Pyralgina w ciąży

Wiele z nas przez pierwsze tygodnie ciąży nie zdaje sobie jeszcze z tego sprawy. Żyjemy więc jak wcześniej, od czasu do czasu sięgając po alkohol, który może mieć bardzo niebezpieczny wpływ na rozwijające się w organizmie matki dziecko. Okazuje się jednak, że równie groźne mogą być przyjmowane co jakiś czas leki przeciwbólowe. Jednym z nich jest pyralgina. Jaki ma wpływ na naszą ciążę i czy może zagrażać dziecku?

Jedzenie, które ukoi ból głowy

Odwodnienie to jedna z głównych przyczyn bólów głowy. Zamiast od razu sięgać po tabletkę, uzupełnij niedobór płynów. Możesz to zrobić jedząc nawadniające...

Stosowanie leków w ciąży

Kobieta, która dowiaduje się, że jest w ciąży powinna nie tylko dbać o swoje zdrowie, przyjmując odpowiednie witaminy i zmieniając swoją dietę, ale myśleć także o zdrowym rozwoju swojego nienarodzonego dziecka. Dlatego zażycie każdej tabletki powinno być przemyślane, a jeśli to możliwe, skonsultowane z lekarzem. Przyszłe mamy często nie zdają sobie sprawy z tego, że wszystkie leki, które przyjmują, mają wpływ na rozwój dziecka. Zazwyczaj na ulotce danego leku widnieje informacja o zakazie używania go przez kobiety w ciąży i dzieci poniżej 12. roku życia. Czasem jednak kobiety ignorują to ostrzeżenie, sięgając po „niewinną” tabletkę przeciwbólową. Wtedy może okazać się, że tragiczny skutków jej zażycia nie da się już cofnąć.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Jak działa pyralgina?

Pyralgina to lek, który ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe jest stosowany najczęściej jako składnik terapii przeciw przeziębieniu i grypie, a także w stanach silnego bólu. W 1 tabletce leku znajdziemy 500 mg soli sodowej metamizolu, która jest substancją czynną pyralginy. To właśnie ona może mieć największy wpływ na skutki uboczne przyjęcia przez ciężarną dawki leku.

W celu klasyfikacji leków pod względem ich szkodliwości na płód, w 1979 roku podzielono leki na 5 kategorii: A, B, C, D i X. Zakwalifikowanie danego leku do odpowiedniej kategorii miało za zadanie pomóc lekarzom w przepisywaniu kobietom w ciąży bezpiecznych dla nich i ich dzieci leków.

  • Kategoria A: leki, które zostały przebadane na kobietach w ciąży, a badanie nie wykazało absolutnie żadnych skutków ubocznych na zdrowie i rozwój płodu;
  • Kategoria B: leki, które zostały przebadane na zwierzętach, a ich działanie nie miało wpływu na zwierzęcy płód, jednak nie zostały poddane badaniom na ludziach;
  • Kategoria C: leki, które zostały przebadane na zwierzętach i miały szkodliwy wpływ na narodzone potomstwo. Leki z tej grupy powinno stosować się tylko pod opieką lekarza i tylko w wypadku, gdy korzyść z zażycia leku jest większa dla kobiety niż ewentualne szkody, jakie niesie dla dziecka;
  • Kategoria D: leki, których niekorzystny wpływ na płód został udokumentowany. Leki z tej grupy powinny być stosowane tylko w stanach zagrożenia życia matki i jedynie w wypadku, gdy leki z kategorii A, B lub C nie mogą być stosowane przez matkę;
  • Kategoria X: leki, których działanie na płód jest bardzo szkodliwe, w związku z czym są kategorycznie zakazane nie tylko dla ciężarnych, ale też dla kobiet w wieku rozrodczym.

Pyralgina zakwalifikowana została do grupy C. Zostało więc potwierdzone jej szkodliwe działanie na płód zwierząt, jednak do tej pory nie zostały wykonane badania na ludziach, które miałyby potwierdzić te wyniki. Niemniej jednak stosowanie pyralginy w ciąży powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem tym bardziej, że odnotowano doniesienia dotyczące zwiększonego ryzyka wystąpienia guza Wilmsa u dzieci, których matki przyjmowały metamizol w ciąży. Guz Wilmsa to złośliwy nowotwór nerek, który występuje u dzieci, które nie ukończyły 7. roku życia.

Naturalne metody na ból w ciąży

Będąc w ciąży za wszelką cenę powinniśmy unikać przyjmowania leków, zarówno tych przeciwbólowych, jak ich hormonalnych, przeciwtrądzikowych, przeczyszczających, antybiotyków i tych regulujących krzepliwość krwi, chyba że zostaną one wyraźnie zalecone przez lekarza. W przeciwnym razie lepiej jest pozbyć się bólu w naturalny sposób. Jeśli męczy nas ból głowy, to lepiej jest wybrać się na spacer, ponieważ może on wynikać z niedotlenienia organizmu. Możemy też spróbować masażu głowy lub odprężającej kąpieli.

Po leki przeciwbólowe sięgamy nie tylko wtedy, gdy męczy nas uporczywy ból, ale także wtedy, gdy czujemy pierwsze objawy przeziębienia bądź grypy. Zamiast jednak po leki przeciwzapalne, sięgnijmy po naturalne leki przeciwbólowe, czyli czosnek, syrop z cebuli, sok malinowy, koncentrat z owoców czarnej porzeczki. Naturalne składniki są bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Nie ma więc powodów do niepokoju, że spowodują wady rozwojowe u dzieci lub, co gorsza, poronienie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Jeśli jest konieczność zaszczepienia ciężarnej, najlepiej zrobić to w II lub III trymestrze, jeżeli natomiast istnieje poważne zagrożenie zdrowia lub życia, można podać szczepienie w każdym okresie ciąży.

Zdrowie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Ostatnie badania wykazały wpływ pola magnetycznego emitowanego przez odkurzacz i inne sprzęty AGD na zdrowie płodu.

Zdrowie w ciąży

Alergia podczas ciąży

Alergia podczas ciąży

W okresie ciąży niewskazane są leki antyhistaminowe, tabletki udrażniające nos i maści z inhibitorami kalcyneuryny.

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.

Zdrowie w ciąży

Ochrona przed padaczką

Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy będą tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód i zachowywać swoją skuteczność.

Zdrowie w ciąży

Infekcje w ciąży

Infekcje w ciąży

Kot jest ostatecznym żywicielem pasożyta, który może być wydalony w jego stolcu, dlatego kobiety w ciąży pod żadnym pozorem nie powinny zmieniać piasku i czyścić kuwety.

Zdrowie w ciąży

Zdrowa rodzina

Zdrowa rodzina

Dzieci, także te jeszcze nienarodzone, trzeba szczególnie chronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń.

Zdrowie w ciąży

Dbanie o ciążę

Dbanie o ciążę

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety, warto więc zadbać o siebie i swoje dziecko, nie powodując nadmiernego rozciągania mięśni brzucha, aby nie dopuścić do komplikacji.