Trwa ładowanie...

Pulsometr - kiedy i dlaczego się przydaje?

Avatar placeholder
09.03.2021 16:19
Pulsometr, nazywany także pulsomierzem lub tętnomierzem, pozwala na monitorowanie pracy serca
Pulsometr, nazywany także pulsomierzem lub tętnomierzem, pozwala na monitorowanie pracy serca (123rf)

Pulsometr, nazywany także pulsomierzem lub tętnomierzem, pozwala na monitorowanie pracy serca. To dość ważne w wielu sytuacjach, zwłaszcza podczas treningów, ale nie tylko. Urządzenie jest niewielkie i funkcjonalne. Przydaje się zarówno sportowcom, jak i osobom dotkniętym chorobami układu oddechowego. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest pulsometr?

Pulsometr (HRM z ang. Heart Rate Monitor), nazywany pulsomierzem lub tętnomierzem, to niewielkie urządzenie monitorujące pracę serca. Aparat mierzy tętno, czyli pulsujący ruch ścian tętnic, powstający na skutek wyrzutu krwi w trakcie skurczu komór serca.

Pulsomierz przydaje się zarówno podczas treningów, jak i w życiu codziennym. Jest wykorzystywany nie tylko przez sportowców, ale i osoby zmagające się z różnymi schorzeniami oraz dysfunkcjami. Dlaczego warto go mieć? Tętnomierz dzięki swoim funkcjom pozwala na bieżące monitorowanie pracy serca (co jest ważne nie tylko u osób chorych), ale i regulację intensywności wysiłku oraz optymalizację tempa treningów.

2. Rodzaje pulsometrów

Zobacz film: "Jak szybko obniżyć zbyt wysokie tętno?"

Standardowe pulsometry (pulsometr klasyczne) najczęściej składają się z dwóch elementów, takich jak umieszczany na wysokości piersi czujnik, który mierzy puls oraz mocowany na nadgarstku odbiornik z wyświetlaczem, który przypomina zegarek. Przekaz informacji pomiędzy nimi odbywa się drogą radiową. Pulsometr na klatkę piersiową uznaje się za najbardziej precyzyjny.

Można również kupić pulsometr jednoczęściowy, na przykład wbudowany w sportowy zegarek (pulsometr na nadgarstek). Urządzenie posiada czujnik wbudowany bezpośrednio w pasku odbiornika. To dobre rozwiązanie dla osób, które maszerują, spacerują lub biegają (to doskonały pulsometr do biegania), a nie zależy im na dokładnych pomiarach. Pulsometr nadgarstkowy jest mniej dokładny od tętnomierza z pasem napiersiowym.

Dla rowerzystów przeznaczony jest rowerowy pulsometr z licznikiem, który montuje się na ramie roweru. Wśród pulsometrów można znaleźć także modele wodoodporne, które doskonale sprawdzą się podczas pływania.

Dla osób borykających się z niewydolnością serca, astmą oskrzelową, bezdechem sennym czy obturacyjną chorobą płuc przeznaczone są pulsometry na palec. Częściej jednak chorzy decydują się na zakup pulsoksymetru. To urządzenie typu „dwa narzędzia w jednym”, ponieważ jest nie tylko pulsometrem, ale i oksymetrem. Oksymetr dokonuje pomiaru pochłaniania promieniowania przez pulsującą krew tętniczą i oblicza stopień nasycenia hemoglobiny tlenem.

3. Do czego służy pulsometr?

Pulsometr służy do pomiaru tętna, które ma bardzo duże znaczenie zarówno dla osób chorych, jak i uprawiających sport. Podczas treningów urządzenie pomaga kontrolować wysiłek oraz pozwala dopasować rytm działania do potrzeb i możliwości organizmu, a intensywności treningów do określonych celów. To sprawia, że trening jest nie tylko bardziej efektywny, ale i bezpieczny, ponieważ można wykryć pierwsze niebezpieczne oznaki przetrenowania. Pulsometry, poza pomiarem tętna w trybie ciągłym bądź chwilowym, posiadają wiele innych funkcji. Pozwalają na przykład na analizę:

  • zmiany tętna,
  • spalonych podczas wysiłku kalorii (mają licznik spalanych kalorii),
  • ilości spalonej tkanki tłuszczowej,
  • wydolności organizmu,
  • długości i jakości snu,
  • czasu treningu i poszczególnych odcinków przebytej trasy,
  • pomiaru czasu i szybkości wykonywanych aktywności,
  • temperatury otoczenia i ciśnienia atmosferycznego.

Ważne, by pulsometr pozwalał na ustalenie tętna maksymalnego, ponieważ różne tryby aktywności oraz cele treningowe wymagają pracy przy innym tempie, co skutkuje także innym poziomem tętna. Inne funkcje dodatkowe w pulsomierzach to: alarm, stoper, GPS, kalendarz czy krokomierz, często także termometr, barometr, kompas czy prędkościomierz.

4. Jak wybrać pulsometr?

Jaki pulsometr kupić? Na co zwracać uwagę? Urządzenie przede wszystkim należy dobrać do własnych potrzeb oraz rodzaju uprawianego sportu.

Wybierając najlepszy dla siebie model należy zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj i funkcje, ale i na to, by urządzenie:

  • było kompatybilne z aplikacjami sportowymi,
  • posiadało sygnalizację świetlną i dźwiękową,
  • miało zegarek z czytelnym wyświetlaczem.

To pozwoli na komfortowe użytkowanie w wielu różnych sytuacjach. Przy zakupie pulsometru warto także zwrócić uwagę na design urządzenia, jakość wykonania oraz markę. Lepiej wybrać model uznanego producenta niż najtańsze urządzenie nieznanej firmy, ponieważ w ostatecznym rozrachunku oszczędność może okazać się pozorna.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze