Trwa ładowanie...

Przetoka zębowa- co to jest, objawy, leczenie

Przetoka zębowa jest niefizjologicznym stanem, do którego dochodzi w jamie ustnej. Objawia się ona mniej lub bardziej nasilonymi dolegliwościami bólowymi. Przyczyną powstawania przetok zębowych są choroby dziąseł, zmiany próchnicze, a także urazy, do których dochodzi w obrębie jamy ustnej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat przetoki zębowej? W jaki sposób się ją leczy?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Przetoka zębowa- co to takiego?

Przetoka zębowa jest niefizjologicznym stanem, do którego dochodzi w jamie ustnej. Powstanie przetoki zębowej następuje wskutek toczącego się stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych zęba. Taki stan może być wywołany źle przeprowadzonym zabiegiem stomatologicznym lub urazem mechanicznym zęba lub zębów. W wielu przypadkach problem ten związany jest z zaawansowanymi zmianami próchniczymi. Wyróżniamy następujące rodzaje przetok:

  • przetoki wewnętrzne (nazywane również przetokami dziąsłowymi),
  • przetoki zewnętrzne (ten rodzaj przetok kieruje treść ropną w kierunku brody lub policzka).

Przetoki, które uaktywniają się okresowo nazywamy przetokami biernymi. W przypadku, w którym dochodzi do samoistnego wysięku, możemy mówić o przetokach aktywnych. Bagatelizowanie powstałej przetoki zębowej może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych.

To musisz wiedzieć

2. Przetoka na dziąśle – w jaki sposób się objawia?

Przetoka zębowa w większości przypadków objawia się dolegliwościami bólowymi. U jednych dolegliwości te są bardzo silne, u drugich z kolei nieco słabsze. Warto zaznaczyć, że niewielki odsetek pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. U pacjentów zauważyć można wybrzuszenie wypełnione ropą lub wydzieliną ropno-krwistą. Jest ono usytuowane na dziąśle. Przetoce zębowej zazwyczaj towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie. Pacjenci oprócz bólu, odczuwają nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Wielu pacjentów skarży się również na dyskomfort podczas spożywania zimnych lub ciepłych napojów.

Musisz to wiedzieć

3. Leczenie przetoki zębowej

Przetoka zębowa związana jest z dolegliwościami bólowymi i dyskomfortem. Bagatelizowanie tego problemu może prowadzić do zapalenia zatok, infekcji bakteryjnej organizmu, utraty zębów, w najgorszym przypadku sepsy lub zgonu pacjenta.

Osoba zmagająca się z przetoką zęba powinna natychmiast zasięgnąć opinii lekarza stomatologa. Stomatolog wykonuje badanie RTG, a także radiowizjografię (RVG) wewnątrz jamy ustnej. Stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych zęba przypomina na zdjęciu ciemną plamę.

Jak wygląda leczenie przetoki zębowej?

U większości pacjentów przeprowadzone zostaje leczenie kanałowe, nazywane również terapią endodontyczną. Terapia specjalistyczna opiera się na wykonaniu wypełnienia lub tzw. korony. Płukanie jamy ustnej roztworem wody z solą to jeden z najpopularniejszych sposobów łagodzenia stanu zapalnego. Warto jednak podkreślić, że domowe sposoby leczenia przetoki łagodzą ból krótkotrwale, dlatego należy je traktować jako terapię pomocniczą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.