Trwa ładowanie...

Rak panoszył się w jelitach. Od 6 miesięcy powtarzały się 3 objawy

Avatar placeholder
01.05.2024 10:32
Rak jelita grubego dawał tylko 3 objawy. Nie zaniepokoiły 30-latki
Rak jelita grubego dawał tylko 3 objawy. Nie zaniepokoiły 30-latki (Getty Images / Instagram)

Megan Horrocks przez długi czas nie doświadczała żadnych objawów, a te, które zaczęły się pojawiać były na tyle delikatne, że nie zwróciła na nie uwagi. Kobieta była zrozpaczona, kiedy dowiedziała się, że zaatakowała ją ta sama choroba, która odebrała życie jej ojcu. Diagnozę postawiono w krytycznym momencie.

spis treści

1. Szokująca diagnoza

Zaledwie tydzień po swoich 30. urodzinach, Megan dowiedziała się, że zaatakował ją rak jelita grubego. Choroba była w już w trzecim stadium. Kiedy kobieta zaczęła analizować swoje samopoczucie z ostatnich miesięcy, nic nie zwróciło jej uwagi.

- Straciłam tatę, gdy miałam 19 lat. Nigdy nie przypuszczałam, że mnie także spotka ta sama choroba - powiedziała w rozmowie z Express.

Zobacz film: "Skarżył się na ból nóg i pleców. Był w szoku, gdy lekarze odkryli przyczynę"

Megan nie miała żadnych objawów, które mogłyby wskazywać na rozwijający się nowotwór. Dużo później uświadomiła sobie, że trzy niepozorne dolegliwości zwiastowały raka jelita grubego.

- Pomyślałam, że to może być nietolerancja glutenu. Miałam wzdęcia i ból brzucha. Ale to było bardzo delikatne i trwało już od sześciu miesięcy - wyznała 30-latka.

Po konsultacji lekarskiej, Megan otrzymała wyniki badań krwi, które wykazały, że wszystko jest w normie. Jednak dalsze badania, które zlecił jej lekarz, ujawniły, że Megan choruje na raka jelita grubego w trzecim stadium – tę samą chorobę, która była przyczyną śmierci jej ojca.

- Czułam się również zmęczona, ale przypisywałam to nadmiarowi pracy, bo był to okres, w którym pracowałam nawet 16 godzin dziennie, dlatego ciągle to ignorowałam - dodała.

Megan została skierowana na radioterapię i chemioterapię w Clatterbridge Cancer Center w Liverpoolu, które trwały łącznie siedem tygodni. Na szczęście choroba zaczęła się cofać na tyle, że 30-latka uniknęła inwazyjnej operacji.

2. Podstępny nowotwór

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie. Rozwija się w dolnych częściach układu pokarmowego, czyli w okrężnicy lub odbytnicy.

Choroba może rozwijać się z polipów, które są niewielkimi i zazwyczaj łagodnymi wzrostami na wyściółce jelita grubego. Nie wszystkie polipy stają się złośliwe, ale niektóre typy, szczególnie te o charakterze gruczolakowym, mogą z czasem przekształcić się w raka.

Rak jelita grubego często nie daje żadnych objawów na wczesnym etapie. Gdy jednak wystąpią, mogą obejmować:

  • zmiany w rytmie wypróżnień,
  • obecność krwi w stolcu,
  • stałe dolegliwości, takie jak bóle lub skurcze brzucha, gazy, uczucie pełności lub niemożność całkowitego opróżnienia jelit,
  • utrata wagi bez wyraźnej przyczyny,
  • ogólne uczucie osłabienia lub zmęczenia,
  • żółtaczka (żółte zabarwienie skóry i oczu) - to jest rzadki objaw i zazwyczaj występuje, gdy rak jelita grubego rozprzestrzenił się na wątrobę.

Warto pamiętać, że wymienione objawy mogą wystąpić również w przypadku wielu innych schorzeń, które nie są związane z rakiem jelita grubego. Niemniej jednak, jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek z tych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem i wykonać kolonoskopię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze