Trwa ładowanie...

Punkcja zagłębienia maciczno-odbytniczego

Avatar placeholder
05.09.2013 14:49
Punkcja zagłębienia maciczno-odbytniczego
Punkcja zagłębienia maciczno-odbytniczego

Punkcja zagłębienia maciczno-odbytniczego, inaczej zwana punkcją Douglasa, punkcją zatoki Douglasa lub punkcją jamy Douglasa, ma na celu wykrycie nieprawidłowych zmian w obrębie jamy brzusznej. Badanie jest pomocne w diagnozie wielu schorzeń ginekologicznych, np. zapalenia przydatków lub ciąży pozamacicznej. Przed badaniem pacjentka jest znieczulana miejscowo lub ogólnie.

spis treści

1. Jak przebiega punkcja maciczno-odbytnicza?

Zabieg ginekologiczny ma miejsce na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada wziernik do pochwy, chwyta sterylnym narzędziem fragment szyjki macicy (pochwowy). Potem wykonuje nakłucie odkażonego jodyną tylnego sklepienia pochwy i pobiera treści zalegające w najniżej położonym fragmencie jamy otrzewnej, czyli w tzw. jamie Douglasa (lub zagłębieniu odbytniczo-macicznym). W tym miejscu może się pojawić krew, ropa lub wyciek wskutek zmian chorobowych. Treść może nie być obecna w zatoce Douglasa, gdy w jamie otrzewnej powstały zatory (np. zrosty otrzewnej).

Samo badanie trwa jedynie kilkanaście minut. Lekarz ocenia pobraną treść, może ją także odesłać do dalszego badania do laboratorium. Jeśli badany nie pobrał substancji zalegającej w zagłębieniu maciczno-odbytniczym, wykonuje on łyżeczkowanie jamy macicy, które zazwyczaj polega na rozszerzeniu kanału szyjki macicy i na pobraniu fragmentu śluzówki kanału, który potem będzie badany pod mikroskopem. Wynik badania podawany jest pacjentce w formie opisu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Przed punkcją jamy Douglasa należy przeprowadzić badania poprzedzające, tzn. wykonać badanie ginekologiczne i ewentualnie inne badania, w zależności od wskazań do punkcji, jeżeli zlecił je lekarz. Przed badaniem pacjent powinien zgłosić wykonującemu badanie skłonność do krwawień (skaza krwotoczna), jeżeli taka występuje oraz wszystkie informacje wynikające z badania ginekologicznego.

2. Wskazania do punkcji Douglasa, powikłania i zalecenia po badaniu

Punkcja zatoki Douglasa jest wykonywana, kiedy poprzedzające badania ginekologiczne wskazują na podejrzenia następujących schorzeń:

  • ciąża pozamaciczna;
  • krwawienie do jamy brzusznej;
  • guzy zapalne;
  • ropień jamy Douglasa.

Badanie ma na celu wyjaśnienie, jakie procesy patologiczne toczą się w jamie brzusznej. W zależności od uzyskanej treści z jamy Douglasa można podejrzewać występowanie niektórych schorzeń ginekologicznych, np. ropa świadczy o procesie zapalnym przydatków, a skrzepy krwi o ciąży pozamacicznej (ektopowej).

Choć sama punkcja jamy Douglasa trwa zaledwie kilkanaście minut, pacjentka powinna być nadal obserwowana przez lekarza. Lekarz czasami wypisuje receptę na antybiotyki, które przeciwdziałają możliwości wtórnej infekcji bakteryjnej. Powikłania pojawiają się bardzo rzadko, ale w niektórych przypadkach mogą wystąpić krwawienia do jamy brzusznej oraz przekłucie bańki odbytnicy przy braku odpowiedniej wprawy lekarza.

Dodatkowo mogą wystąpić pewne powikłania związane z zastosowaniem środków znieczulenia miejscowego lub ogólnego, np. osłabienie, ból, duszność, przyśpieszenie oddechu i inne.

Nie ma przeciwwskazań do wykonania badania. Zabieg ten może być przeprowadzany wielokrotnie, bez względu na wiek, a nawet może być wykonany w przypadku kobiet ciężarnych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze