Trwa ładowanie...

Przeziębienie pęcherza - objawy, przyczyny, zapobieganie, leczenie

Przeziębienie pęcherza moczowego łagodzą ciepłe okłady na podbrzusze.
Przeziębienie pęcherza moczowego łagodzą ciepłe okłady na podbrzusze. (Shutterstock)

Przeziębienie pęcherza jest wstydliwym i bardzo bolesnym problemem. Infekcje dróg moczowych są wywoływane przez bakterie: pałeczki okrężnicy, chlamydie, gronkowce i paciorkowce. Choroby nie można lekceważyć, jej konsekwencją może być nawet zakażenie nerek. Po wystąpieniu objawów warto zgłosić się do lekarza. Odpowiednie preparaty szybko zwalczą nieprzyjemne dolegliwości. Co na przeziębiony pęcherz zadziała najlepiej?

spis treści

1. Objawy przeziębienia pęcherza

Najczęstsze objawy przeziębionego pęcherza:

2. Przyczyny przeziębienia pęcherza moczowego

Zobacz film: "Zapalenie pęcherza moczowego"

Najczęstszą przyczyną wywołującą zapalenie pęcherza moczowego są bakterie, zagnieżdżające i kolonizujące się na ścianie pęcherza. Do rozwoju zakażenia dochodzi w wyniku przedostania się bakterii do cewki moczowej, a następnie pęcherza. Do rozwoju bakterii może dochodzić również na skutek innej, współistniejącej choroby. Najpopularniejszą bakterią powodującą infekcję dróg moczowych jest pałeczka okrężnicy (Escherichia coli).

Inne bakterie, takie jak Klebsiella, Proteus, Enterococcus i Pseudomonas również mogą doprowadzić do pojawienia się objawów przeziębionego pęcherza u dziecka lub dorosłego. Infekcje związane z tymi patogenami zazwyczaj cechują się się cięższym przebiegiem.

3. Czynniki ryzyka zwiększające podatność na infekcję pęcherza moczowego

Czynnikami, które mogą zwiększać podatność na zakażenia pęcherza moczowego, są:

Powikłane zakażenie układu moczowego może być z kolei powiązane z:

 • cewnikowaniem urologicznym,
 • uropatią zaporową ,
 • uszkodzeniem nabłonka wyściełającego drogi moczowe,
 • stanami obniżonej odporności np. w przebiegu AIDS
 • pęcherzem neurogennym.

4. Czy infekcja pęcherza moczowego może być wywołana przez wirusy?

Infekcję pęcherza moczowego najczęściej wywołują bakterie Escherichia coli, Staphylococcus saprophiticus, Klebsiella. Wirusy dość rzadko stanowią bezpośrednią przyczynę zapalenia pęcherza, niemniej ich występowanie w obrębie dróg moczowych również może doprowadzić do rozwoju infekcji. Zapalenie pęcherza mogą wywołać adenowirusy bądź wirus Herpes Simplex.

Krwotoczne zapalenie pęcherza może pojawić się w wyniku zakażenia wirusem polioma BK, cytomegalowirusem lub adenowirusem.

Jeśli widzisz u siebie objawy wskazujące na przeziębiony pęcherz, niezwłocznie udaj się na konsultację lekarską. Specjalista skieruje cię na odpowiednie badania diagnostyczne, a następnie przepisze odpowiednie środki farmakologiczne.

5. Leczenie przeziębienia pęcherza

Jeśli poczujesz u siebie objawy zwiastujące zapalenie pęcherza moczowego, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Po rozpoznaniu bakterii wywołującej chorobę specjalista będzie mógł wprowadzić odpowiedni antybiotyk.

Podczas terapii należy wypijać dużo płynów, co najmniej 2 litry dziennie, ponieważ z moczem wypłukiwane są niektóre bakterie. Warto przyjmować witaminę C, która zakwasza mocz, a drobnoustroje nie lubią kwasowości środowiska.

Pamiętajmy, że zapalenia pęcherza nie można zlekceważyć. Zignorowana choroba może przekształcić się w zakażenie nerek. Po wdrożeniu leczenia nieprzyjemne dolegliwości ustępują bardzo szybko, ale nie jest to powód do przerwania przyjmowania preparatów.

Przeziębiony pęcherz — leki

Co na przeziębienie pęcherza sprawdzi się najlepiej? Jakieś środki farmakologiczne? Warto wiedzieć, że bakteryjne zakażenie dróg moczowych leczy się przy użyciu antybiotyków oraz innych środków o działaniu bakteriobójczym. Lekarz może przepisać kotrimoksazol, stanowiący połączenie dwóch substancji czynnych sulfametoksazolu oraz trimetoprimu.

Na infekcję pęcherza może sprawdzić się również trimetoprym – chemioterapeutyk, będący inhibitorem reduktazy kwasu dihydrofoliowego. Niekiedy specjaliści przepisują środki z cyprofloksacyną. Substancja z grupy fluorowanych chinolonów działa przeciwbakteryjnie i bakteriobójczo.

A co na przeziębiony pęcherz u dziecka? Do wyeliminowania patogenów najlepiej sprawdzają się antybiotyki z grupy penicylin, cefalosporyn II i III generacji oraz aminoglikozydy.

6. Zapobieganie przeziębieniu pęcherza

Jakie kroki podjąć, by zapobiec przeziębieniu pęcherza?

 • codziennie wypijaj około 2 litrów wody,
 • ogranicz spożywanie alkoholu, kofeiny i ostrych przypraw,
 • oddawaj mocz przed snem i po stosunku,
 • zrezygnuj z perfumowanych kosmetyków do miejsc intymnych, które mogą drażnić błonę śluzową,
 • używaj bawełnianej bielizny,
 • unikaj przeziębień,
 • zimą noś cieplejszą bieliznę i grubsze spodnie,
 • nie korzystaj z cudzych rzeczy — ręczników, gąbek, bielizny czy kostiumów kąpielowych,
 • podcieraj się od przodu do tyłu,
 • podmywaj się po wypróżnieniu.

7. Domowe sposoby leczenie przeziębienia pęcherza moczowego

Zakażenie pęcherza moczowego to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Wie o tym każdy, kto choć raz w życiu zmagał się z objawami przeziębionego pęcherza od zimna lub infekcji, która wystąpiła na skutek przeniesienie bakterii Escherichia coli.

Przeziębiony pęcherz — domowe sposoby to kwestia, która interesuje wielu pacjentów. Jakie metody warto zastosować, gdy doskwiera zapalenie pęcherza od zimna? Ulgę przyniosą preparaty ziołowe, ciepłe okłady na podbrzusze oraz kąpiele z dodatkiem naparu z szałwii lub rumianku. W trakcie terapii najlepiej pozostać w łóżku, a wyjścia na dwór w przypadku silnego wiatru i mrozu ograniczyć do minimum.

Jeśli chodzi o zioła na zapalenie pęcherza czy przewiany pęcherz, warto sięgnąć po następujące:

 • widłak goździsty – działa moczopędnie i dezynfekująco na drogi moczowe. Warto po niego sięgnąć, przy takich objawach jak ból podczas mikcji, krwiomocz czy częste oddawanie moczu przy przeziębieniu pęcherza. Zioło to może pomóc w przypadku zdiagnozowanych kamieni nerkowych,
 • skrzyp polny – zioło to zawiera kwas askorbinowy, związki flawonowe oraz sole mineralne. Słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Witamina C występująca w skrzypie polnym zakwasza mocz, a flawonoidy wraz z krzemionką zwiększają ilość oddawanego moczu,
 • ziele nawłoci – zawarte w ziele składniki aktywne takie jak flawonoidy, antyocyjany, saponiny czy garbniki roślinne wykazują działanie detoksykujące, bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, antyzapalne i moczopędne,
 • pokrzywa – roślina ta pomoże w zarówno przypadku przeziębienia pęcherza u dzieci, jak i objawów przewiania pęcherza u osób dorosłych. W pokrzywie występuje duża ilość antyoksydantów i witaminy C, dlatego napary z tej rośliny działają moczopędnie i przeciwzapalnie, podobnie jak inne domowe sposoby na zaleganie moczu.

Przeziębiony pęcherz u dziecka - domowe sposoby

Maluchowi, który zmaga się z infekcją układu moczowego należy podawać jak najwięcej płynów. Mogą być to również napary ze skrzypy polnego, mniszka lekarskiego czy pokrzywy. Pomocnym, naturalnym środkiem może być też żurawina, która działa moczopędnie, pomaga przy infekcjach pęcherza moczowego oraz cewki moczowej.

8. Diagnostyka zapalenia pęcherza moczowego

Objawy wskazujące na przeziębienie pęcherza moczowego są bardzo charakterystyczne. Infekcja ta zwykle powoduje u pacjentów pieczenie i ból w trakcie mikcji, częste oddawanie moczu, krwiomocz, nieprzyjemny zapach moczu, dolegliwości bólowe podbrzusza, bolesne parcie na pęcherz, dolegliwości bólowe w obrębie lędźwiowej części kręgosłupa.

Pacjent powinien poinformować specjalistę, które z wyżej wymienionych objawów występują u niego. Dokładne rozpoznanie umożliwiają:

Wyniki tych testów dostępne są zwykle po 48 godzinach, dzięki czemu lekarz może przepisać pacjentowi odpowiednie środki lecznicze.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Syndrom miesiąca miodowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze