Przejdź na WP

​RDW CV - norma, podwyższone, obniżone, wskazania

RDW CV jest jednym z parametrów w morfologii krwi obwodowej. Jest to wskaźnik czerwonokrwinkowy, który wskazuje na różnicę w wielkości erytrocytów. Norma RDW CV jest identyczna dla dzieci i dorosłych, bez względu na płeć. Zbyt niski wynik zazwyczaj nie świadczy o niczym złym, natomiast wysokie RDW CV musi być skonsultowane z lekarzem. Co oznacza RDW CV? Jakie są wskazania do badania i jak wygląda badanie? Ile wynosi norma, co oznacza podwyższone i obniżone RDW CV?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Co oznacza RDW CV?

RDW to jeden z parametrów morfologii krwi. Skrót pochodzi od nazwy Red Cell Distribution Width i oznacza występowanie różnić w wielkości pomiędzy czerwonymi krwinkami.

Wyniki mogą być przedstawiane jako współczynnik zmienności, czyli RDW CV lub odchylenie standardowe - RDW SD. Rodzaje wielkości czerwonych krwinek to:

 • normocyt (7,7-8,0 µm),
 • mikrocyt (<6,0 µm),
 • makrocyt (>9,0 µm),
 • megalocyt (>12,0 µm).

Aby dokładnie określić stan zdrowia pacjenta wyniki RDW powinny być analizowane z uwzględnieniem innych parametrów układu czerwonokrwinkowego:

 • RBC - liczba czerwonych krwinek,
 • MCV - średnia objętość krwinki czerwonej,
 • MCH - średnia waga hemoglobiny w krwince,
 • MCHC - średnie stężenie hemoglobiny w krwince,
 • HGB - stężenie hemoglobiny
 • HCT - hematokryt, czyli stosunek objętości krwinek do osocza,
 • RET - liczba retykulocytów.

RDW CV w morfologii jest przedstawiana w wartościach procentowych. Wskaźnik oblicza się dzieląc odchylenie standardowe krwinek czerwonych przez ich wielkość i mnoży przez 100.

Prawidłowa wartość świadczy o homogenności erytrocytów, czyli o ich zbliżonych rozmiarach. Warto pamiętać, że morfologia krwi powinna być wykonywana regularnie minimum raz w roku, można wykonać ją prywatnie lub poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie.

RDW jest wskażnikiem wielkości czerwonych krwinek
RDW jest wskażnikiem wielkości czerwonych krwinek

2. RDW CV - wskazania do badania

Badanie krwi RDW CV należy wykonywać profilaktycznie raz do roku lub w momencie, gdy wystąpią następujące objawy:

Badanie RDW CV i pozostałe parametry układu czerwonokrwinkowego umożliwiają potwierdzenie lub wykluczenie następujących chorób:

 • niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza,
 • niedokrwistość megaloblastyczna,
 • niedokrwistość hemolityczna,
 • niedokrwistość makrocytowa,
 • talasemia (niedokrwistość śródziemnomorska) - występuje u części populacji basenu Morza Śródziemnego,
 • kwashiorkor - choroba krajów ubogich, którą powoduje niedożywienie, niedobór witamin i minerałów.
Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy
Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy [7 zdjęć]

Oprócz morfologii krwi, którą wykonuje się najczęściej w laboratorium, należy zwrócić również uwagę na...

zobacz galerię

3. RDW CV - jak wygląda badanie?

Do oznaczenia parametru RDW CV konieczna jest morfologia krwi. Próbka jest pobierana z żyły łokciowej lub włośniczkowej. Ważne, by pacjent był na czczo i rano wypił maksymalnie pół szklanki wody.

Kolacja poprzedniego dnia powinna zostać zjedzona około 12 godzin przed badaniem. Miejsce po wkłuciu zostaje zabezpieczone opatrunkiem i należy je uciskać przez kilka minut.

Czas oczekiwania na wyniki krwi wynosi jeden lub dwa dni. Morfologia prywatnie kosztuje około 15 złotych, w zależności od placówki medycznej i wybranego pakietu.

4. RDW CV - norma

Wartość RDW CV powinna znaleźć się w przedziale 11,5-14,5% u dzieci i dorosłych, bez względu na płeć. Takie wyniki oznaczają, że krwinki czerwone są podobnej wielkości. Warto zapoznać się z normami konkretnego laboratorium, w którym wykonujemy badania.

Czasami ze względu na metodę diagnostyczną dane mogą się nieco różnić. Wynik poniżej lub wyżej normy świadczą o dużych różnicach między krwinkami i konieczne jest znalezienie przyczyny.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. RDW CV podwyższone

Wyniki RDW CV powyżej 15% to anizocytoza, która występuje w przypadku wielu chorób. Jedynie lekarz jest w stanie określić konkretną przyczyną przekroczenia normy. Wysokie RDW CV może świadczyć o:

6. RDW CV podwyższone w ciąży

Wyniki morfologii krwi w ciąży zwykle różnią się od tych wykonywanych wcześniej. Zauważalny jest spadek hemoglobiny i wzrost ilości leukocytów.

Podobnie jest w przypadku hematokrytu, czyli stosunku objętości erytrocytów do krwi. Norma to przedział 37-47%, a w czasie ciąży wynik może być niższy nawet o 7%.

Podwyższone RDW CV w ciąży jest najczęściej skutkiem stosowania witaminy B12 i kwasu foliowego. Wyniki badania krwi zawsze powinny być omówione z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania lub wdroży leczenie, gdy nastąpi taka potrzeba.

7. RDW CV obniżone

Jeżeli zbyt niskie RDW CV jest jedynym parametrem, który nie mieści się w normie, to nie ma powodu do niepokoju. Świadczy to jedynie o tym, że krwinki czerwone mają podobną wielkość.

Sytuacja jest inna, jeżeli RDW CV, hemoglobina i pozostałe wyniki układu czerwonokrwionkowego są obniżone. Może świadczyć to o silnej niedokrwistości, spowodowanej niedoborem żelaza. Czasami takie wyniki morfologii krwi mogą wystąpić w przebiegu białaczki i niewydolności szpiku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy