Radektomia - charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, podobne zabiegi

Radektomia jest zabiegiem, który wykonywany jest dość rzadko. Jest to zabieg chirurgiczny, który wykonywany jest na zębach wielokorzeniowych. Radektomia, inaczej nazywana też radisekcją, wykonywana jest w przypadku, kiedy nie można zastosować innych metod leczenia, ponieważ zmainy wywołane przez stan zapalny są bardzo ciężkie. Radektomię można wykonać, gdy leczenie kanałowe nie przynosi rezultatów. Jest to zabieg trudny i skomplikowany, po którym jednak można podjąć się odbudowy zęba.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Radektomia – charakterystyka

Radektomia to zabieg, który polega na usunięciu jednego z korzeni zęba trzonowego, trifurkacji lub bifurkacji. Zabieg ten odbywa się bez naruszenia korony zęba. Przed wykonanie radektomii lekarz stomatolog powinien upewnić się, czy pozostałe kanały korzeni są zdrowe i w przyszłości nie spowodują stanu zapalnego i dalszych komplikacji. Radektomię wykonuje się zazwyczaj na zębach trzonowych górnych, kiedy uratowanie korzenia nie jest możliwe. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy korzenia nie da się wyleczyć lub nie jest możliwe jego zostawienie, a pozostawienie zęba jest niezbędne ze względów protetycznych. Zabieg radektomii czasami jest ostatnią deską ratunku dla zęba, który wydaje się nie do uratowania. Zastosowanie nowoczesnych metod oraz znieczulenia miejscowego sprawia, że pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort podczas zabiegu radektomii. Po przeprowadzeniu zabiegu redektomii można odbudować ząb. Najcześciej do odbudowy zęba stosowane są wkłady koronowo-korzeniowe, które wzmacniają zachowane tkanki korony i chronią przed złamaniem. Po takim zabiegu odbudowa zęba może rwać nawet od 6 do 8 miesięcy.

Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów

Wapń jest bardzo ważnym składnikiem, który ma ogromny wpływ na zęby. Sama dieta nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu tego pierwiastka, więc...

Radektomia – wskazania i przeciwwskazania

Wskazania do zabiegu radektomii dzielimy na: endodontyczne i periodontologiczne. Wskazanie endodontyczne do wykonania radektomii to zmiany okołowierzchołkowe, złamanie narzędzia w kanale, próchnica, która znajduje się aż w rozwidleniu korzeni oraz w przypadku resorpcji wewnętrznej i zewnętrznej korzenia. Wskazania periodontologiczne do radektomii z kolei to między innymi proces chorobowy w zakresia rozwidlenia korzeni oraz pionowy ubytek kości wyrostka zębodołowego. Wskazaniem do zabiegu radektomii jest także złamanie pionowe zęba i/lub korzeni.

Przeciwwskazaniami do radektomii są zbyt krótki korzenie, niekorzystny stosunek długości korony do korzenia, powikłania po leczeniu kanałowym, choroby przyzębia. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu radektomii jest także zły stan zdrowia pacjenta.

Radektomia – podobne zabiegi

Podobnymi zabiegami do radektomi są zabiegi hemisekcji i premolaryzacji. Zaiegi są równie skomplikowane i trudne do wykonania jak radektomia. Hemisekcja polega na usunięciu jednego z korzeni w zębie wielokanałowym wraz z częścią korony, natomiast premolaryzacja polega na przecięciu zęba trzonowego tak, aby powstały z niego dwa niezależne zęby. Po zabiegu hemisekcji również dokonuje się odbudowy zęba za pomocą wkładów koronowo-korzeniowych.

Dorota Brzostek, 3 miesiące temu

Stomatologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi
Odbudowa kości

Odbudowa zębów - charakterystyka, zalety, wskazania

na włóknie szklanym - charakterystyka, zalety, przeciwwskazania, cena * Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym - zabieg, charakterystyka, materiał (...) kompozytowy, inaly/onlay * Odbudowa...

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Przeciwwskazania do ablacji (WIDEO)

Przeciwwskazania do ablacji (WIDEO) Odtwórz wideo

Ablacja przezskórna to jeden z wielu zabiegów kardiologicznych. Wykorzystuje się go do leczenia napadowej arytmii i innych zaburzeń rytmu serca (...) . Ablacja należy do zabiegów inwazyjnych i wymaga odpowiedniego przygotowania...

Piaskowanie zębów - charakterystyka, częstotliwość wykonywania, wskazania

Narzędzia do skalowania zębów

Narzędzia do skalowania zębów

Skalowanie polega na regularnym czyszczeniu widocznych powierzchni zębów.

Krioterapia - charakterystyka, przeciwwskazania, terapia bólu

Zestaw do krioterapii

Zestaw do krioterapii

Urządzenie wykorzystujące dwutlenek węgla.

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzane badania moczu mogą pomóc w zdiagnozowaniu wielu chorób, między innymi nerek i wątroby oraz dróg moczowych.

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Poród w wodzie - przebieg, zalety, wskazania i przeciwwskazania

Poród w wodzie - zdjęcia

Poród w wodzie - zdjęcia

Obecnie poród w wodzie jest coraz bardziej dostępną opcją dla przysłych mam. Ma on wiele zalet, głównie przez wzgląd na mniejszy ból i większą higienę.