Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Radektomia - charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, podobne zabiegi

Avatar placeholder
30.03.2021 22:50
Radektomia - charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, podobne zabiegi
Radektomia - charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, podobne zabiegi

Radektomia jest zabiegiem, który wykonywany jest dość rzadko. Jest to zabieg chirurgiczny, który wykonywany jest na zębach wielokorzeniowych. Radektomia, inaczej nazywana też radisekcją, wykonywana jest w przypadku, kiedy nie można zastosować innych metod leczenia, ponieważ zmainy wywołane przez stan zapalny są bardzo ciężkie. Radektomię można wykonać, gdy leczenie kanałowe nie przynosi rezultatów. Jest to zabieg trudny i skomplikowany, po którym jednak można podjąć się odbudowy zęba.

spis treści

1. Radektomia – charakterystyka

Radektomia to zabieg, który polega na usunięciu jednego z korzeni zęba trzonowego, trifurkacji lub bifurkacji. Zabieg ten odbywa się bez naruszenia korony zęba. Przed wykonanie radektomii lekarz stomatolog powinien upewnić się, czy pozostałe kanały korzeni są zdrowe i w przyszłości nie spowodują stanu zapalnego i dalszych komplikacji. Radektomię wykonuje się zazwyczaj na zębach trzonowych górnych, kiedy uratowanie korzenia nie jest możliwe. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy korzenia nie da się wyleczyć lub nie jest możliwe jego zostawienie, a pozostawienie zęba jest niezbędne ze względów protetycznych. Zabieg radektomii czasami jest ostatnią deską ratunku dla zęba, który wydaje się nie do uratowania. Zastosowanie nowoczesnych metod oraz znieczulenia miejscowego sprawia, że pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort podczas zabiegu radektomii. Po przeprowadzeniu zabiegu redektomii można odbudować ząb. Najcześciej do odbudowy zęba stosowane są wkłady koronowo-korzeniowe, które wzmacniają zachowane tkanki korony i chronią przed złamaniem. Po takim zabiegu odbudowa zęba może rwać nawet od 6 do 8 miesięcy.

Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów
Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów [6 zdjęć]

Wapń jest bardzo ważnym składnikiem, który ma ogromny wpływ na zęby. Sama dieta często nie jest w stanie

zobacz galerię

2. Radektomia – wskazania i przeciwwskazania

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wskazania do zabiegu radektomii dzielimy na: endodontyczne i periodontologiczne. Wskazanie endodontyczne do wykonania radektomii to zmiany okołowierzchołkowe, złamanie narzędzia w kanale, próchnica, która znajduje się aż w rozwidleniu korzeni oraz w przypadku resorpcji wewnętrznej i zewnętrznej korzenia. Wskazania periodontologiczne do radektomii z kolei to między innymi proces chorobowy w zakresia rozwidlenia korzeni oraz pionowy ubytek kości wyrostka zębodołowego. Wskazaniem do zabiegu radektomii jest także złamanie pionowe zęba i/lub korzeni.

Przeciwwskazaniami do radektomii są zbyt krótki korzenie, niekorzystny stosunek długości korony do korzenia, powikłania po leczeniu kanałowym, choroby przyzębia. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu radektomii jest także zły stan zdrowia pacjenta.

Zobacz także:

3. Radektomia – podobne zabiegi

Podobnymi zabiegami do radektomi są zabiegi hemisekcji i premolaryzacji. Zaiegi są równie skomplikowane i trudne do wykonania jak radektomia. Hemisekcja polega na usunięciu jednego z korzeni w zębie wielokanałowym wraz z częścią korony, natomiast premolaryzacja polega na przecięciu zęba trzonowego tak, aby powstały z niego dwa niezależne zęby. Po zabiegu hemisekcji również dokonuje się odbudowy zęba za pomocą wkładów koronowo-korzeniowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze