Rekonstrukcja brodawki
Rekonstrukcja brodawki piersiowej jest zabiegiem wykonywanym po mastektomii i rekonstrukcji piersi, stosowanych w leczeniu raka piersi. Ta dodatkowa rekonstrukcja uzupełnia wygląd chirurgicznie zrekonstruowanej piersi i sprawia, że jej wygląd jest tak naturalny, jak to tylko możliwe. Przy obecnym rozwoju medycyny, rekonstrukcja brodawki piersiowej daje najbardziej naturalne efekty, jakie można osiągnąć po amputacji piersi. Pozwala kobietom, które wygrały walkę z rakiem, nadal czuć się kobieco.
1. Metody rekonstrukcji brodawki
Rekonstrukcja brodawki może być wykonywana od razu podczas rekonstrukcji piersi, a także równocześnie z mastektomią i rekonstrukcją piersi. Brodawka odtwarzana bywa także w późniejszym terminie. Okres pomiędzy dwoma operacjami (rekonstrukcją piersi i rekonstrukcją brodawki) zazwyczaj wynosi od dwóch do trzech miesięcy. Jest kilka metod tej operacji:
- przeszczepienie brodawki piersi pacjentki od razu podczas mastektomii i rekonstrukcji piersi – jest to jednak rozwiązanie możliwe, jeśli w tkance brodawki nie ma komórek rakowych, trzeba się także zdecydować na ten zabieg jeszcze przed mastektomią;
- rekonstrukcja sutka i otoczki sutkowej z użyciem skóry pacjentki – taki zabieg można wykonać później, po mastektomii i rekonstrukcji piersi, najpierw przeszczepia się skórę i nadaje jej odpowiedni kształt, a po zagojeniu tatuuje się odpowiedni kolor sutka;
- rekonstrukcja sutka i otoczki sutkowej z użyciem silikonu – ten rodzaj rekonstrukcji pozwala na mastektomię, rekonstrukcję piersi i rekonstrukcję sutka w różnych terminach.
Przy mastektomii podskórnej możliwe jest pozostawienie brodawki piersi na swoim miejscu. Rekonstrukcja piersi nie jest wtedy konieczna.
2. Po rekonstrukcji brodawki
Po zabiegu można spodziewać się opuchlizny i dyskomfortu. Zaleca się, aby po rekonstrukcji sutka i piersi:
- unikać moczenia i wycierania ran pooperacyjnych,
- uważać na poruszanie ręką od strony operowanej piersi,
- stosować zalecone przez lekarza ćwiczenia.
Po zabiegu rekonstrukcji brodawki możliwa jest także późniejsza korekta piersi, jeśli efekty nie będą zadowalające. Pacjentka powinna wiedzieć, że zrekonstruowana brodawka nie będzie reagowała na bodźce.
Możliwe powikłania po rekonstrukcji brodawki piersiowej:
- krwawienie,
- wodniaki,
- blizny,
- ból,
- infekcja,
- asymetria w wyglądzie i położeniu sutków.
Obecnie liczba i nasilenie powikłań po operacji są mniejsze niż w przeszłości. Jednak ryzyko zawsze istnieje. Po rekonstrukcji pacjentka powinna regularnie obserwować miejsce operacji. W razie jakichś nieprawidłowości konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem wykonującym operację.
Rekonstrukcja sutka to istotna część rekonstrukcji piersi, pozwalająca na uzyskanie estetycznego wyglądu. Wiele kobiet po utracie piersi czuje się nieatrakcyjnie, gdyż pozbawione są tak ważnego atrybutu kobiecości. Operacja rekonstrukcji piersi i sutków pozwala im na powrót do naturalnego wyglądu. Niektóre kobiety natomiast godzą się ze swoim wyglądem po amputacji i nie decydują się na rekonstrukcję. Kobieta może także zakupić silikonową protezę, którą przykleja tak, by imitowała naturalną brodawkę.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.