Trwa ładowanie...

Przyjmujesz te leki? Musisz unikać słońca

Przyjmujesz te leki? Powinieneś unikać słońca
Przyjmujesz te leki? Powinieneś unikać słońca (Getty Images)

Zażywanie leków, suplementów i ziół może nieoczekiwanie zwiększyć naszą wrażliwość na promieniowanie słoneczne - alarmują eksperci. Wzrost wrażliwości na słońce wywołany przez te substancje może skutkować alergicznymi reakcjami skórnymi.

spis treści

1. Przyjmujesz ten lek? Uważaj na słońce

Nie wszystkie leki i suplementy są bezpieczne do stosowania podczas ekspozycji na słońce. Niektóre z nich zawierają składniki, które mogą zwiększyć naszą wrażliwość na promieniowanie UV, powodując reakcje podobne do oparzeń słonecznych.

Zaczerwienienie, swędząca wysypka, obrzęk skóry, a nawet pęcherze mogą być wynikiem ekspozycji na słońce podczas zażywania takich leków. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zarówno produkty nakładane na skórę, jak i leki przyjmowane doustnie lub wstrzykiwane, mogą wywołać takie reakcje.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

- Warto zwrócić uwagę na przyjmowane przez nas leki, ze szczególnym uwzględnieniem leków przyjmowanych na stałe, gdyż niektóre z nich są fotouczulające lub fototoksyczne - przestrzega polski Departament Oceny Dokumentacji Produktów Leczniczych.

Nadwrażliwość na słońce ma dwie główne formy - fotoalergię i fototoksyczność. Fotoalergia to alergiczna reakcja skóry, która zazwyczaj występuje kilka dni po ekspozycji na słońce. Z drugiej strony, fototoksyczność to reakcja na promieniowanie słoneczne, które może wystąpić w ciągu kilku godzin od ekspozycji i powoduje podrażnienie skóry.

Oba te rodzaje nadwrażliwości są wynikiem działania promieniowania ultrafioletowego, które może pochodzić zarówno od naturalnego światła słonecznego, jak i sztucznego światła w solariach.

Aby uniknąć niepożądanych reakcji, zawsze należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do leków lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą na temat potencjalnych ryzyk związanych z ekspozycją na słońce.

2. Te leki mogą wywołać reakcję fototoksyczną

Leki, które mogą wywołać reakcje fototoksyczne to m.in.:

  • Leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, diklofenak, naproksen, ketoprofen, indometacyna, piroksykam i inne leki z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
  • Leki przeciwcukrzycowe, w tym glipizyd, metformina.
  • Leki na nadciśnienie i krążeniowe, takie jak amilorid, amiodaron, a także propranolol, atenolol, bisoprolol i inne leki z grupy beta-adrenolityków (beta-blokerów, LBA), ponadto kaptopryl, enalapryl, diltiazem, statyny.
  • Leki moczopędne (tiazydowe), takie jak furosemid, hydrochlorotiazyd, indapamid.
  • Leki przeciwalergiczne, w tym astemizol, cetyryzyna, loratadyna, prometazyna.
  • Leki bakteriobójcze, w tym nitrofurantoina, azytromycyna, ciprofloksacyna, doksycyklina, tetracyklina, kotrymoksazol i inne zawierające sulfonamidy.
  • Leki przeciwgrzybicze, w tym gryzeofulwina, itrakonazol, ketokonazol, terbinafina.
  • Leki przeciwpasożytnicze, takie jak chinina, chinidyna, chlorochina.
  • Leki psychotropowe – przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, takie jak amitryptylina, doksepina, haloperydol, promazyna, prometazyna, karbamazepina, barbiturany.
  • Leki hormonalne, w tym estrogeny, hormony tarczycy, hormony kory nadnerczy.
  • Maści i kremy do stosowania na skórę, w tym zawierające antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwłupieżowe, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, witaminę A.
  • Produkty zawierające zioła, takie jak arcydzięgiel, bergamotka, dziurawiec, nagietek, rumianek, wszystkie rośliny zawierające psoraleny.

W przypadku leków powodujących fototoksyczność, ważne jest, aby unikać słońca, szczególnie w godzinach szczytowych, oraz chronić skórę przed promieniowaniem UV, stosując kremy z filtrem UV, nosząc nieprześwitujące ubrania i zakrywając ciało, w tym ręce i nogi. Na głowę koniecznie należy wkładać kapelusz lub czapkę, a na oczy okulary przeciwsłoneczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze