Przez dziwny objaw nie mogła spać. Lekarze dokonali porażającego odkrycia
Przypadek niczym z horrorów został opisany w czasopiśmie "New England Journal of Medicine". Lekarze znaleźli pająka, który wprowadził się do ucha 64-letniej kobiety. Niestety nie jest to jedyna taka sytuacja.
1. Intruz w uchu
Kobieta zgłosiła się do szpitala po tym, jak dziwne uczucie w lewym uchu uniemożliwiało jej zasypianie. Pacjentka twierdziła, że czuje, jak coś się porusza i nieustannie szeleści w kanale słuchowym.
Podczas badania zespół medyczny znalazł przyczynę nietypowych dolegliwości 64-latki. Okazało się, że w jej uchu zamieszkał pająk. W kanale słuchowym znaleziono też skórę zrzuconą przez intruza.
Lekarze użyli urządzenia przypominającego rurkę, aby wyssać pająka i jego pozostałości. Pacjentka nie czuła żadnego bólu, stworzenie znalezione w jej uchu było niewielkie - miało ok. 3 mm.
Opisując przypadek 64-latki, lekarze zwrócili się z apelem, by zgłaszać się do lekarza, jeśli doświadczamy podobnych dolegliwości.
A woman with hypertension presented to the clinic with a 4-day history of abnormal sounds in her ear. On examination, a small spider was seen moving within the external auditory canal of the left ear. The molted exoskeleton of the spider was also present. https://t.co/dye2sbbiL9 pic.twitter.com/SfeNBBGQS8
— NEJM (@NEJM) October 25, 2023
2. Jak pozbyć się owada z przewodu słuchowego?
Badanie przeprowadzone w 2019 roku wykazało, że żywe robaki stanowią 14 proc. ciał obcych, które blokują kanał słuchowy u ludzi. Najczęściej odkrywane są koraliki, elementy kolczyków oraz waciki.
Po czym poznać, że w twoim uchu zadomowił się owad? Pacjenci najczęściej skarżą się na łaskotanie oraz odgłosy drapania lub brzęczenia. Dźwięki mogą wydawać się przytłumione, a ucho sprawia wrażenie zatkanego.
Nie zaleca się usuwania owadów za pomocą patyczków lub pęsety. Takie działania mogą wepchnąć robaka głębiej i uszkodzić ucho środkowe lub błonę bębenkową. Najlepiej po prostu zgłosić się do lekarza.
Jeśli nie masz opcji na uzyskanie pomocy medycznej, możesz zalać ucho płynem, najlepiej olejem, a następnie potrząsać głową. Wcześniej upewnij się jednak, że nie doszło do perforacji błony bębenkowej.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.