Trwa ładowanie...

Purethal - charakterystyka, skład, przeciwwskazania, działania niepożądane

Katarzyna Wąś-Zaniuk
13.03.2023 16:34

Purethal przeznaczony do wstrzykiwań, jest lekiem do immunoterapii swoistej, inaczej terapii odczulającej alergii IgE-zależnej pochodzenia wziewnego, charakteryzującej się np. alergicznym nieżytem nosa. Co warto wiedzieć o tym leku? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Purethal to preparat służący do immunoterapii swoistej alergii IgE-zależnej pochodzenia wziewnego.
Purethal to preparat służący do immunoterapii swoistej alergii IgE-zależnej pochodzenia wziewnego. (Adobe Stock)
spis treści

1. Co to jest Purethal?

Purethal to preparat służący do immunoterapii swoistej alergii IgE-zależnej pochodzenia wziewnego, objawiającej się między innymi:

Mechanizm działania preparatu Purethal opiera się na:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
 • modulacji funkcji limfocytów T, zwanych imfocytami grasicozależnymi,
 • wytwarzaniu przeciwciał IgG, przeciwciał wytwarzanych przez limfocyty B
 • redukcji reaktywności komórek stanu zapalnego.

2. Skład leku Purethal

Substancjami czynnymi leku są:

Trawy

Agrostis stolonifera Anthoxanthum odoratum Dactylis glomerata Lolium perenne Arrhenatherum elatius Festuca rubra Poa pratensis Secale cereale Holcus lanatus Phleum pratense

Drzewa

Betula verrucosa Alnus glutinosa Corylus avellana

Trawy + Brzoza

Agrostis stolonifera Anthoxanthum odoratum Dactylis glomerata Lolium perenne Arrhenatherum elatius Festuca rubra Poa pratensis Secale cereale Holcus lanatus Phleum pratense Betula verrucosa

Trawy + Drzewa

Agrostis stolonifera Anthoxanthum odoratum Dactylis glomerata Lolium perenne Arrhenatherum elatius Festuca rubra Poa pratensis Secale cereale Holcus lanatus Phleum pratense

Betula verrucosa Alnus glutinosa Corylus avellana

3. Purethal - leki dostępne w aptekach

Środki farmakologiczne Purethal zawierające w swoim składzie alergoidy to:

Purethal (brzoza) – preparat ma postać zawiesiny do wstrzykiwań Purethal (bylica) – preparat ma postać zawiesiny do wstrzykiwań Purethal (drzewa) – preparat ma postać zawiesiny do wstrzykiwań Purethal (roztocza 50/50%) – preparat ma postać zawiesiny do wstrzykiwań Purethal (trawy + brzoza) – preparat ma postać zawiesiny do wstrzykiwań Purethal (trawy + drzewa) – preparat ma postać zawiesiny do wstrzykiwań

4. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazaniem do stosowania jest uczulenie na którąkolwiek z substancji pomocniczych preparatu.

Ponadto, leku nie powinny przyjmować osoby z:

 • obniżoną odpornością (np. na skutek stosowania środków immunosupresyjnych),
 • chorobą autoimmunologiczną (np. reumatoidalnym zapaleniem stawów),
 • ciężką postacią astmy oskrzelowej,
 • niewydolnością sercowo-naczyniową,
 • nowotworem,
 • ciężkim zaburzeniem psychicznym,
 • czynną gruźlicą.

Dodatkowo, leku nie należy stosować w okresie ciąży. Stosowanie preparatu w trakcie terapii β-adrenolitykami lub inhibitorami ACE również jest przeciwwskazane. Preparatu nie należy podawać dzieciom do 5 roku życia.

5. Stosowanie leku Purethal

Preparat Purethal należy zawsze stosować zgodnie ze wskazówkami specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą. Terapia u dzieci i młodzieży między 5, a 18 rokiem życia powinna wyglądać tak samo jak terapia u pacjentów dorosłych. Leczenie zwykle rozpoczyna się od dawki 0,05 mililitrów. Z każdą kolejną iniekcją dawka zostaje zwiększona. Maksymalna dawka wynosi 0,5 ml (niekiedy jest ona mniejsza). Pełny i trwały skutek terapii uzyskuje się po 3-5 latach przyjmowania tego środka.

6. Działania niepożądane

Purethal, podobnie jak inne leki, może wywołać u niektórych działania niepożądane. Niekiedy po zastosowaniu leku występują następujące skutki uboczne:

W rzadkich przypadkach może wystąpić także wstrząs anafilaktyczny. W przypadku wystąpienia: świszczącego oddechu, problemów z oddychaniem, omdlenia, zapaści, przyspieszonej akcji serca, uczucia gorąca, świądu pod językiem, na dłoniach czy stopach, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza