Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Rekonstrukcja powieki

Avatar placeholder
05.09.2013 14:49
Rekonstrukcja powieki
Rekonstrukcja powieki

Rekonstrukcja powieki jest zabiegiem wykonywanym w przypadku wycięcia guza powieki lub jej urazu. Ta operacja oka wskazana jest szczególnie, gdy po wypadku lub zabiegu usunięcia guza nastąpił ubytek powieki. Korekcja powiek niekiedy wykonywana jest również w przypadku wrodzonych defektów, na przykład, gdy powieka nienaturalnie opada. Gdy następuje utrata powieki lub jej części, stosuje się przeszczep ochrzęstno-chrzęstny z małżowiny usznej. Po operacji powieki nakładane są specjalistyczne opatrunki, których celem jest modelowanie kształtu powieki.

spis treści

1. Kiedy wykonywana jest rekonstrukcja powieki?

Do najczęstszych wskazań do wykonania zabiegu rekonstrukcji powieki zaliczamy kilka przypadków.

1.1. Wycięcie guza

Najczęstszą przyczyną zabiegów rekonstrukcji powieki jest uraz, natomiast drugie miejsce zajmuje

rak powieki. Za 90% przypadków raka powieki odpowiada rak podstawnokomórkowy skóry, który jest nowotworem złośliwym. Wśród innych nowotworów, które mogą wymagać usunięcia, a w konsekwencji również zabiegu rekonstrukcji, jest również rak kolczystokomórkowy skóry.

1.2. Entropion

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Jedną z przypadłości korygowanych podczas operacji powieki jest entropion. Schorzenie to polega na wywinięciu powieki do wewnątrz. Jest to nie tylko defekt estetyczny, lecz również problem natury medycznej, gdyż wywinięta powieka może podrażniać gałkę oczną. Chirurg może skorygować ten defekt poprzez wykonanie szwów ściągających powiekę. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

1.3. Ptoza

Niekiedy rekonstrukcję powieki przeprowadza się w przypadku ptozy, czyli nienaturalnego opadnięcia powieki. Schorzenie może czasami znacznie utrudniać widzenie. W tym przypadku również podaje się środki znieczulające miejscowo, a chirurg wykonuje niewielkie nacięcie powieki, po czym zaszywa je tak, aby powieka łączyła się z kontrolującym ją mięśniem nieco wyżej niż wcześniej.

1.4. Urazy mechaniczne oka

Bardziej wymagające są przypadki rozdarcia i ran na powiece. Jeśli mamy do czynienia z poważnym ubytkiem tkanki na powiece (w wyniku uszkodzenia mechanicznego bądź po usunięciu guza powieki), koniecznym może się okazać pobranie fragmentu tkanki z innej części ciała i wykonanie przeszczepu. Ta operacja oka wymaga znieczulenia ogólnego. Obecnie stosuje się przeszczep ochrzęstnowo–chrzęstny z małżowiny usznej. Jest to metoda prosta, nie powodująca zniekształceń powieki oraz wykonywana podczas jednego zabiegu. Dzięki niej można dokładnie zrekonstruować zarówno dolną, jak i górną powiekę. Przeszczepiona tkanka chrzęstna bardzo dobrze zastępuje struktury utracone, które odpowiedzialne były za podtrzymywanie powieki. Ochrzęstna, która jest zachowana od strony gałki ocznej, stanowi dobre podłoże do samoistnego odtworzenia się nabłonka spojówki. Przeszczep ochrzęstno–chrzęstny nie wpływa na czynności ruchowe zdrowej powieki, co ewidentnie jest jego największa zaletą. Efektem tego zabiegu jest odtworzona powieka o prawidłowym kształcie, utrzymującym się stale i zachowanych czynnościach ruchowych (mruganie). Pacjent po takim zabiegu zostaje pod kontrolą specjalisty 2-4 lata.

Uszkodzenia lub defekty powieki wpływają nie tylko na wygląd, lecz mogą również uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie oka. Korekcja powiek może zapobiec poważnym komplikacjom, w tym łzawieniu i zaburzeniom w odpływie łez, odsłonięciu rogówki i niedomykalności szpary powiekowej. Ważne jest, aby w czasie rekonwalescencji dbać o operowane oko, zmieniać specjalistyczne opatrunki, których celem jest wymodelowanie powieki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze