Rak prostaty a alkohol

Wypicie jednego lub dwóch piw dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia raka prostaty nawet do 25 proc. – wynika z badań australijskich naukowców.

Od wielu lat naukowcy udowadniają, że spożywanie alkoholu może być jednym z czynników, które powodują raka, m.in. piersi czy narządów układu trawiennego. Ostatnie australijskie badania wykazały, że alkohol zwiększa także ryzyko raka prostaty.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Alkohol - czynnik rakotwórczy

Wspólne badania dotyczące wpływu alkoholu na rozwój raka przeprowadzili naukowcy z Centrum Uzależnień na Uniwersytecie Wiktorii oraz z Australijskiego Narodowego Instytutu Badań Leków na Uniwersytecie Curtin.

Okazało, że u mężczyzn, którzy wypijali dwa drinki niskoprocentowego alkoholu dziennie, rosło ryzyko rozwoju raka prostaty nawet o 23 proc. w porównaniu z tymi osobami, które nie piły. Ryzyko to zwiększało się wraz z ilością i częstotliwością wypitego alkoholu.

Zespół badawczy porównał także ponad 300 wcześniej opublikowanych badań dotyczących alkoholu i raka prostaty oraz zależność między rakiem a ilością i jakością wypitego alkoholu.

Współautor badań, dr Tim Stockwell, stwierdził, że to nowe badanie dostarcza mocnych dowodów, że spożywanie alkoholu jest czynnikiem ryzyka rozwoju raka prostaty. Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie "BMC Cancer".

Badania pokazały również, że mężczyźni, którzy wypijają 4 lub więcej drinków dziennie przez co najmniej 5 dni w tygodniu, są dwukrotnie bardziej narażeni na agresywnego raka prostaty niż ci, którzy nie piją tak często.

Rak prostaty, najczęstsza przyczyna zgonów

Najczęstsze symptomy raka u mężczyzn

Niestrawność, ból brzucha, częste oddawanie moczu – to tylko niektóre, zdawałoby się błahe, problemy zdrowotne, które nie wymagają wizyty u lekarza. Jednak...

Naukowcy twierdzą także, że alkohol u osób, u których zdiagnozowano już raka prostaty lub u mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty, może niekorzystnie wpływać na gruczoł krokowy. Piwo jest moczopędne, więc może nasilać dolegliwości.

 

Radzą więc, aby chorzy na raka ograniczyli spożycie alkoholu, nie tylko wysokoprocentowego, ale także piwa.

Rak prostaty jest piątą najczęstszą przyczyną zgonów mężczyzn na całym świecie. W Polsce to drugi najbardziej śmiertelny nowotwór (po raku płuc). Według Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie wykrywa się 9 tys. nowych przypadków, a umiera ok. 4 tys. osób.

Rak prostaty długo nie daje żadnych objawów. Mężczyźni, którzy zauważyli u siebie niepokojące symptomy, takie jak trudności i ból przy oddawaniu moczu, dolegliwości w podbrzuszu czy krwiomocz, powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 10 miesięcy temu

Rak prostaty

Komentarze (94)
~Hoptimum
~Hoptimum 10 miesięcy temu

Przestancie powtarzac te bzdury! Japonczycy wykryli ze picie piwa regeneruje szare komorki mozgowe! Regularnie pije najwyzszej jakosci IPA 12 piw (Hoptimum, torpedo,castaway) dziennie i wedlug waszej teorii powinienem nie zyc od 45 lat, i juz nie miec prostaty. Glupcy od lat ymyslaja takie bzdury. Rak jest spowodowany spozywaniem rafinowanych cukrow a nie piciem piwa czy czerwonego wina! "W Polsce to drugi najbardziej śmiertelny nowotwór (po raku płuc)." Polska to nie jest normalny kraj!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 11 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie
Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

Najważniejsze objawy raka prostaty. Każdy mężczyzna musi je znać

Najważniejsze objawy raka prostaty. Każdy mężczyzna musi je znać

oznaczają stan zapalny prostaty, a to już wskazanie do wizyty u urologa. Oczywiście ból może być związany z dyskomfortem psychicznym lub przewlekłym (...) Problemy z erekcją Dane są zatrważające. Na raka prostaty...

Łagodny rozrost prostaty

Przerost prostaty a rak (WIDEO)

Przerost prostaty a rak (WIDEO) Odtwórz wideo

zachorowania na to schorzenie przekracza aż 50 proc., a po 85. roku życia osiąga 90 proc. Jak wygląda leczenie pacjentów z łagodnym rozrostem prostaty? Dowiesz się z naszego wideo. (...) Łagodny rozrost prostaty...

Rak gruczołu krokowego

Objawy raka prostaty (WIDEO)

Objawy raka prostaty (WIDEO) Odtwórz wideo

między spożywaniem tłustych pokarmów, paleniem papierosów i piciem alkoholu a rozwojem choroby. Symptomy raka prostaty to m.in. silne parcie na mocz (...) Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęściej...

Choroby i dolegliwości

Detoks od alkoholu. Jak działa?

Detoks od alkoholu. Jak działa?

, okrężnicy i raka odbytnicy. Alkohol bez wątpienia jest czynnikiem silnie rakotwórczym. Sprawdź również: Rak prostaty a alkohol Tłuszcz na wątrobie zmniejszy (...)...

Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

Leczenie raka prostaty (WIDEO)

Leczenie raka prostaty (WIDEO) Odtwórz wideo

Jednym ze złośliwych nowotworów jest rak prostaty, który jak się ocenia występuje u większości mężczyzn po 80-tym roku życia, a jego ryzyko (...) krokowego, choroby pęcherza moczowego, a...