Trwa ładowanie...

Przetoka zębowa- co to jest, objawy, leczenie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
30.03.2021 10:55
Przetoka zębowa jest niefizjologicznym stanem, do którego dochodzi w jamie ustnej. Objawia się ona mniej lub bardziej nasilonymi dolegliwościami bólowymi.
Przetoka zębowa jest niefizjologicznym stanem, do którego dochodzi w jamie ustnej. Objawia się ona mniej lub bardziej nasilonymi dolegliwościami bólowymi. (123rf)

Przetoka zębowa jest niefizjologicznym stanem, do którego dochodzi w jamie ustnej. Objawia się ona mniej lub bardziej nasilonymi dolegliwościami bólowymi. Przyczyną powstawania przetok zębowych są choroby dziąseł, zmiany próchnicze, a także urazy, do których dochodzi w obrębie jamy ustnej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat przetoki zębowej? W jaki sposób się ją leczy?

spis treści

1. Przetoka zębowa- co to takiego?

Przetoka zębowa jest niefizjologicznym stanem, do którego dochodzi w jamie ustnej. Powstanie przetoki zębowej następuje wskutek toczącego się stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych zęba. Taki stan może być wywołany źle przeprowadzonym zabiegiem stomatologicznym lub urazem mechanicznym zęba lub zębów. W wielu przypadkach problem ten związany jest z zaawansowanymi zmianami próchniczymi. Wyróżniamy następujące rodzaje przetok:

  • przetoki wewnętrzne (nazywane również przetokami dziąsłowymi),
  • przetoki zewnętrzne (ten rodzaj przetok kieruje treść ropną w kierunku brody lub policzka).
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Kiedy po raz pierwszy przyprowadzić dziecko do dentysty?"

Przetoki, które uaktywniają się okresowo nazywamy przetokami biernymi. W przypadku, w którym dochodzi do samoistnego wysięku, możemy mówić o przetokach aktywnych. Bagatelizowanie powstałej przetoki zębowej może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych.

To musisz wiedzieć

2. Przetoka na dziąśle – w jaki sposób się objawia?

Przetoka zębowa w większości przypadków objawia się dolegliwościami bólowymi. U jednych dolegliwości te są bardzo silne, u drugich z kolei nieco słabsze. Warto zaznaczyć, że niewielki odsetek pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. U pacjentów zauważyć można wybrzuszenie wypełnione ropą lub wydzieliną ropno-krwistą. Jest ono usytuowane na dziąśle. Przetoce zębowej zazwyczaj towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie. Pacjenci oprócz bólu, odczuwają nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Wielu pacjentów skarży się również na dyskomfort podczas spożywania zimnych lub ciepłych napojów.

Musisz to wiedzieć

3. Leczenie przetoki zębowej

Przetoka zębowa związana jest z dolegliwościami bólowymi i dyskomfortem. Bagatelizowanie tego problemu może prowadzić do zapalenia zatok, infekcji bakteryjnej organizmu, utraty zębów, w najgorszym przypadku sepsy lub zgonu pacjenta.

Osoba zmagająca się z przetoką zęba powinna natychmiast zasięgnąć opinii lekarza stomatologa. Stomatolog wykonuje badanie RTG, a także radiowizjografię (RVG) wewnątrz jamy ustnej. Stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych zęba przypomina na zdjęciu ciemną plamę.

Jak wygląda leczenie przetoki zębowej?

U większości pacjentów przeprowadzone zostaje leczenie kanałowe, nazywane również terapią endodontyczną. Terapia specjalistyczna opiera się na wykonaniu wypełnienia lub tzw. korony. Płukanie jamy ustnej roztworem wody z solą to jeden z najpopularniejszych sposobów łagodzenia stanu zapalnego. Warto jednak podkreślić, że domowe sposoby leczenia przetoki łagodzą ból krótkotrwale, dlatego należy je traktować jako terapię pomocniczą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze