Trwa ładowanie...

Rak prostaty a alkohol

Rak prostaty a alkohol
Rak prostaty a alkohol (123RF)

Wypicie jednego lub dwóch piw dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia raka prostaty nawet do 25 proc. – wynika z badań australijskich naukowców.

spis treści

Od wielu lat naukowcy udowadniają, że spożywanie alkoholu może być jednym z czynników, które powodują raka, m.in. piersi czy narządów układu trawiennego. Ostatnie australijskie badania wykazały, że alkohol zwiększa także ryzyko raka prostaty.

1. Alkohol - czynnik rakotwórczy

Wspólne badania dotyczące wpływu alkoholu na rozwój raka przeprowadzili naukowcy z Centrum Uzależnień na Uniwersytecie Wiktorii oraz z Australijskiego Narodowego Instytutu Badań Leków na Uniwersytecie Curtin.

Zobacz film: "Profilaktyka raka prostaty"

Okazało, że u mężczyzn, którzy wypijali dwa drinki niskoprocentowego alkoholu dziennie, rosło ryzyko rozwoju raka prostaty nawet o 23 proc. w porównaniu z tymi osobami, które nie piły. Ryzyko to zwiększało się wraz z ilością i częstotliwością wypitego alkoholu.

Zespół badawczy porównał także ponad 300 wcześniej opublikowanych badań dotyczących alkoholu i raka prostaty oraz zależność między rakiem a ilością i jakością wypitego alkoholu.

Współautor badań, dr Tim Stockwell, stwierdził, że to nowe badanie dostarcza mocnych dowodów, że spożywanie alkoholu jest czynnikiem ryzyka rozwoju raka prostaty. Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie "BMC Cancer".

Badania pokazały również, że mężczyźni, którzy wypijają 4 lub więcej drinków dziennie przez co najmniej 5 dni w tygodniu, są dwukrotnie bardziej narażeni na agresywnego raka prostaty niż ci, którzy nie piją tak często.

Przeczytaj koniecznie

2. Rak prostaty, najczęstsza przyczyna zgonów

Najczęstsze symptomy raka u mężczyzn
Najczęstsze symptomy raka u mężczyzn [6 zdjęć]

Niestrawność, ból brzucha, częste oddawanie moczu – to tylko niektóre, zdawałoby się błahe, problemy

zobacz galerię

Naukowcy twierdzą także, że alkohol u osób, u których zdiagnozowano już raka prostaty lub u mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty, może niekorzystnie wpływać na gruczoł krokowy. Piwo jest moczopędne, więc może nasilać dolegliwości.

 

Radzą więc, aby chorzy na raka ograniczyli spożycie alkoholu, nie tylko wysokoprocentowego, ale także piwa.

Rak prostaty jest piątą najczęstszą przyczyną zgonów mężczyzn na całym świecie. W Polsce to drugi najbardziej śmiertelny nowotwór (po raku płuc). Według Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie wykrywa się 9 tys. nowych przypadków, a umiera ok. 4 tys. osób.

Rak prostaty długo nie daje żadnych objawów. Mężczyźni, którzy zauważyli u siebie niepokojące symptomy, takie jak trudności i ból przy oddawaniu moczu, dolegliwości w podbrzuszu czy krwiomocz, powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze