do przygotowania posiłków, powinny pochodzić z upraw mało nawożonych, najlepiej ze znanych nam gospodarstw. Prawidłowe żywienie niemowlaka wspiera jego rozwój.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.