Przez cukrzycę straciła wzrok. Teraz ostrzega innych
Cukrzyca zniszczyła jej życie. Choroba uderzyła w oczy, przez nią straciła wzrok. Teraz ostrzega innych, żeby nie bagatelizowali sygnałów ostrzegawczych, które wysyła organizm. Diabetycy, w związku z ryzykiem późniejszych powikłań, powinni co najmniej raz w roku odbywać kontrolę u okulisty.
1. Ciemna plama w polu widzenia - to był pierwszy objaw groźnych powikłań cukrzycy
45-letnia Debbie Ronan choruje na cukrzycę. Trzy lata temu choroba wywołała nieoczekiwane powikłania. Zaczęło się dosyć niewinnie. Kobieta była na wakacjach i nagle zauważyła, że w polu widzenia pojawiło się coś jak ciemna chmura, plama. Nic ją nie bolało, to był jedyny objaw.
Przez kolejne miesiące czuła się dobrze, aż do chwili kiedy zobaczyła gwałtowne krwawienie w jednym oku. Obrzęk i krwawienia siatkówki wracały co jakiś czas, powodując, że gorzej widziała. 18 miesięcy później kobieta straciła wzrok.
2. "Masz szczęście, że jeszcze żyjesz" - to usłyszała od pielęgniarki
- Zadzwoniła do mnie pielęgniarka diabetologiczna po tym, jak przyszłam do mojego lekarza rodzinnego, aby wykonać kilka badań. Zasadniczo powiedziała: "Masz szczęście, że jeszcze żyjesz", ponieważ poziom mojego cukru był tak wysoki - wspomina 45-latka w rozmowie z "Liverpool Echo".
Ronan przeszła operację, ale widzi teraz tylko na jedno oko. To powoduje, że nie jest w stanie pracować, a czasami ma problem nawet z normalnym funkcjonowaniem. Bywają dni, kiedy jej mąż rezygnuje z pracy, żeby zająć się chorą żoną.
- Mój mąż jest teraz praktycznie moim pełnoetatowym opiekunem. Jest taksówkarzem, więc to też go mocno dotknęło, ponieważ czasami przeze mnie nie może pracować. Emocjonalnie jest to bardzo trudne - opowiadała Debbie Ronan.
Debbie Ronan postanowiła podzielić swoją historią, żeby ostrzec innych. Cukrzyca może prowadzić do strasznych powikłań, m.in. może uderzyć w oczy. Lekarze zalecają wszystkim diabetykom, żeby co najmniej raz w roku zgłaszali się do okulisty, wtedy na odpowiednio wczesnym etapie można wykryć groźne zmiany.
3. U chorujących na cukrzycę może się rozwinąć retinopatia
Problemy ze wzrokiem są jednymi z najbardziej charakterystycznych powikłań cukrzycy. Występują u większości chorych, czasami pojawiają się jeszcze przed rozpoznaniem cukrzycy. Jednym z najpoważniejszych powikłań jest retinopatia cukrzycowa, która powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce oka.
Jakie mogą być objawy retinopatii?
- ciemne plamy w polu widzenia,
- słabo ostrość widzenie,
- pogorszenie wzroku o zmierzchu.
Nieleczona retinopatia cukrzycowa może doprowadzić do uszkodzenia siatkówki i utraty wzroku czasowej lub nawet trwałej - w przypadku zaawansowanej choroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.