Regularnie sięgasz po te leki? Możesz nabawić się przykrych skutków ubocznych
Leki bez recepty to nieodłączny element życia wielu Polaków. Sięgamy po nie na różne dolegliwości, jak ból głowy, przeziębienie, grypa oraz problemy trawienne. Nie wszystkie jednak można zażywać regularnie.
1. Leczenie na własną rękę
Leki, również te dostępne bez recepty, mogą wywołać skutki uboczne. Fakt, że możemy je kupić bez konsultacji z lekarzem, nie oznacza, że możemy po nie sięgać regularnie i bez konsekwencji.
Przyjmowanie leków na własną rękę jest bardzo popularne w naszym społeczeństwie. Po środki przeciwbólowe najczęściej sięgają seniorzy, którzy nierzadko przyjmują też inne leki.
Badanie SHARE 50+ ujawniło, że im starsza osoba, tym częściej zażywa pięć lub więcej leków. Mowa tu o preparatach na receptę, bez recepty oraz suplementach diety, minerałach i witaminach.
Warto więc pamiętać, że każdy lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami, które znajdziemy na ulotce. Warto też zasięgnąć porady u lekarza lub farmaceuty. Po żaden preparat nie wolno sięgać bez ograniczeń.
2. Uważaj na te leki
Leków nie należy stosować samodzielnie przez dłuższy czas niż kilka dni (w przypadku leków przeciwbólowych jest to trzy dni). Jeśli pomimo przyjmowania leków dolegliwości nie ustępują, a wręcz się nasilają, powinno nas to zaniepokoić.
Na które preparaty należy uważać? Przede wszystkim na leki przeciwbólowe. Najczęściej sięgamy po ibuprofen i paracetamol, które do uzależnienia raczej nie prowadzą, to mogą wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a w ostateczności wrzody.
Ostrożność należy też zachować w przypadku aspiryny. Kwas acetylosalicylowy działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzakrzepowo. Nie należy go jednak stosować dłużej niż 3-4 dni.
Z kolei preparaty przeciwbiegunkowe zawierające loperamid, hamują dolegliwości, jednak nie leczą samej przyczyny. Regularne zażywanie może doprowadzić do trwałych problemów z wypróżnianiem.
Warto też pamiętać, że leki dostępne bez recepty mogą podrażniać układ pokarmowy, powodować alergię i doprowadzić do masy skutków ubocznych.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.