Trwa ładowanie...

Zranił się podczas gryzienia. Nie przypuszczał, że wkrótce straci język

Lekarze musieli usunąć język Scottowi
Lekarze musieli usunąć język Scottowi (Getty Images, Facebook)

37-letni Scott długo nie wiedział, co się z nim dzieje. Mężczyzna zranił się podczas gryzienia, ale jego język nie chciał się zagoić. Początkowo przypisał do kiepskiej odporności, ale z czasem zaczął się niepokoić. Niestety zachorował w dobie pandemii, kiedy dostęp do lekarzy był utrudniony. Zamiast tradycyjnych wizyt w gabinecie, z lekarzem konsultowano się poprzez teleporadę, dlatego kiedy Scott trafił do specjalisty, na ratunek było za późno. Okazało się, że przyczyną problemów z językiem jest nowotwór tego narządu.

spis treści

1. Język nie chciał się zagoić

W okresie kiedy Scott nie mógł dostać się na wizytę stacjonarną, lekarze przepisywali 37-latkowi antybiotyki. Leki okazały się jednak mało pomocne, ponieważ język nie chciał się zagoić, a ból z dnia na dzień był większy. Niestety mężczyzna borykał się z dolegliwościami przez kilka miesięcy. Kiedy trafił do szpitala, lekarze zlecili biopsję i dodatkowe badania. Wyniki były druzgocące – okazało się, że Scott miał raka języka.

Od momentu, w którym jasne stało się, co dolega 37-latkowki, Brytyjczyk przeszedł szereg różnych terapii i zabiegów, w tym: radioterapię, chemioterapię, dodatkowo kilka operacji w celu usunięcia języka, krtani i gruczołów. Niestety leczenie zostało podjęte zbyt późno. Trzy miesiące temu mężczyzna usłyszał, że jego choroba jest nieuleczalna.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

- Jego stan ostatnio się pogarsza, ale nie chce iść do hospicjum. Zawsze był niezależny i nie cierpi, gdy ludzie się nim zajmują. Najważniejsze jest to, że może być blisko dzieci, a my wszyscy najlepiej wykorzystujemy czas, który mu pozostał – powiedziała Emily, była partnerka Scotta i matka jego dzieci.

Lekarze musieli usunąć język mężczyzny, dlatego nie może się komunikować z rodziną, co przysparza mu wiele cierpienia.

- Ma na telefonie aplikację, której używa do komunikacji, ale to nie to samo, co możliwość powiedzenia swoim dzieciom, że je kocha – dodaje Emily.

Stan 37-latka jest obecnie bardzo ciężki. Jego rodzina planuje wakacje, by cieszyć się ostatnimi wspólnie przeżytymi chwilami.

2. Jakie są objawy raka języka?

Rak języka należy do grupy nowotworów głowy i szyi. Największe ryzyko rozwoju tej choroby mają osoby palące tytoń, pijące alkohol i zakażone wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęstszym rodzajem raka języka jest rak płaskonabłonkowy.

Objawy raka języka to najczęściej:

  • czerwone lub białe plamy na języku, które nie znikają,
  • ból gardła,
  • guzek na języku,
  • dyskomfort podczas połykania,
  • drętwienie ust,
  • pieczenie języka,
  • rzadko jest to też ból ucha.

Wymienionych objawów nie wolno lekceważyć. Zbagatelizowane mogą doprowadzić do nieuleczalnej postaci nowotworu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze