Trwa ładowanie...

Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, przerzuty

Avatar placeholder
30.03.2021 22:14
Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, przerzuty
Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, przerzuty (123RF)

Rak pęcherza moczowego częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Rzadko atakuje osoby przed 40. rokiem życia. Jest to rak wywodzący się z komórek nabłonka. Większość przypadków raka pęcherza to raki in situ (rak przedinwazyjny). 80-90 proc. pacjentów żyje po leczeniu powyżej 5 lat. W 50-70 proc. przypadków rak pęcherza powoduje nawroty. Są to jednak najczęściej raki in situ, które można usunąć. 3 na 10 przypadków raka to rak inwazyjny. Połowa osób ze zdiagnozowanym rakiem inwazyjnym przeżywa więcej niż 3 lata.

spis treści

1. Rak pęcherza moczowego - przyczyny

Głównymi przyczynami zachorowań na raka pęcherza moczowego są:

  • palenie papierosów – które sześciokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania,
  • długotrwały kontakt z substancjami chemicznymi, takimi jak arylaminy, benzydyna, anilina,
  • cukrzyca– która zwiększa ryzyko zachorowania o 40 proc.,
  • choroby pasożytnicze pęcherza moczowego, np. schistomatoza,
  • wczesna menopauza (między 42. a 45. rokiem życia),
  • leczenie radioterapią i chemioterapiąw przeszłości.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Spełnianie tych warunków nie oznacza zachorowania na raka pęcherza moczowego. Niektórzy spełniają je wszystkie, a nie chorują, u innych rak pęcherza moczowego pojawia się, gdy spełniają tylko jeden z nich.

Według niektórych badań, odpowiednia dieta obniża ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego. Już 100 gramów owoców dziennie znacząco obniżało ryzyko u badanych osób. Według kolejnych badań, dużo beta-karotenu w diecie obniżało ryzyko zachorowania u palaczy. Badania dotyczące wpływu diety na zachorowania na raka pęcherza wymagają jeszcze potwierdzenia.

2. Rak pęcherza moczowego - objawy i leczenie

Najczęstszym objawem raka pęcherza moczowego jest krew w moczu. Krwawienie może zdarzać się raz na jakiś czas, zazwyczaj nie jest bolesne. Ilość krwi może być tak niewielka, że niewidoczna gołym okiem. Wykrywa ją jednak zwykłe badanie moczu.

Inne objawy raka pęcherza moczowego to:

Powyższe objawy najprawdopodobniej oznaczają tylko infekcję dróg moczowych, szczególnie jeśli w moczu nie pojawiła się krew, ale zawsze zgłaszaj je u lekarza.

Leczenie raka pęcherza moczowego zależy od jego zaawansowania. Jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium, leczenie obejmuje:

  • usunięcie raka,
  • chemioterapię, aby zapobiec nawrotom,
  • regularne kontrole.

Leczenie raka pęcherza, który okazał się inwazyjny, obejmuje jedną z trzech opcji:

  • usunięcie części pęcherza moczowego,
  • usunięcie całego pęcherza moczowego,
  • radioterapię.

Dodatkowo, przed lub po tych zabiegach stosuje się chemioterapię.

3. Rak pęcherza moczowego - przerzuty

Jeśli po pobraniu próbek okaże się, że wystąpił rak in situ, czyli w miejscu, w tej fazie zaawansowania nie będzie on dawał przerzutów do innych tkanek i narządów. Jeśli natomiast okaże się, że rak jest inwazyjny, bardzo prawdopodobne są przerzuty. W momencie diagnozy tylko 5 proc. raków zaatakowało inne narządy.

Przerzuty z raka pęcherza moczowego mogą obejmować:

W trzech ostatnich przypadkach średnia długość życia wynosi 12-18 miesięcy. Jest to jednak tylko średnia – każdy przypadek jest inny. W sytuacji, kiedy wystąpiły przerzuty raka pęcherza moczowego jeszcze przed wykryciem nowotworu, 10-15 proc. osób chorych przeżywa ponad 5 lat.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze