Rekonwalescencja – czym jest i jak długo trwa?
Rekonwalescencja to czas, którego organizm potrzebuje, by powrócić do pełni sił po chorobie, zabiegu, wypadku lub urazie. Towarzyszą jej często ćwiczenia rehabilitacyjne, wizyty u psychologa (po traumatycznych wypadkach) lub domowe wizyty pielęgniarki. Ile trwa rekonwalescencja? Jakie zalecenia obowiązują w czasie jej trwania?
1. Co to jest rekonwalescencja
Choroba zawsze jest dużym obciążeniem dla organizmu. To czas, gdy wszystkie siły zwrócone są ku walce z wirusami czy bakteriami. Po zabiegu również potrzebna jest rekonwalescencja. Każda operacja to bowiem ingerencja, która pozostawia po sobie jakiś ślad. Nic zatem dziwnego, że zarówno po chorobie, jak i po pobycie w szpitalu zaleca się kilka dni odpoczynku. Powinien to być czas wolny od pracy, nerwów, stresu. Zaleca się, by dieta w tym okresie była lekkostrawna.
2. Rekonwalescencja po infekcjach
Infekcje wirusowe lub bakteryjne, takie jak np. zapalenie płuc to choroba często kojarzona z dziećmi. I faktycznie jest u najmłodszych często diagnozowana. Ale cierpią na nią również dorośli i przebieg tego schorzenia jest w ich przypadku często zdecydowanie ostrzejszy. Objawy takie jak kaszel, duszności czy gorączka mogą być bardziej nasilone.
Leczenie może być prowadzone w domu lub szpitalu, gdzie najczęściej podawany jest dożylnie antybiotyk. Rekonwalescencja po zapaleniu płuc jest zatem dłuższa niż choćby rekonwalescencja po grypie. Przez kilka dni, czasem tygodni, nie zaleca się podejmowania większych wysiłków fizycznych. Dbać trzeba o dobrą i zdrową dietę, obfitującą w świeże warzywa i owoce. Istotne jest też właściwe nawadnianie.
Rekonwalescencja po zapaleniu płuc u dzieci trwa najczęściej krócej niż u dorosłych. Jeśli stosowany był antybiotyk, a rodzice mają taką możliwość, lepiej by dziecko przez co najmniej 7 dni nie chodziło do żłobka czy przedszkola.
3. Rekonwalescencja po operacjach
Nawet krótki zabieg przeprowadzony w miejscowym znieczuleniu jest dla organizmu swego rodzaju obciążeniem. Zawsze w takich sytuacjach warto zapytać lekarza prowadzącego o zalecenia po operacji. Wiele zależy od tego, z jakiego powodu potrzebna była interwencja lekarska. Rekonwalescencja po operacji zaćmy zakłada unikanie dźwigania przez co najmniej dwa tygodnie. Niewskazane jest też chodzenie do sauny i na basen. Z kolei rekonwalescencja po operacji tarczycy wymaga stosowania diety płynnej. Obolałe jest gardło i szyja, co może utrudniać żucie i połykanie większych kawałków pożywienia. Podobnie wygląda rekonwalescencja po usunięciu migdałków, w przebiegu której bardzo ważne jest tez picie dużej ilości chłodnych płynów.
Nieco trudniejsza jest rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej. Zabieg sam w sobie nie należy do najpoważniejszych, ale pierwsze kilka dni, jakie po nim następują, mogą nie być najłatwiejsze. Mimo bólu zaleca się chodzenie, by nie powstały zrosty oraz przywrócona została prawidłowa perystaltyka jelit. W diecie powinny znaleźć się źródła błonnika, by ułatwić wypróżnianie. O wiele dłużej trwa rekonwalescencja po operacji kręgosłupa oraz po usunięciu żylaków.
Po chorobie czy pobycie w szpitalu, który sam w sobie jest bardzo stresujący, trzeba dać czas organizmowi, by powrócił do pełni sił. Rekonwalescencja po chorobie nie zawsze jednak oznacza leżenie w łóżku. Zaleca się normalną aktywność, jednak pozbawioną intensywnego wysiłku, stresu, palenia tytoniu, picia alkoholu. Bardzo istotne jest również przestrzeganie zaleceń lekarskich, co jest szczególnie ważne po zabiegu chirurgicznym.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.