Trwa ładowanie...

Przez 2 lata badali ludzi, którzy przeszli COVID. Fatalne wnioski

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 24.02.2023 13:53
COVID może prowadzić do nieodwracalnych zmian w plucach
COVID może prowadzić do nieodwracalnych zmian w plucach (Getty Images)

Chińscy badacze z Huazhong University of Science and Technology w Wuhan monitorowali przez okres dwudziestu czterech miesięcy zmiany w płucach osób po przebytej infekcji SARS-CoV-2. Wyniki badań ujawniły, że niektóre anomalie mogą mieć charakter nieodwracalny.

spis treści

1. Zbadali płuca pacjentów po przebytym SARS-CoV-2

Naukowcy ze Środkowochińskiego Uniwersytetu Naukowo–Technicznego w Wuhan przebadali 144 pacjentów, którzy zostali wypisani z placówek medycznych po przebytej infekcji SARS-CoV-2 między 15 stycznia a 10 marca 2020 roku. Średnia wieku 79 mężczyzn i 65 kobiet biorących udział w badaniu wynosiła 60 lat.

Po upływie sześciu, dwunastu oraz dwudziestu czterech miesięcy u osób tych przeprowadzono badanie tomograficzne klatki piersiowej, celem sprawdzenia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie płuc, takich jak torbiele, zmiany zwłóknieniowe, nieprawidłowe poszerzenie ścian oskrzeli czy zmiany przypominające swoim wyglądem plaster miodu. 79 mężczyznom i 65 kobietom biorącym udział w badaniu wykonano także testy weryfikujące czynność płuc.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Przez dwa lata odsetek pacjentów ze zmianami płucnymi stopniowo się obniżał. Po pół roku 54 proc. badanych miało nieprawidłowości w obrębie płuc, po dwudziestu czterech miesiącach wyniki badań tomograficznych wykazały, że odsetek ten wynosi 39 proc., przy czym u 23 proc. badanych zaobserwowano zwłóknienia płucne. U 16 proc. badanych wykryto inne anomalie.

2. Zmiany zwłóknieniowe płuc po przebytym COVID-19 mogą mieć charakter nieodwracalny

Jak zaznaczają specjaliści reprezentujący Środkowochiński Uniwersytet Naukowo–Technicznego w Wuhan, odsetek osób, u których wykryto śródmiąższowe zmiany zwłóknieniowe pozostał stały w czasie prowadzonych badań. Zmiany te stanowią istotny prekursor samoistnego włóknienia płuc, zwanego również idiopatycznym włóknieniem płuc. Jest to przewlekłe, postępujące zapalenie płuc, charakteryzuje się upośledzeniem struktury pęcherzyków płucnych.

Niezwykle istotnym jest również fakt, że u osób ze stwierdzonymi zwłóknieniowymi zmianami w obrębie płuc częściej występowały nieprawidłowa czynność płuc oraz objawy związane z układem oddechowym w porównaniu do osób, ze stwierdzonymi anomaliami niemającymi charakteru zwłóknień. Odpowiednio 45 proc. i 17 proc.

U większego odsetka badanych pacjentów zdiagnozowano pogorszenie zdolności dyfizji gazów w płucach - odpowiednio 60 proc. i 22 proc. W opinii specjalistów z Wuhan, zmiany o charakterze zwłóknieniowym po przebytym SARS-CoV-2 mogą być nieodwracalne.

Katarzyna Wąś- Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze