Trwa ładowanie...

Rak to choroba zawodowa. Na czynniki szkodliwe narażeni jesteśmy w biurze

Rak to choroba zawodowa. Na czynniki szkodliwe narażeni jesteśmy w biurze
Rak to choroba zawodowa. Na czynniki szkodliwe narażeni jesteśmy w biurze (123RF)

Nie tylko pracownicy kopalni czy fabryk narażeni są na kontakt z rakotwórczymi substancjami w pracy. Stykają się z nimi także pracownicy biur. Zanieczyszczona klimatyzacja czy substancje z wykładzin mają wpływ na zdrowie. Rocznie w Europie na choroby zawodowe umiera 160 tys osób. Połowa na raka.

1. Lista szkodliwych czynników

Według Komisji Europejskiej, zagrożeniem w pracy nie są wypadki, a nowotwory, spowodowane czynnikami szkodliwymi. Specjaliści uważają, że rak jako choroba zawodowa nie jest tylko problemem pracowników przemysłu ciężkiego - kopalni, rafinerii czy spalarni, ale także biur.

Dlatego w maju 2016 roku KE wprowadziła zmiany dyrektywy dotyczące czynników rakotwórczych i mutagennych. Do listy 13 substancji dodano kolejnych siedem. Komisja zapowiedziała, że będą badane kolejne potencjalne czynniki kancerogenne. Wszystko po to, by lepiej chronić pracowników.

Na liście groźnych dla zdrowia substancji pojawił się m.in. olej silnikowy i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które są efektem produkcji koksu lub aluminium. Szkody w organizmie wyrządza także pył zawierający krzemionkę, pył drzewny, gazy spalinowe z silników diesla, benzen, azbest, fromaldehyd, związki chromu, kadmu, niklu, niektóre nawozy sztuczne i pestycydy czy produkty rozpadu radonu.

2. Obowiązki pracodawcy

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Zgodnie z przepisami BHP, zanim pracodawca przyjmie do pracy pracownika, musi ocenić ryzko zawodowe, zidentyfikować zagrożenie w środowisku pracy i poinformować go o wynikach. W Polsce w zakładach, gdzie stosowane są niebezpieczne dla zdrowia substancje, prowadzi się ich rejestr. Podane są tam nazwy związków chemicznych, ich stężenie, czas ekspozycji pracowników. Pracodawca ma obowiązek przechowywać spis co najmniej 40 lat.

Wśród powinności właściciela firmy jest także prowadzenie badań i pomiarów, prowadzenie rejestru pracowników narażonych na działanie substancji chemicznych, a także informowanie ich o czynnikach rakotwórczych lub mutagennych oraz przeprowadzenie okresowych szkoleń.

Zdaniem ekspertów, pracodawcy nie podejmują właściwych i wystarczających działań. Zdarza się, że oszczędzają na wentylacji, nawet rezygnują z czyszczenia klimatyzacji .

3. Zagrożenia w biurze

Przeczytaj koniecznie

Pracownicy BHP zauważają, że choroby zawodowe, w tym rak, coraz częściej dotyczą także pracowników biur, którzy narażeni są na działanie niebezpiecznych związków. Co nam grozi w biurze? Nieprawidłowo zamontowana i źle czyszczona klimatyzacja ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Rozwijają się w niej grzyby, bakterie i drobnoustroje. A to pierwszy krok do alergii i problemów z układem oddechowym.

Niestety w biurach sprawdzanie stanu powietrza należy do rzadkości. Klimatyzacja powinna być czyszczona zgodnie z zaleceniami producenta, czyli przed sezonem i po sezonie, w którym działała. Co najmniej raz w roku powinna być także czyszczona wentylacja.

Wpływ na nasze zdrowie mają także wykładziny. Te w biurach powinny mieć atest. Tymczasem zdarza się, że do pomieszczeń biurowych sprowadza się tanie wykładziny, nasycone szkodliwymi substancjami. Negatywny wpływ na zdrowie mogą mieć nieodpowiednie kleje i farby użyte do produkcji mebli.

4. Choroby zawodowe w Polsce

Według Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych, przygotowanego przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. Nofer, w 2015 r. na pierwszym miejscu listy schorzeń spowodowanych szkodliwymi warunkami w miejscu pracy są zatrucia (ostre i przewlekłe), zaraz za nimi gorączka metaliczna i pylice płuc. Czołowe miejsca zajmuje POChP i astma.

Wśród chorób wymienia się także alergiczny nieżyt nosa, przewlekłe choroby narządu głosu i nowotwory złośliwe. Największe zagrożenie występuje w województwie dolnośląskim, śląskim, mazowieckim i małopolskim.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze