Trwa ładowanie...

Psychiatrzy nie mają wątpliwości. Ta cecha zdradza psychopatę

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 12.04.2023 11:22
Psychopatę może zdradzać mimika
Psychopatę może zdradzać mimika (Getty Images)

Choć psychopata potrafi się świetnie kamuflować, pewne cechy mogą go zdradzić. Sygnały ostrzegawcze można dostrzec w mimice, ale nie tylko.

spis treści

1. Cechy psychopaty

Psychopatę można rozpoznać przede wszystkim na podstawie cech osobowości. To wcale nie są tylko agresywni przestępcy, choć tak często są postrzegani. Wręcz przeciwnie - równie dobrze mogą to być niezwykle czarujące i bardzo towarzyskie osoby, ale ze skłonnościami do manipulowania otoczeniem.

Niski poziom inteligencji emocjonalnej jest powszechny wśród psychopatów. Brak empatii oznacza, że nie rozumie stanu emocjonalnego, w którym są inni. Zdaje sobie sprawę, że może kogoś zranić swoimi słowami i czynami, ale nie odczuwa z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia. To może być pierwszy alarmujący objaw.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Psychopata może mieć specyficzne spojrzenie
Psychopata może mieć specyficzne spojrzenie (Getty Images)

Do tego dochodzi egocentryzm, zorientowanie na cel i bezwzględne dążenie do jego osiągnięcia jak najszybciej oraz manipulacja ludźmi.

Jeśli chcemy rozpoznać psychopatę, warto też zwrócić uwagę na wzrok i mimikę. Pewne cechy mogą być sygnałem ostrzegawczym, choć nie można tego traktować ze stuprocentową pewnością, bo nie ma na to jednoznacznych dowodów naukowych.

2. Psychopatyczne spojrzenie

Jeśli wzrok nie wyraża emocji, a spojrzenie jest jakby "martwe", może to oznaczać, że mamy do czynienia z psychopatą. Można też odnieść wrażenie, że taka osoba myśli zupełnie o czymś innym.

Niektóre hipotezy wskazują, że ludzie o cechach osobowości psychopatycznej nadmiernie dbają o kontakt wzrokowy z rozmówcą, by łatwiej nim manipulować.

Nie zostało to jednak jednoznacznie udowodnione, a wręcz uważa się, że to unikanie kontaktu wzrokowego świadczy o osobowości pschopatycznej.

Mylący może być także wyraz twarzy. Psychopaci kojarzą się często z ograniczoną mimiką, podczas gdy naukowcy wskazują na coś innego.

Psychopaci wcale nie unikają śmiechu i mogą go wykorzystywać do swoich celów. W badaniu opublikowanym w "International Journal of Law and Psychiatry" psychiatrzy dowiedli, że psychopaci najczęściej śmieją się, by manipulować, kłamać lub ukrywać kłamstwa.

Za pozornym poczuciem humoru kryją się nieuczciwe zamiary. Psychopata może go używać jako narzędzia do manipulacji lub dla zaspokojenia własnej potrzeby dominacji i kontroli.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze