Trwa ładowanie...

Przez rok nie mogła pozbyć się wyprysku. Tak alarmował o sobie groźny nowotwór

Avatar placeholder
04.05.2023 15:05
Pryszcza przykrywała korektorem. Rok później okazało się, że to rak skóry
Pryszcza przykrywała korektorem. Rok później okazało się, że to rak skóry (Facebook)

Kiedy Michelle Davis z Nowej Zelandii zauważyła na swoim nosie czerwony guzek, była przekonana, że to zwykły pryszcz. W końcu zmiana zaczęła niepokoić 52-latkę. Narośl na nosie okazała się być rakiem skóry.

spis treści

1. Nieznośny wyprysk nie znikał przez rok

Michelle w kwietniu 2022 roku zauważyła na swoim nosie czerwonego guzka. Z początku myślała, że to wyprysk, ale zmiana z każdym dniem stawała się coraz boleśniejsza. Kobieta próbowała wycisnąć go palcami, ale rzekomy pryszcz mocno krwawił.

Zaniepokojona 52-latka postanowiła skonsultować swój stan z lekarzem, który od razu przypuszczał, co może być przyczyną. Specjalista zlecił biopsję, która ujawniła, że zmiana na nosie Michelle to rak podstawnokomórkowy, powszechny nowotwór skóry.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Początkowo rak objawiał się bardzo niewinnie
Początkowo rak objawiał się bardzo niewinnie (Michelle Davis)

Kobieta przeszła operację usunięcia złośliwej zmiany oraz zabieg korekcyjny, by ukryć powstałą dziurę. 52-latka trafiła do lekarza w ostatniej chwili – przez cały rok ignorowała zmianę i zakrywała ją korektorem.

2. Szokujące wyniki biopsji

Bolesne zmiany na skórze, które nie chcą się goić, są najczęstszym objawem raka skóry. Guzki czasem krwawią, w przypadku Michelle trwało to kilka tygodni. W końcu rzekomy pryszcz przybrał niepokojącą fioletową barwę.

Operacja 52-latki zakończyła się sukcesem i nic nie wskazuje na to, by nowotwór się rozprzestrzenił. Kobieta przeszła także zabieg rekonstrukcji płatka nosa, by naciągnąć skórę na dziurę, którą pozostawił po sobie rak.

Na nosie Michelle pozostały blizny, ale kobieta się nimi nie przejmuje. Wszystko ładnie się goi i kobieta jest szczęśliwa, że udało jej się zachować zdecydowaną większość nosa, a nowotwór nie stanowi już zagrożenia.

3. Najważniejsza jest wczesna diagnoza

Michelle przez najbliższe lata pozostanie pod kontrolą lekarza, wciąż istnieje ryzyko, że rak powróci. Pragnie dzielić się swoją historią, by podnosić świadomość i apeluje, by każdy dokładnie obserwował swoje ciało.

Michelle nie przypuszczała, że niewinna zmiana okaże się nowotworem
Michelle nie przypuszczała, że niewinna zmiana okaże się nowotworem (Michelle Davis)

Rak skóry zwykle jest wychwytywany we wczesnych stadiach, zanim rozprzestrzeni się na inne obszary ciała, umożliwiając lekarzom szybkie usunięcie go podczas operacji. Jednak liczba przypadków wykazuje tendencję wzrostową ze względu na korzystanie z solariów i większą ekspozycję na słońce.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze