Refluks stresowy - przyczyny, objawy, leczenie, dieta
Refluks stresowy to dolegliwości spowodowane zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. Chorzy odczuwają pieczenie, kwaśny posmak w jamie ustnej i ból w klatce piersiowej. Refluks stresowy może być wynikiem działania różnych czynników, takich jak jedzenie w pośpiechu, siedzący tryb życia czy niezdrowa dieta, choć bardzo często schorzenie jest efektem długotrwałego stresu. Jak rozpoznać refluks stresowy?
1. Co to jest refluks stresowy?
Refluks, inaczej choroba refluksowa przełyku (GERD) to jedna z najpopularniejszych chorób górnego odcinka układu pokarmowego, która może pojawić się u osób w każdym wieku, bez względu na płeć.
Objawy refluksu dotyczą około 20-40 procent dorosłych, u 10 procent społeczeństwa pojawiają się codziennie. GERD polega na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku, co jest spowodowane nieprawidłowym działaniem dolnego zwieracza przełyku.
Mięsień ten rozkurcza się w trakcie jedzenia, by pokarm przedostał się do żołądka, a następnie gwałtownie obkurcza, by spożyte pożywienie nie cofnęło się do przełyku. Refluks przebiega z obniżoną wydolnością zwieracza, co powoduje kierowanie się kwaśnej treści do górnej części przewodu pokarmowego.
2. Przyczyny refluksu stresowego
Przyczyny refluksu stresowego nie zostały jednoznacznie określone, ale do rozwoju schorzenia przyczyniają się następujące czynniki:
- nadmierny stres,
- jedzenie w pośpiechu,
- jedzenie zbyt dużych porcji,
- niezdrowa dieta,
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności fizycznej,
- brak czasu na odpoczynek,
- noszenie ciasnych ubrań,
- palenie papierosów,
- picie alkoholu,
- spożywanie pikantnych potraw,
- jedzenie w pozycji półleżącej lub leżącej,
- nadwaga lub otyłość.
Nie bez znaczenia są również przyjmowane leki, takie jak środki antykoncepcyjne, leki przeciwdepresyjne i przeciwbólowe oraz preparaty stosowane w leczeniu cukrzycy.
Do rozwoju refluksu stresowego przyczyniają się również długotrwałe, negatywne emocje, żałoba po stracie bliskiej osoby, traumy, zaburzenia lękowe czy toksyczny związek.
3. Objawy refluksu stresowego
Refluks stresowy nie różni się objawami od choroby refluksowej przełyku, ale u wielu osób występuje nagle po stresującej sytuacji. Odczuwane dolegliwości to:
- zgaga,
- pieczenie w przełyku,
- pieczenie lub ból w klatce piersiowej,
- odbijanie,
- nudności,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- ślinotok,
- ból w górnej części brzucha,
- męczący kaszel,
- chrypka,
- kołatanie serca.
Dodatkowo osoby z refluksem stresowym mogą doświadczać objawów wynikających z wpływu stresu na organizm, czyli trudności z przełykaniem, duszności, drżenia dłoni i zwiększonej potliwości.
4. Leczenie refluksu stresowego
W zmniejszeniu częstotliwości występowania refluksu stresowego świetne wyniki przynosi ograniczenie stresu, zwiększenie ilości odpoczynku w ciągu dnia, techniki relaksacyjne, medytacja lub joga. Pozytywny wpływ ma również psychoterapia oraz zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia.
Lekarz może zalecić dodatkowo leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (PPI) lub blokerów receptora histaminowego, które powstrzymują cofanie się treści pokarmowej i zmniejszają uporczywe dolegliwości.
5. Dieta na refluks stresowy
Sposób żywienia w przypadku refluksu stresowego powinien polegać na unikaniu produktów, które sprzyjają zarzucaniu treści pokarmowej. Wśród nich wymienia się alkohol, czekoladę, napar z mięty, kawę, alkohol, szparagi, cytrusy, pomidory, ostre przyprawy, pieczywo żytnie, frytki, chipsy, tłuste mięso, sery, napoje gazowane oraz smażone, kwaśne i pikantne potrawy.
W diecie nie powinno zabraknąć produktów, takich jak:
- pieczywo pszenne i graham,
- biały ryż,
- gotowane warzywa,
- chude mięso,
- jogurty,
- mleko o obniżonej zawartości tłuszczu,
- gotowane, duszone i pieczone potrawy.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.