Rak to choroba zawodowa. Na czynniki szkodliwe narażeni jesteśmy w biurze

Nie tylko pracownicy kopalni czy fabryk narażeni są na kontakt z rakotwórczymi substancjami w pracy. Stykają się z nimi także pracownicy biur. Zanieczyszczona klimatyzacja czy substancje z wykładzin mają wpływ na zdrowie. Rocznie w Europie na choroby zawodowe umiera 160 tys osób. Połowa na raka.

Lista szkodliwych czynników

Według Komisji Europejskiej, zagrożeniem w pracy nie są wypadki, a nowotwory, spowodowane czynnikami szkodliwymi. Specjaliści uważają, że rak jako choroba zawodowa nie jest tylko problemem pracowników przemysłu ciężkiego - kopalni, rafinerii czy spalarni, ale także biur.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Dlatego w maju 2016 roku KE wprowadziła zmiany dyrektywy dotyczące czynników rakotwórczych i mutagennych. Do listy 13 substancji dodano kolejnych siedem. Komisja zapowiedziała, że będą badane kolejne potencjalne czynniki kancerogenne. Wszystko po to, by lepiej chronić pracowników.

Na liście groźnych dla zdrowia substancji pojawił się m.in. olej silnikowy i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które są efektem produkcji koksu lub aluminium. Szkody w organizmie wyrządza także pył zawierający krzemionkę, pył drzewny, gazy spalinowe z silników diesla, benzen, azbest, fromaldehyd, związki chromu, kadmu, niklu, niektóre nawozy sztuczne i pestycydy czy produkty rozpadu radonu.

Obowiązki pracodawcy

Aktywność fizyczna a zdrowie

Aktywność fizyczna poprawia kondycję i wysmukla figurę, wpływa na wydolność organizmu, a także zapobiega wielu chorobom. Dlatego sport jest zalecany osobom...

Zgodnie z przepisami BHP, zanim pracodawca przyjmie do pracy pracownika, musi ocenić ryzko zawodowe, zidentyfikować zagrożenie w środowisku pracy i poinformować go o wynikach. W Polsce w zakładach, gdzie stosowane są niebezpieczne dla zdrowia substancje, prowadzi się ich rejestr. Podane są tam nazwy związków chemicznych, ich stężenie, czas ekspozycji pracowników. Pracodawca ma obowiązek przechowywać spis co najmniej 40 lat.

Wśród powinności właściciela firmy jest także prowadzenie badań i pomiarów, prowadzenie rejestru pracowników narażonych na działanie substancji chemicznych, a także informowanie ich o czynnikach rakotwórczych lub mutagennych oraz przeprowadzenie okresowych szkoleń.

Zdaniem ekspertów, pracodawcy nie podejmują właściwych i wystarczających działań. Zdarza się, że oszczędzają na wentylacji, nawet rezygnują z czyszczenia klimatyzacji .

Zagrożenia w biurze

Pracownicy BHP zauważają, że choroby zawodowe, w tym rak, coraz częściej dotyczą także pracowników biur, którzy narażeni są na działanie niebezpiecznych związków. Co nam grozi w biurze? Nieprawidłowo zamontowana i źle czyszczona klimatyzacja ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Rozwijają się w niej grzyby, bakterie i drobnoustroje. A to pierwszy krok do alergii i problemów z układem oddechowym.

Niestety w biurach sprawdzanie stanu powietrza należy do rzadkości. Klimatyzacja powinna być czyszczona zgodnie z zaleceniami producenta, czyli przed sezonem i po sezonie, w którym działała. Co najmniej raz w roku powinna być także czyszczona wentylacja.

Wpływ na nasze zdrowie mają także wykładziny. Te w biurach powinny mieć atest. Tymczasem zdarza się, że do pomieszczeń biurowych sprowadza się tanie wykładziny, nasycone szkodliwymi substancjami. Negatywny wpływ na zdrowie mogą mieć nieodpowiednie kleje i farby użyte do produkcji mebli.

Choroby zawodowe w Polsce

Według Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych, przygotowanego przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. Nofer, w 2015 r. na pierwszym miejscu listy schorzeń spowodowanych szkodliwymi warunkami w miejscu pracy są zatrucia (ostre i przewlekłe), zaraz za nimi gorączka metaliczna i pylice płuc. Czołowe miejsca zajmuje POChP i astma.

Wśród chorób wymienia się także alergiczny nieżyt nosa, przewlekłe choroby narządu głosu i nowotwory złośliwe. Największe zagrożenie występuje w województwie dolnośląskim, śląskim, mazowieckim i małopolskim.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 8 miesięcy temu

Medycyna pracy

Komentarze (34)
~wikio
~wikio 8 miesięcy temu

Najsilniejszym czynnikiem rakotwórczym jest "życie"- w domu tez są wykładziny, farby i meble, pracownicy nałogowo palą papierosy, "żrą" bo trudno mówić jedzą niezdrową żywność pełną substancji chemicznych to ich zabija nie praca.

Odpowiedz
~nick
~nick 8 miesięcy temu

rak czai się wszędzie. W jedzeniu, w kurzu który jest bardziej toksyczny bo są duże zanieczyszczenia środowiska, w meblach, farbach, w ciuchach. Już nie produkujemy nic bez chemii. np. ostatnio kupiłam w hurtowni weterynaryjnej karmę z wytartą datą przydatności do spożycia. Co ciekawe firma jest rekomendowana prze ceneo.pl jako najlepsza firma w ich rankingu, pomimo tego że były wcześniej już opinie o sprzedawaniu przeterminowanej żywności. Reasumując oprócz trucia ludzi truje się też zwierzaki.

Odpowiedz
~2017
~2017 8 miesięcy temu

Wiem coś o tym od 1,5 roku staram się ustalić chorobę zawodową .Kłody pod nogi .Przepisy sprzyjające pracodawcy.Lekarze unikający pacjentów z podejrzeniami o chorobę zawodową .Zacieranie dowodów .Izolacja i zastraszanie współpracowników aby niczego nie poświadczali .To tak delikatnie określone .Trzeba dużo zdrowia i siły i dobrego prawnika .

Odpowiedz
~plankton
~plankton 8 miesięcy temu

Każdy człowiek śmiertelnie chory na raka powinien puki ma sily zabrać ze soba przynajmniej jednego przedstawiciela narodu który zajmuje się depopulacja i propagaowaniem zywnosci i produktów rakotwoorczych - jako bezpośredniego sprawce swojej choroby . 2-3 lata i nie ma raka - pewne .

Odpowiedz
~gitara
~gitara 8 miesięcy temu

Zgadzam się ! Bioroboty czy jak kto woli biuroroboty mają zwykle mało ruchu, jeszcze mniej asertywnego zdrowego rozsądku, piją dużo darmowej kawy w większości z trującą kranówą, odżywiają się fast-foodami lub cateringowym żarciem, są stale w stresie pod rujnującym psychikę wpływem durnych lub obłąkanych przełożonych, Stres i fatalny styl życia wykończa ich w zdecydowanej większości już w połowie życia, a brak wiedzy i równie durna wiara w wysokie kompetencje i przyjęte w dobrej wierze szeroko stosowane procedury medyczne zbiera wśród nich zatrważające mordercze żniwo. Zwyczajnie ten typ tak ma...

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Medycyna pracy
Medycyna pracy

Czy powietrze w twoim biurze ci szkodzi?

Czy powietrze w twoim biurze ci szkodzi?

pracowników. Niemniej jednak jakość środowiska pracy w biurowcach często nadal pozostawia wiele do życzenia. Niewietrzone pomieszczenia (...) pracowników, jakość ich pracy, zdrowie i samopoczucie. Budynki, które...

Medycyna pracy

Choroba mikrofalowa

, Szeszenia-Dąbrowska N., Wilczyńska U. Choroby zawodowe w Polsce - statystyka i epidemiologia, Instytut Medycyny Pracy, Łódź 2007, ISBN 978-83-6081801-5 (...) , Zmyślony M. Działanie stałych i sieciowych pól magnetycznych...

Medycyna pracy

Azbestoza

jest zmuszony do nieustannej pracy. Biorące udział w reakcji odpornościowej fibroblasty z czasem powodują włóknienie tkanki płucnej, co prowadzi (...) i jego przedostawaniu się do dróg oddechowych. Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne,...

Medycyna pracy

Widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie

medycyny pracy w ramach badań lekarskich w związku z podejmowaniem nowej pracy bądź zmiany stanowiska związanego z obowiązkiem służbowej jazdy (...) z swoistym nadwyrężeniem ich pracy...

Medycyna pracy

Na co chorują polscy pracownicy?

Na co chorują polscy pracownicy?

Chory pracownik to strata zarówno dla pracodawcy, jak i gospodarki. Sytuacja wcale nie wygląda lepiej, kiedy przychodzimy do pracy, mimo że źle (...) chorobach układu ruchu. Kosztowne chorowanie Nieobecność i nieefektywna praca...

Medycyna pracy

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych

i tych z zaburzeniem rozwoju. Nowelizacja ustawy zakłada też modernizację co do zmiany wymogów dla zakładów pracy chronionej. Od teraz trudniej będzie uzyskać taki (...) . Likwidacji zwolnień od podatków ulegną też zakłady pracy...

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Co to jest wyprysk? (WIDEO)

Co to jest wyprysk? (WIDEO) Odtwórz wideo

Wyprysk kontaktowy, inaczej kontaktowe zapalenie skóry to zawodowa choroba skóry, która dotyczy przede wszystkim chemików, mechaników, kosmetyczek (...) lub bezpośredni dotyk. Niealergiczny wyprysk kontaktowy może być...

Motywacja

Organizacja obowiązków w pracy

Organizacja obowiązków w pracy

Pracownik niezorganizowany to pracownik nieefektywny. Samodzielne motywowanie i planowanie obowiązków pomoże uniknąć stresu i pozostawania w biurze po godzinach pracy.

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Rak nerki - podstawowe informacje (WIDEO)

Rak nerki - podstawowe informacje (WIDEO) Odtwórz wideo

powstawania nowotworu nerki. Podejrzewa się, że na zachorowanie mają wpływ czynniki genetyczne, różne toksyny na które jesteśmy narażeni w codziennym życiu (...) Rak nerki to wyjątkowo...