Rak jajnika - objawy, leczenie

Rak jajnika nie ma ustalonych przyczyn powstania. Może rozwijać się w każdym wieku – zarówno w dzieciństwie, jak i starszym wieku, chociaż po 75 roku życia jest rzadki. Nowotwór najczęściej wykrywany jest u kobiet pomiędzy 40 a 70 rokiem życia, a najczęściej zdarza się pomiędzy 50 a 60 rokiem życia. Naukowcy przyjmują, że rak jajnika może dotyczyć kobiet z prawidłowym jajeczkowaniem. Częściej chorują kobiety, które nie rodziły lub rzadko były w ciąży. 


Rak jajnika - objawy

Przez długi okres jajnik może powiększać się bez żadnych dolegliwości. Bóle występują najczęściej dopiero wówczas, gdy proces chorobowy rozszerza się, obejmując sąsiednie narządy – może to być podrażnienie otrzewnej, uczucie ucisku na pęcherz lub jelita. W przypadku zaawansowanego raka jajnika, kobiety mogą zaobserwować u siebie powiększenie się obwodu brzucha. Niekiedy następuje także zaostrzenie rysów twarzy (tzw. facies ovarica). Niepokojące są także zmiany w cyklu miesiączkowym oraz częste zaparcia. Rak jajnika może również przyczynić się do przedwczesnego dojrzewania płciowego u dziewczynek. Rozwojowi raka jajnika towarzyszą także nudności, wzdęcia oraz utrata apetytu.

#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?

Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka jajnika wskazuje się na obciążenie genetyczne – jeżeli chorowała matka lub siostra kobiety, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i ona zachoruje. Narażenie na działanie szkodliwych substancji chemicznych również zwiększa ryzyko wystąpienia raka. Podobnie ocenia się wpływ promieniowania rentgenowskiego i jonizującego, a także palenie papierosów i otyłość.

Zauważono, że rak jajnika częściej występuje u kobiet rasy białej niż żółtej. Najwięcej zachorowań notuje się na Półwyspie Skandynawskim. W Polsce najwięcej chorych na raka jajnika odnotowano na Podlasiu i w Wielkopolsce. Dowiedziono, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na ten typ nowotworu. Przed rakiem jajnika, w pewnym stopniu chronią także kolejne porody, karmienie piersią
.

Rak jajnika - leczenie

Wykrycie raka jajnika może nastąpić w badaniu ginekologicznym, ultrasonograficznym, tomografii komputerowej, poprzez oznaczenie markerów nowotworowych we krwi. Przydatne może być oznaczenie hormonów, a laparoskopia pozwala pobrać materiał do badania histopatologicznego. Niezwykle istotny jest także wywiad lekarski, na podstawie którego lekarz uzyskuje informacje o genetycznych uwarunkowaniach pacjentki.Nowotworowe guzy jajnika leczy się chirurgicznie. Łagodne nowotwory jajnika usuwa się, pozostawiając jajnik – co ma znaczenie w wypadku kobiet młodych – lub usuwa się całe przydatki. Jeśli współistnieją mięśniaki, usunięta zostaje także macica. Wartościową metodą w leczeniu zmian łagodnych jajnika jest laparoskopia.

Przy nowotworach złośliwych usuwa się cały narząd rodny łącznie z wyrostkiem robaczkowym, węzłami chłonnymi, ogniskami przerzutowymi. Takie postępowanie określa się cytoredukcją chirurgiczną. Tylko w wybranych, szczególnych przypadkach można zastosować operację oszczędzającą narząd rodny. 

W uzupełnieniu leczenia chirurgicznego stosuje się chemioterapię, najczęściej dożylnie, rzadko dootrzewnowo, i (lub) radioterapię. Obecnie podstawowymi lekami w chemioterapii raka jajnika są preparaty platyny i taksany.

Szanse na całkowite wyleczenie nowotworu są tym większe, im wcześniej choroba zostanie wykryta. Jeżeli rak jajnika zostanie zdiagnozowany i usunięty w pierwszej fazie rozwojowej, wówczas szanse na powrót do zdrowia wynoszą 90%. Ze względu na fakt, że pierwsze objawy raka jajnika są zazwyczaj niezauważalne, bardzo ważną rolę odgrywają regularne wizyty u ginekologa.

Małgorzata Kamińska, Angelika Ciuraj, 10 miesięcy temu

Bibliografia

  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
  • Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6
  • Markowska J. Ginekologia onkologiczna, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-60290-12-1

Źródła zewnętrzne

Onkologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak jajnika - objawy, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Rak jajnika - objawy, leczenie
Onkologia

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?

Podstępny wróg Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest, by już 20- i 30-latki miały (...) zostanie rozpoznany, tym większe szanse na efektywne leczenie....

Rak jajnika - objawy, leczenie

Objawy raka jajnika - symptomy, badania, leczenie

estradiol, jak i testosteron. Hormony tego typu mogą być przyczyną nieregularnych miesiączek. Objawy raka jajnika - leczenie Leczenie raka jajnika (...) Dlaczego...

Rak jajnika - objawy, leczenie

Nowotwór jajnika

jajników. W większości pozostałych nowotworów rak powstaje z komórek rozrodczych (które rozwijają się z komórek produkowanych przez jajniki). Objawy (...) z późnym jego wykryciem...

Zespół policystycznych jajników (PCOS) - przyczyny powstawania, objawy, rozpoznanie, leczenie

Jajnik policystyczny - zdjęcia

Jajnik policystyczny - zdjęcia

Powodem zachorowania jest m.in. nadmierna ilość męskich hormonów.

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Rak płuc - zdjęcia

Rak płuc - zdjęcia

Na przekroju widać nowotwór płuca (biały fragment). Ciemniejsze miejsca świadczą o stosowaniu wyrobów tytoniowych.

Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, przerzuty

Obraz histologiczny raka pęcherza moczowego

Obraz histologiczny raka pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego jest najczęstszą przypadłością starszych osób (zwłaszcza w wieku 70-80 lat). Dużo rzadziej występuje u kobiet.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.