Trwa ładowanie...

Ranking najzdrowszych państw. Na którym miejscu znalazła się Polska?

 Ewa Rycerz
07.06.2021 12:35
Ranking najzdrowszych państw. Na którym miejscu znalazła się Polska?
Ranking najzdrowszych państw. Na którym miejscu znalazła się Polska? (123RF)

Ranking najzdrowszych państw pojawia się rok rocznie w wielu źródłach. Najpopularniejsze rankingi powstają w oparciu o dane Światowej Organizacji Zdrowia oraz Legatum Institute. Na którym miejscu jest Polska?

spis treści

1. Ranking najzdrowszych państw w oparciu o dane WHO

Raport powstał w oparciu o dane pochodzące ze Światowej Organizacji Zdrowia, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, badań Instytutu Zdrowia Metrics oraz własne opracowania serwisu.

Analizowano wydatki na służbę zdrowia (w przeliczeniu na jednego mieszkańca), zanieczyszczenie środowiska, występowanie otyłości, zakres działań medycznych, liczbę łóżek szpitalnych oraz średnią długość życia. Sprawdzano także, ilu obywateli pali papierosy i jak dużo spożywamy alkoholu.

Za każdy współczynnik państwo otrzymywało określoną liczbę punktów. Ich suma pozwalała określić, czy mieszkańcy danego kraju żyją zdrowo oraz jakie warunki do utrzymania dobrej kondycji zapewnia im kraj. Co się okazało?

Najzdrowsi Europejczycy mieszkają w Norwegii. Kraj wydaje aż 6308 dolarów na osobę na leczenie rocznie. Norwegowie mogą też pochwalić się całkiem wysoką średnią długością życia, która wynosi 81,6 lat. Choć nie jest ona najwyższa w Europie, to zdecydowanie przebija inne kraje jakością.

W Norwegii w przeliczeniu na 100 tys. osób pracuje 431 lekarzy. Papierosy pali 22,2 procent norweskiego społeczeństwa, przy czym alkohol spożywa tylko 7 procent.

Na drugim miejscu zestawienia najzdrowszych krajów w Europie znalazła się Szwajcaria, a zaraz za nią uplasowała się Szwecja, która może pochwalić się najczystszym powietrzem (5,9 jednostek) - w przeciwieństwie do Bośni i Herzegowiny, gdzie stężenie zanieczyszczeń w miastach wynosiło aż 56 jednostek.

Zdrowym państwem okazała się Andora. Choć znajduje się tam najmniejsza liczba łóżek szpitalnych na osobę, to sąsiad Hiszpanii i Francji szczyci się najmniejszą liczbą osób otyłych oraz z nadwagą. Ten pierwszy wskaźnik najwyższy jest na Malcie (28,3 procent osób otyłych), a drugi – w Islandii (67,1 procent osób z nadwagą).

Na wysokiej pozycji znalazło się także Monako. W tym niewielkim kraju żyje się najdłużej (średnio 89,5 lat), znajduje się tam największa liczba lekarzy (707) oraz łóżek szpitalnych (1458) na każde 100 tysięcy osób.

Najwięcej na służbę zdrowia wydaje Luksemburg (6518 dolarów na osobę), a najmniej Albania – 539 dolarów.

Palenie papierosów i spożywanie alkoholu jest w Europie nadal sporym problemem. Według wyliczeń Światowej Organizacji Zdrowia, wykorzystanych do badań, w Mołdawii pije się aż 17,4 litra na osobę – to najwyższa, niechlubna pozycja. Najmniej piją Turcy – tylko 2,4 litra.

Z kolei najwięcej tytoniu palą Grecy. Aż 42,4 procent z nich jest uzależnionych od nikotyny. Najmniej palą Islandczycy – tylko 16,1 procent z nich pali papierosy.

Jak na tym tle plasuje się Polska?

Znaleźliśmy się na 29 miejscu w tabeli. Według portalu treated.com, nad Wisłą wydaje się 1551 dolarów na osobę na leczenie w ciągu roku. Średnia długość życia wynosi u nas 76,65 lat, przy czym bliżej nam do dolnej granicy niż do długowiecznych Monakijczyków.

Prawie 20 procent Polaków cierpi na otyłość, aż 56,8 proc. ma nadwagę. Papierosy pali 27,9 procent z nas. Spożywamy średnio 11,5 litra alkoholu na osobę rocznie. Jednocześnie mniej więcej w środku stawki plasujemy się, jeśli chodzi o liczbę lekarzy i łóżek szpitalnych na 100 tys. osób. Pierwszy wskaźnik mamy na poziomie 650, drugi – 221.

Na ostatnim miejscu w zestawieniu znalazła się Turcja, mimo najniższego spożycia alkoholu. Jak pokazują dane, w kraju tym mieszka aż 27,6 procent osób otyłych oraz 65 procent osób z nadwagą. Średnia długość życia wynosi tam 73,29 lat.

Najzdrowsze kraje to:

  1. Norwegia
  2. Szwajcaria
  3. Szwecja
  4. Austria
  5. Holandia
  6. Włochy
  7. Francja
  8. Dania
  9. Andora
  10. Niemcy

2. Ranking najzdrowszych państw według Legatum Institute

Legatum Institute każdego roku tworzy zestawienie państw świata pod względem stanu zdrowia mieszkańców. Aktualny raport obejmuje porównanie 149 krajów. Sprawdź, jak autorzy rankingu ocenili Polskę, gdzie jest najlepiej, a w jakich krajach zdrowie obywateli jest najsłabsze.

Zobacz film: "Najzdrowsze kraje - ranking. Na którym miejscu Polska?"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze