Trwa ładowanie...

Przetoka odbytu - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Przetoka odbytu to choroba zapalna, która powoduje nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból, świąd czy pieczenie. Przetoka odbytu musi być skonsultowana z lekarzem proktologiem i wymaga leczenia chirurgicznego. Co warto wiedzieć o przetoce odbytu?

spis treści

1. Co to jest przetoka odbytu?

Przetoka odbytu to choroba zapalna, polegająca na powstaniu kanału, pomiędzy odbytem a skórą. Okolica zmienionego gruczołu jest zwykle miejscem otworu wewnętrznego przetoki, a ujście na skórze - otworem zewnętrznym.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Wyróżnia się:

 • przetokę odbytu międzyzwieraczową – 70% przypadków, występuje między zwieraczem wewnętrznym a zewnętrznym odbytu
 • przetokę odbytu przezzwieraczową – kanał przetoki penetruje zwieracz wewnętrzny i zewnętrzny odbytu,
 • przetokę odbytu nadzwieraczową - kanał przechodzi przez zwieracz wewnętrzny i nad zwieraczem zewnętrznym,
 • przetoka odbytu pozazwieraczową - kanał jest ustawiony bocznie w stosunku do zwieracza wewnętrznego i zewnętrznego.

2. Przyczyny przetoki odbytu

Przetoka odbytu może pojawić się u osób, które w przeszłości miały ropnia odbytu, zazwyczaj towarzyszy mu ostry ból, gorączka i dreszcze.

Ryzyko powstania przetoki zwiększa również choroba Leśniowskiego-Crohna, nowotwory (zwłaszcza jelita grubego), wrzodziejące zapalenie jelita grubego, gruźlica i zapalenie uchyłków jelita grubego. Ponadto, schorzenie to częściej diagnozowane jest u osób, które przeszły operacje ginekologiczne i proktologiczne.

Zobacz także:

3. Objawy przetoki odbytu

U większości pacjentów przetoka jest rozpoznawana po powstaniu ropnia - niewielkiego otworu z którego sączy się ropa i krew. Dodatkowo pojawiają się objawy, takie jak:

 • ból,
 • pieczenie,
 • wyciek ropny z niewielkiego otworu okolicy odbytu lub z kanału odbytu,
 • uczucie wilgoci na skórze przy odbycie,
 • świąd odbytu,
 • nawracające ropnie,
 • gorsze trzymanie gazów i stolca.

4. Diagnostyka przetoki odbytu

Pierwszym krokiem w rozpoznaniu tej choroby jest wywiad z pacjentem, dotyczący pojawiających się objawów. Następnym krokiem jest badanie per rectum, polegające na odnalezieniu ujścia przetoki i charakterystycznego zgrubienia.

Pacjent może być dodatkowo skierowany na anoskopię, wykonywaną po wstrzyknięciu wody utlenionej lub błękitu metylenowego. Zdarza się również, że lekarz zleca rezonans magnetyczny lub ultrasonografię, szczególnie w przypadku podejrzenia złożonych przetok odbytu.

5. Leczenie przetoki odbytu

Niestety leczenie przetoki okołoodbytniczej wymaga interwencji chirurga proktologa. W zależności od konkretnego przypadku przetoka może być nacięta, wycięta w całości lub otwarta do momentu wygojenia.

Jeżeli choroba obejmuje mięśnie, uczestniczące w kontrolowaniu oddawania stolca, wówczas otwiera się ją częściowo i zakłada gumową taśmę.

Leczenie przetoki odbytu wymaga czasu i cierpliwości. Rana po zabiegu goi się długo, zazwyczaj pacjent przez tydzień przebywa w szpitalu, a następnie kontynuuje leczenie w domu.

Konieczne jest również wykonywanie badań kontrolnych i opieka lekarska od 6 do 8 tygodni po zabiegu. Warto pamiętać, że choroba ta może nawracać, co świadczy o występowaniu choroby zapalnej jelit, co wymaga dalszej diagnostyki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza