Trwa ładowanie...

Rakotwórcza dawka. Ryzyko groźnego raka dwukrotnie wzrasta

Avatar placeholder
03.08.2023 10:26
Wystarczy mała dawka, a ryzyko raka krtani dwukrotnie wzrasta. Na tym konsekwencje się nie kończą
Wystarczy mała dawka, a ryzyko raka krtani dwukrotnie wzrasta. Na tym konsekwencje się nie kończą (Getty Images)

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak destrukcyjny wpływ na organizm może mieć alkohol. Wyniki badań naukowych jednoznacznie pokazują, że regularne spożywanie alkoholu, nawet w ilości trzech i pół drinka dziennie, może prowadzić do podwojenia ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej, gardła i krtani.

spis treści

1. Bezpieczna dawka alkoholu nie istnieje

Kobiety, które każdego dnia wypijają kieliszek wina, są narażone na aż o 10 procent większe ryzyko zachorowania na raka piersi. Naukowcy zwracają uwagę, że nawet około 4 proc. wszystkich nowotworów ma związek z nadużywaniem alkoholu. Badanie opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma "The Lancet Oncology" sugeruje, że aż 4 proc. wszystkich przypadków chorób nowotworowych mogłoby zostać unikniętych.

Okazuje się, że niebezpieczne jest nie tylko nadużywanie alkoholu, ale również regularne spożywanie nawet niewielkich jego ilości, na przykład jednej lampki wina dziennie. Wyniki sondażu przeprowadzonego przez firmę BioStat na zlecenie Wirtualnej Polski pokazują, że ponad 4 proc. badanych osób przyznaje się do codziennego picia alkoholu. Z kolei 45,9 proc. ankietowanych sięga po alkohol kilka razy w miesiącu, a 28,2 procent kilka razy w tygodniu.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Kancerogenne działanie alkoholu jest wynikiem procesu przekształcania alkoholu w aldehyd octowy, który jest toksyczny dla organizmu. Dodatkowo, etanol utrudnia wchłanianie substancji o działaniu antyoksydacyjnym, takich jak witaminy A, B, C, E, a także negatywnie wpływa na florę bakteryjną jelit, zwiększając wchłanianie endotoksyn bakteryjnych.

Przewlekłe spożycie alkoholu może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Specjaliści medyczni podkreślają, że nie ma takiej ilości alkoholu, która byłaby bezpieczna dla zdrowia. Badania naukowe dowodzą, że regularne spożywanie trzech i pół drinka dziennie może podwoić, a nawet potroić ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła lub krtani.

Prawdopodobieństwo rozwoju tych nowotworów jest jeszcze większe u osób, które palą papierosy. Alkohol jest również głównym czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów wątroby. Kobiety, które często sięgają po alkohol, są bardziej narażone na raka piersi. Badania pokazują, że regularne wypijanie jednego kieliszka wina dziennie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi nawet o 7-10 procent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze