Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Radiowizjografia RVG – charakterystyka, badanie, zalety, szkodliwość

Avatar placeholder
Daria Wejman 09.08.2021 19:26
Radiowizjografia RVG – charakterystyka, badanie, zalety, szkodliwość
Radiowizjografia RVG – charakterystyka, badanie, zalety, szkodliwość

Radiowizjografia RVG jest najnowocześniejszą technologią wykonywania rentgenów zębów. Zdjęcia tego typu są bardzo dokładne, specjalista może dzięki nim potwierdzić albo wykluczyć choroby zębów czy wady zgryzu. Czy radiowizjografia RVG jest bezpieczna? Ile kosztuje badanie? I jak wykonywane są zdjęcia?

spis treści

1. Radiowizjografia RVG – charakterystyka

Radiowizjografia RVG to zdjęcia stomatologiczne, które można zapisać cyfrowo. Wykonywanie zdjęcia przeprowadzane jest w gabinecie stomatologicznym, a lekarz ma do niego wgląd od razu po jego wykonaniu. Metoda ta jest bardzo dokładna i szybka.

Radiowizjografia RVG może być wykonywana przed każdym wymagającym tego zabiegiem. Można wykonać zdjęcie RVG przed leczeniem kanałowym, sprawdzić ułożenie zębów albo nawet ubytki próchnicowe. Oprócz tego lekarz ma możliwość sprawdzenia długości kanałów zębowych, sprawdzić i ocenić stan i gęstości kości, jak i wykryć ciało obce w obrębie szczęki.

2. Radiowizjografia RVG – badanie

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

Wykonanie radiowizjografi RVG polega na włożeniu do ust pacjenta specjalnego czujnika. W momencie włożenia aparatury do ust wykonywane jest zdjęcie, które po kilku sekundach widzi na swoim ekranie lekarz. Stomatolog może dowolnie obrabiać zdjęcie: przyciemniać, rozjaśniać, zapisywać, wykonywać potrzebne mu pomiary. Co więcej - takie zdjęcie można drukować, a także dołączać do historii chorobowych pacjentów.

Aparat do radiowizjografii RVG ma wielokrotnie zmniejszone promieniowanie, niż w starych, tradycyjnych aparatach, dzięki temu stomatolog może wykonywać kilka zdjęć w czasie jednego zabiegu. Mimo większej ilości zdjęć pacjent otrzyma mniejszą dawkę szkodliwego promieniowania niż podczas wykonania jednego zdjęcia rentgenowskiego.

Sensor wykonany jest z materiału, który doskonale dopasowuje się do jamy ustnej pacjenta, w żaden sposób go nie uwierając.

3. Radiowizjografia RVG – zalety

Radiowizjografia RVG dzięki swoim właściwościom ma liczne zalety, do których należą:

  • szerokie możliwości wykonywania badań;

  • skuteczność podczas dalszego leczenia pacjenta;

  • dokładny obraz stanu zębów pacjenta;

  • redukcja promieniowania, aż do 90 proc.;

  • natychmiastowy obraz wykonywanego zdjęcia;

  • możliwość zapisu cyfrowego i nagrania na nośnik pamięci.

4. Radiowizjografia RVG – szkodliwość

Radiowizjografia RVG jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym. Jednak jest to badanie radiologiczne, które obciąża pacjenta minimalną dawką promieniowania. Oczywiście lekarze dążą, żeby promieniowanie przenikało jak najmniej podczas każdego wykonywanego badania. Oczywiście nawet wykonywanie zdjęć tak nowoczesną metodą należy ograniczyć do minimum i wykonywać w przypadkach koniecznych.

Musisz to wiedzieć

Radiowizjografia RVG może być przeprowadzona u dzieci, natomiast kobiety w ciąży mogą się jej poddać, wtedy kiedy jest ono niezbędne dla jej zdrowia.

Badanie radiowizjografii RVG jest nowoczesną możliwością wykonywania zdjęć. Urządzenie jest bardzo pomocne, w diagnozowaniu chorób i wad zgryzu. Dzięki niemu lekarze mogą wykonać zabieg o wiele dokładniej i precyzyjniej. Radiowizjografia jest także wielką zaletą i nowością dla pacjentów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze