Trwa ładowanie...

Ramoclav - co to jest, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności

Ramoclav to lek z grupy antybiotyków, stosowany w przypadku ogólnych zakażeń bakteryjnych. Jego stosowanie musi być ściśle określone przez lekarza, ponieważ nieprawidłowo przyjmowane antybiotyki mogą nieść za sobą poważne konsekwencje i powikłania. Zobacz, jak stosować Ramoclav.

spis treści

1. Co to jest Ramoclav i co zawiera

Ramoclav to lek, w składzie którego znajduje się amoksycylina i kwas klawulanowy. To antybiotyk beta-laktamowy, który hamuje rozwój bakterii wewnątrz organizmu. Stosuje się go w wielu przypadkach infekcji o charakterze bakteryjnym.

Zobacz film: "Bakterie odporne na antybiotyki. Badacze rozwikłali ich zagadkę"

1.1. Wskazania do stosowania leku Ramoclav

Ramoclav stosuje się przede wszystkim w przypadku infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, przede wszystkim w leczeniu:

 • zapalenia migdałków
 • zapalenia zatok
 • zapalenia ucha środkowego
 • przewlekłe i ostre zapalenie oskrzeli oraz płuc.

Lek ten można stosować także podczas leczenia zakażeń dróg moczowych, a także nerek oraz infekcji skórnych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Ramoclav a przeciwwskazania

Leku nie można stosować, jeśli stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku - czynny i pomocniczy - a także uczulenie na którąkolwiek z penicylin i inny lek beta-laktamowy.

Nie należy stosować leku także, jeśli w przeszłości pacjent zmagał się ze schorzeniami wątroby wynikającymi ze stosowania leków z podobnej grupy.

Ramoclavu nie należy stosować w ciąży ani podczas karmienia piersią. Nie podaje się go także dzieciom, których waga jest mniejsza niż 25 kg.

3. Dawkowanie leku Ramoclav

Dawkę Ramoclavu ustala lekarz, w zależności od stopnia rozwoju infekcji. Najczęściej podaje się jedną tabletkę 2 razy na dobę w przypadku dzieci oraz dorosłych o wadze większej niż 40kg.

W przypadku poważniejszych schorzeń o nasilonych objawach podaje się jedną tabletkę 3 razy na dobę. Lek stosuje się przed posiłkiem, popijając niewielką ilością wody.

Inaczej dawkuje się lek u osób, które jednocześnie borykają się z innymi chorobami, przede wszystkim schorzeniami nerek.

Zwykle leczenie Ramoclavem trwa 14 dni. Nie należy wcześniej przerywać stosowania leku ani przedłużać terapii bez kontaktu z lekarzem.

4. Możwliwe skutki uboczne Ramoclavu

Ramoclav to antybiotyk, więc należy jednocześnie z jego stosowaniem przyjmować leki osłonowe, które wzmocnią mikroflorę jelit. Lek może wywoływać działania niepożądane, takie jak:

 • biegunki lub zaparcia
 • nudności i wymioty
 • wysypki i pokrzywki
 • niepokój
 • żółtaczka
 • zapalenie jelit
 • nadpobudliwość
 • drgawki
 • zaburzenia snu.

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza