​RDW morfologia – co to za wskaźnik, normy, nieprawidłowości

RDW z języka angielskiego Red Cell Width jest jednym z parametrów mierzonych w morfologii krwi. Jest to wskaźnik czerwonokrwinkowy, który wskazuje na różnicę w wielkości krwinek czerwonych. Ten parametr nie jest jednym z kluczowych elementów badania morfologicznego krwi niemniej jednak może on wskazywać na pewne zaburzenia w erytrocytach.

spis treści

1. RDW morfologia – co to za wskaźnik

RDW jest to skrót od Red Cell Width, który oznacza występowanie różnić w wielkości pomiędzy czerwonymi krwinkami. W morfologii krwi oprócz tego wskaźnika badane są także inne wsaźniki układu czerwonokrwinkowego takie jak: ilość czerwonych krwinek (RBC), poziom hematokrytu (Hct), poziom hemoglobiny (Hgb), średnia ilość hemoglobiny w krwinkach(MCH),  średnia objętość erytocytu (MCV),  średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach (MCHC). W postawieniu odpowiedniego rozpoznania zawsze stosuje się kompilację tych wszystkich wskaźników a RDW jest kojarzone z MCV.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

RDW jest wskażnikiem wielkości czerwonych krwinek
RDW jest wskażnikiem wielkości czerwonych krwinek

2. RDW morfologia – normy

RDW w morfologii  podawane jest jako wartość procentowa. Zarówno dla mężczyzn jak i kobiet norma dla RDW wynosi od 11-14,5 %. Prawidłowa wartość RDW w morfologii świadczy o homogenności erytrocytów czyli o ich zbliżonych rozmiarach. Ten wskaźnik oblicza się dzieląc odchylenie standardowe krwinek czerwonych przez ich wielkość i mnoży przez 100.  Niemniej jednak w różnych laboratoriach normy mogę się nieco różnić. Te różnice mogą wynikać z metodyki oznaczeń czy też stosowanych odczynników.

Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy
Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy [7 zdjęć]

Oprócz morfologii krwi, którą wykonuje się najczęściej w laboratorium, należy zwrócić również uwagę na...

zobacz galerię

3. RDW morfologia – nieprawidłowości

Jeśli RDW w morfologii przekracza 15 % to może to być oznaką heterogenności krwinek czerwonych. Oznacza to wówczas, że występuje duża rozpiętość w rozmiarach erytrocytów. Stan w którym komórki są niejednorodne jest określany mianem anizocytozy. Na podstawie podwyższenia RDW nie można postawić ostatecznej diagnozy. Zawsze musi być ono kojarzone jeszcze z innymi wskaźnikami układu czerwonokrwinkowego. Anizocytoza bowiem może pojawiać się na przykład przy anemii czy stanach zapalnych. Ponadto nieprawidłowe RDW jest łączone także z MCV. W takich przypadkach wysokie RDW a niskie MCV będą świadczyły o niedoborze żelaza. Prawidłowe RDW zaś z niskim MCV mogą oznaczać obecność niedokrwistości obecnych w chorobach przewlekłych.  Zaburzenia w RDW mogą być jednym z pierwszych objawów rozwijających się niedokrwistości z niedoboru żelaza zanim pojawią się zaburzenia w innych badaniach.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy