Rak gardła zaczyna się niewinnie. Najczęściej występuje w tej grupie
Bardzo często trudno jest rozpoznać początki poważnej choroby. Pierwsze objawy najczęściej są subtelne i wydają się zupełnie niewinne. W końcu ból gardła i kaszel zwykle kojarzą się z przeziębieniem, a nie z rakiem gardła.
1. Ten nowotwór częściej dotyka mężczyzn
Rak gardła może dotyczyć przełyku, krtani, tchawicy, a nawet tarczycy. Terminem tym określa się nieprawidłowe komórki, które namnażają się w przynajmniej jednej części gardła i prowadzą do powstania guzów.
Rodzaje nowotworów gardła są więc różne, a co za tym idzie, wiążą się z rozmaitymi objawami. Najczęściej diagnozowany jest rak krtani oraz jamy ustnej i zwykle dotyka on osoby po 55. roku życia. Mężczyźni zapadają na niego częściej niż kobiety.
Najczęstszym nowotworem jest rak płaskonabłonkowy, znacznie rzadziej występuje chłoniak i rak gruczołów ślinowych. Wczesne objawy są nieoczywiste i z łatwością można je powiązać z zupełnie inną, mniej poważną chorobą.
Objawy różnią się w zależności od lokalizacji i rodzaju raka, ale chorzy w początkowym stadium zwykle skarżą się na nieustępujący ból gardła, zmianę głosu i trudności z mówieniem, problemy z połykanie, obrzęk w obrębie szyi oraz nagłą utratę apetytu i masy ciała.
Rozwijającemu się nowotworowi gardła mogą także towarzyszyć problemy z otwieraniem ust i poruszaniem językiem, krwioplucie, bóle głowy i uszu, duszności, biały nalot na języku, a nawet krwotoki z nosa.
2. Czynniki zwiększają ryzyko raka gardła
Choć lekarze nie wiedzą dokładnie, jakie mutacje są odpowiedzialne za raka gardła, udało się zidentyfikować czynniki, które zwiększają jego ryzyko. Największym winowajcą okazują się wirusy HPV typu 16 i 18.
Palenie tytoniu i spożywanie alkoholu również drastycznie zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu. Ogromną rolę odgrywa również nieodpowiednia dieta i higiena jamy ustnej, a także niektóre choroby.
Niepokojące objawy warto skonsultować ze specjalistą, który zleci odpowiednie badania. W przypadku zdiagnozowania raka gardła, lekarz wdroży leczenie. Zależy ono od stadium rozwoju – może to być radioterapia, chemioterapia lub operacja.
Rokowania zależą od wielu czynników - jak jest etap choroby, lokalizacja guza oraz tego, jakie leczenie zostało wprowadzone. Przed nowotworem warto się jednak zabezpieczyć. Choć nie ma sposobu, który jest gwarancją zdrowia, ryzyko można znacznie obniżyć.
Koniecznie rzuć palenie i ogranicz picie alkoholu. Pamiętaj o zdrowej diecie, w której nie powinno zabraknąć owoców i warzyw. Regularnie wykonuj badania profilaktyczne i chroń się przed wirusem HPV – nie zapominaj o odpowiednim zabezpieczeniu i ogranicz liczbę partnerów seksualnych.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.