Przeprowadził eksperyment. Po 30 minutach miał już 20 kleszczy
Leśnik przeprowadził eksperyment, żeby uzmysłowić, dlaczego w lesie lepiej unikać miejsc z wysoką trawą i paprociami. Zbierał do słoika kleszcze, które znalazł na swoim ubraniu. Po godzinie miał w słoiku aż 60 osobników.
1. Sezon na kleszcze. Tych miejsc lepiej unikać
Gatunki kleszczy, które żyją w Polsce mogą wywoływać wiele poważnych chorób, wśród nich m.in. boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu i babeszjozę. W 2021 r. o 60 proc. wzrosła liczba zakażeń kleszczowym zapaleniem mózgu w Czechach, Niemczech i na Słowacji. Lekarze wskazują, że liczba pajęczaków zakażonych wirusem rośnie również w Polsce. Jedyną szansą na uchronienie się przed niebezpiecznymi powikłaniami jest szczepienie. Szacuje się, że ok. 3-15 proc. kleszczy w Polsce jest zakażonych wirusem KZM. Najwięcej zachorowań jest notowanych w woj. podlaskim.
Coraz wyższe temperatury i odpowiednia wilgotność powietrza powodują, że liczba kleszczy w Polsce rośnie. Można jest spotkać już nie tylko w lesie, ale również na łące, w parku, a nawet w przydomowym ogródku. Jak łatwo natknąć się na kleszcze, dobitnie pokazuje eksperyment leśniczego z Nadleśnictwa Zamrzenica. Na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych pokazuje on, na ile kleszczy można się natknąć zaledwie w ciągu godziny.
2. W ciągu godziny mogło go ukąsić aż 60 kleszczy
Mężczyzna przeprowadził eksperyment na polanie w lesie. - Wybrałem powierzchnię taką typowo kleszczową z miejscem bytowania dużej ilości dużych ssaków, jak jelenie, daniele, sarny, dziki. Ponadto wybrałem miejsce z wysoką trawą i koniecznie z paprociami. Mam na sobie jasne spodnie i jednocześnie buty za kostkę, więc jestem stosunkowo dobrze zabezpieczony, a jednocześnie będę widział każdego kleszcza, który będzie łaził po moich nogach - relacjonował leśnik.
Okazało się, że już po pół godziny "zgarnął" ze swoich nóg 20 nimf, czyli młodych kleszczy. Po godzinie miał w słoiku aż 60 osobników.
3. Uwaga na tropikalne kleszcze
W ostatnim czasie m.in. blisko polskiej granicy z Ukrainą w obwodzie zakarpackim zidentyfikowano groźny gatunek kleszcza wędrownego, który do tej pory był spotykany przede wszystkim w Afryce, Azji Środkowej i krajach śródziemnomorskich. Ich obecności na razie nie potwierdzono w Polsce, ale zdaniem ekspertów to tylko kwestia czasu. Kleszcze wędrowne wyglądem i wymaganiami środowiskowymi różnią się od gatunków żyjących w Polsce. Jak je rozpoznać?
- Hyalomma marginatum, bo to o nich mowa, mają bardzo charakterystyczne pasiaste nogi. Są dość małe i do rozwoju potrzebują wyższych temperatur niż nasze rodzime gatunki. Ocieplający się klimat pozwala im skutecznie migrować i zajmować coraz większe tereny w Europie centralnej i północnej, która do tej pory "należała" do kleszczy pospolitych i łąkowych - wyjaśnia dr n. med. Marta Hajdul-Marwicz, parazytolog, która prowadzi na Facebooku profil "Za-kleszcz-ona Polska".
Ekspertka przyznaje, że kleszcze wędrowne wkrótce mogą zadomowić się również w Polsce. - Jeśli zmiany temperatur będą szły w dotychczasowym kierunku, zimy będą ciepłe i łagodne, to istnieje duża możliwość, że kleszcze te zadomowią się w naszej części kontynentu - przyznaje dr Hajdul-Marwicz.
Najbardziej znaną chorobą przenoszoną przez kleszcze wędrowne jest gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, nazywana też gorączką krwawiących oczu.
- Jest to groźna choroba wirusowa o dość dużej, sięgającej 40 proc. śmiertelności. Ale to, że ten gatunek kleszczy zdolny jest do jej przenoszenia nie oznacza, że w naszym klimacie będzie ją przenosił - zaznacza ekspertka w dziedzinie kleszczy. - Na razie zdecydowanie groźniejsze są dla nas rodzime gatunki kleszczy skutecznie zarażające nas boreliozą czy KZM - dodaje.
4. Sposób na kleszcze - radzi ekspert
Specjaliści podkreślają, że podstawą ochrony przed kleszczami jest odpowiedni strój. Lepiej zrezygnować z szortów i koszulek odsłaniających ramiona. Na spacer do lasu, czy na łąkę najlepiej założyć ubranie, które pozwoli maksymalnie osłonić ciało. Warto postawić na jasne kolory, wtedy łatwiej zauważyć osobniki, które pojawią się na ubraniu. Przed spacerem warto też spryskać ciało środkiem odstraszającym kleszcze.
- Tak jak najlepszą ochroną przed krokodylem jest niewchodzenie do rzeki z krokodylami, tak najlepszą ochroną przed kleszczem jest unikanie miejsc, gdzie kleszcze mogą występować - podkreśla leśnik z Nadleśnictwa Zamrzenica.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.