Rabdiomoliza – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Rabdiomoliza to inaczej rozpad mięśni. Może pojawić się po zatruciu alkoholem, przyjęciu niektórych leków, forsującej aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest rabdiomoliza, co się do niej przyczynia i jak ją leczyć?

1. Rabdiomoliza – charakterystyka

Uszkodzenie mięśni poprzecznie prążkowanych, w wyniku których składniki komórek mięśniowych (m.in. enzymy, mioglobina) przedostają się do krwiobiegu, to główny powód wystąpienia rabdiomolizy. W krwiobiegu zaczynają krążyć substancje potencjalnie toksyczne. Przyczyn, które do tego prowadzą, jest wiele. Trzeba w porę rozpoznać rabdiomolizę, gdyż może ona prowadzić do groźnych powikłań, np. hiperkaliemii lub niewydolności nerek.

Intensywny wysiłek fizyczny to jedna z przyczyn wystąpienia rabdiomolizy
Intensywny wysiłek fizyczny to jedna z przyczyn wystąpienia rabdiomolizy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Rabdiomoliza – przyczyny

Najczęściej do wystąpienia rabdiomolizy przyczyniają się zewnętrzne uszkodzenia mechaniczne lub termiczne (np. oparzenia), intensywny wysiłek fizyczny (na rabdiomolizę cierpią przede wszystkim maratończycy, kolarze, ciężarowcy, osoby intensywnie trenujące po dłuższej przerwie), przyjmowanie niektórych leków (głównie statyn), zatrucie alkoholem lub tlenkiem węgla. Innymi przyczynami rabdioloizy są ostre miopatie, niedokrwienie grup mięśniowych, zakażenia wirusowe i bakteryjne pojawiające się przede wszystkim podczas sepsy. Rabdiomoliza może rozpocząć się też po przedawkowaniu narkotyków, po napadzie drgawek padaczkowych czy podczas zaburzeń elektrolitowych i metabolicznych.

Sprawdzone sposoby na bóle mięśni
Sprawdzone sposoby na bóle mięśni [6 zdjęć]

Spięte mięśnie na początku są obolałe, ale łagodne rozciąganie rozluźni je. Poza tym dzięki temu zapobiegasz...

zobacz galerię

3. Rabdiomoliza – objawy

Głównym objawem rabdiomolizy jest ciemny kolor moczu, przypominający słabą kawę. Bóle i obrzęk mięśni to kolejne z ważnych symptomów wskazujących na rabdiomolizę. Objawom tym może towarzyszyć gorączka i symptomy wskazujące na grypę. Mogą wystąpić też drgawki. Bywa też, że chory doświadcza zburzeń świadomości.

Zobacz także:

4. Rabdiomoliza – diagnoza i leczenie

Aby rozpoznać rabdiomolizę, należy wykonać badanie krwi. Istotny będzie poziom kinazy keratynowej. Wyniki wykażą też wzrost stężenia mocznika i kreatynyniny. Jak leczyć rabdiomolizę? Terapia uzależniona jest od przyczyny wystąpienia problemu – np. leczenie może opierać się na odstawieniu leków, które spowodowały rozpad komórek mięśniowych. Chory jest poddawany dożylnemu nawadnianiu. Gdy rabdiomoliza ma ciężki przebieg, konieczna jest dializoterapia.

Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy
Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy [7 zdjęć]

Oprócz morfologii krwi, którą wykonuje się najczęściej w laboratorium, należy zwrócić również uwagę na...

zobacz galerię

5. Rabdiomoliza – powikłania

Ważne jest, by szybko rozpoznać rozpad mięśni i podjąć odpowiednie leczenie. W innym przypadku może dojść do groźnych powikłań. Rabdiomoliza może doprowadzić do:

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy