Trwa ładowanie...

Przez dziwny objaw nie mogła spać. Lekarze dokonali porażającego odkrycia

Avatar placeholder
06.11.2023 21:55
Kobieta skarżyła się na "szeleszczenie" w uchu. Lekarze znaleźli intruza w kanale słuchowym
Kobieta skarżyła się na "szeleszczenie" w uchu. Lekarze znaleźli intruza w kanale słuchowym (Getty Images / Twitter)

Przypadek niczym z horrorów został opisany w czasopiśmie "New England Journal of Medicine". Lekarze znaleźli pająka, który wprowadził się do ucha 64-letniej kobiety. Niestety nie jest to jedyna taka sytuacja.

spis treści

1. Intruz w uchu

Kobieta zgłosiła się do szpitala po tym, jak dziwne uczucie w lewym uchu uniemożliwiało jej zasypianie. Pacjentka twierdziła, że czuje, jak coś się porusza i nieustannie szeleści w kanale słuchowym.

Podczas badania zespół medyczny znalazł przyczynę nietypowych dolegliwości 64-latki. Okazało się, że w jej uchu zamieszkał pająk. W kanale słuchowym znaleziono też skórę zrzuconą przez intruza.

Zobacz film: "Odczuwał dyskomfort w uchu. Okropne, co laryngolog znalazł w środku"

Lekarze użyli urządzenia przypominającego rurkę, aby wyssać pająka i jego pozostałości. Pacjentka nie czuła żadnego bólu, stworzenie znalezione w jej uchu było niewielkie - miało ok. 3 mm.

Opisując przypadek 64-latki, lekarze zwrócili się z apelem, by zgłaszać się do lekarza, jeśli doświadczamy podobnych dolegliwości.

2. Jak pozbyć się owada z przewodu słuchowego?

Badanie przeprowadzone w 2019 roku wykazało, że żywe robaki stanowią 14 proc. ciał obcych, które blokują kanał słuchowy u ludzi. Najczęściej odkrywane są koraliki, elementy kolczyków oraz waciki.

Po czym poznać, że w twoim uchu zadomowił się owad? Pacjenci najczęściej skarżą się na łaskotanie oraz odgłosy drapania lub brzęczenia. Dźwięki mogą wydawać się przytłumione, a ucho sprawia wrażenie zatkanego.

Nie zaleca się usuwania owadów za pomocą patyczków lub pęsety. Takie działania mogą wepchnąć robaka głębiej i uszkodzić ucho środkowe lub błonę bębenkową. Najlepiej po prostu zgłosić się do lekarza.

Jeśli nie masz opcji na uzyskanie pomocy medycznej, możesz zalać ucho płynem, najlepiej olejem, a następnie potrząsać głową. Wcześniej upewnij się jednak, że nie doszło do perforacji błony bębenkowej.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze