Rak jelita grubego pokonany w pół roku. "Cudowny lek" ma 100 proc. skuteczności
Prawdziwy przełom w walce z podstępnym nowotworem. Lek na raka jelita grubego odkryto niedawno, a już zyskał miano "cudownego preparatu". Do tej pory otrzymało go niewielu pacjentów, ale jego skuteczność zdumiewa zarówno ich, jak i lekarzy.
1. Przełom w leczeniu raka jelita grubego
Lek, znany jako dostarlimab, okrzyknięto "cudownym" ze względu na zdumiewającą skuteczność w walce z niektórymi rodzajami raka jelita grubego. Do tej pory wykazał oszałamiające 100 proc. skuteczności.
W ciągu zaledwie sześciu miesięcy nowotwór znika, a pacjenci unikają stomii. Obecnie lek jest zatwierdzony tylko w dwóch europejskich krajach, w Walii i we Włoszech. Wciąż trwa faza badań klinicznych.
Środek jest skuteczny w przypadku około 5 proc. nowotworów, które posiadają określone mutacje genetyczne. Dla chorych to jednak nadzieja. Jedną z pacjentek, u których rak jelita grubego zniknął po zaledwie sześciu miesiącach leczenia dostarlimabem, jest Carrie Downey.
- Dr Craig Barrington zapytał mnie, co bym zrobiła, gdyby istniał sposób na wyleczenie bez stomii i poważnej operacji. Sprawdził wyniki biopsji i okazało się, że mam rzadką mutację, na którą działa dostarlimab. Zapytał, czy chciałbym kontynuować - powiedziała kobieta w rozmowie z BBC.
2. Cudowny lek
Carrie została zdiagnozowana podczas badań przeprowadzanych ze względu na bóle po wcześniejszej operacji przepukliny. Zamiast proponowanej operacji, 42-latkę skierowano do walijskiego szpitala Singleton w Swansea.
W klinice zaproponowano kobiecie leczenie dostarlimabem. Po zaledwie sześciu miesiącach w organizmie Carrie nie ma nawet śladu po nowotworze.
- Jestem bardzo wdzięczna doktorowi Barringtonowi i jego zespołowi, że dostałam szansę na nową terapię. Przywrócił mi życie. Będę mu wdzięczna na zawsze - podsumowuje 42-latka.
Pomimo że tylko nieliczni pacjenci otrzymali ten lek, wyniki są wręcz zachwycające. Dostarlimab może być podawany pacjentom nawet w zaawansowanym stadium choroby.
Już teraz lek stanowi niebywałą nadzieję dla osób, u których zdiagnozowano raka jelita grubego. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić jego skuteczność na większej liczbie przypadków.
Dotychczasowe wyniki sugerują, że lek może być także stosowany w leczeniu raka endometrium, który posiada taką samą mutację genu, jak w przypadku nowotworu jelita grubego.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.