Rekordowa ilość przeciwciał. Lek. Krzysztof Pawlak opublikował wyniki testu
Poznański lekarz opublikował w mediach społecznościowych wynik testu na obecność przeciwciał na koronawirusa. Mężczyzna poddał się badaniu trzy tygodnie po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki. Wynik okazał się kilkudziesięciokrotnie wyższy, niż przypuszczano.
1. Rekordzista przeciwciał na koronawirusa
Lekarz rezydent Krzysztof Pawlak opublikował na Twitterze wynik testu na przeciwciała po przyjęciu pierwszej dawki szczepienia. Jak zaznaczył, badanie zostało przeprowadzone trzy tygodnie po otrzymaniu preparatu.
Dla porównania tak to wyglądało przed szczepieniem 😁 pic.twitter.com/nMJ1C2BwvJ
— Krzysztof Pawlak (@pawlak_MD) February 1, 2021
"Postanowiłem zbadać poziom przeciwciał IgG antySARS-CoV2 trzy tygodnie po pierwszej dawce szczepienia. No i zbadałem. Zaznaczę tylko, że wynik dodatni to miano powyżej 50, a i tak wielu ozdrowieńców nie osiąga tego poziomu. Przy poziomach 200-300 mówiliśmy, że to dużo" - napisał Krzysztof Pawlak.
Mężczyzna uzyskał wynik 4692,4 AU/ml, co wskazuje na przekroczenie prognozowanej wartości o kilkadziesiąt razy. Zamieścił również wynik testu na obecność przeciwciał, który wykonał w październiku, na 3 miesiące przed przyjęciem szczepionki. Wówczas badanie wykazało poniżej 3,8 AU/ml.
Obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 określa, czy osoba badana miała wcześniej kontakt z wirusem i mogła wytworzyć odpowiedź immunologiczną organizmu. Test pozwala także na wykrycie osób bezobjawowych lub skąpo objawowych, które mimo braku objawów mogą rozprzestrzeniać koronawirusa.
2. Test na obecność przeciwciał
W rozmowie z WP abcZdrowie dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wytłumaczył, na czym polega ochrona przeciwciał przy ewentualnej infekcji spowodowanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
- Przeciwciała, które będą krążyły w naszej surowicy, będą atakowały i inaktywowały wirusa, który znajdzie się u nas w drogach oddechowych. Po naturalnym przejściu COVID-19, w zależności czy ktoś miał przebieg skąpo objawowy, bezobjawowy, czy taki "na wypasie", to przeciwciała będą się utrzymywały w organizmie odpowiednio długo - tłumaczy ekspert.
Również ilość wytworzonych przez organizm przeciwciał jest zależna od przebiegu choroby. Niektórzy eksperci wskazują jednak, że głównym czynnikiem wpływającym na ich ilość jest styl życia oraz ogólna kondycja organizmu. Przykładowo układy immunologiczne osób nadużywających alkoholu albo osób otyłych mogą produkować mniejszą liczbę przeciwciał.
- Ciężko stwierdzić jednoznacznie, od czego to zależy. Mówimy o bardzo skomplikowanych mechanizmach, gdzie duży wpływ mają różnice osobnicze oraz uwarunkowania genetyczne. Również reakcja zależy od samego patogenu - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. Wojciech Feleszko, immunolog i pulmonolog z WUM. - Jeśli chodzi o SARS-CoV-2, jest to nowy wirus i jeszcze bardzo mało wiemy na jego temat, żeby jednoznacznie stwierdzić, jak długo mogą utrzymywać się przeciwciała we krwi i jak dużą rolę odgrywają w tworzeniu odporności.
By uzyskać przeciwciała drogą inną niż zakażenie koronawirusem, należy przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19. Badania pokazują, że u ozdrowieńców przeciwciała SARS-CoV-2 znikają po upływie 6-8 miesięcy. Wciąż nie wiadomo, jak długo przeciwciała będą utrzymywać się po przyjęciu szczepionki na COVID-19.
Eksperci zaznaczają jednak, że może wystąpić ryzyko, że szczepienie nie odniesie pożądanych efektów, a odpowiedź poszczepienna nie zostanie wytworzona i osoba zaszczepiona nie będzie chroniona przed zakażeniem. Mimo to należy się szczepić i tylko dzięki dużej liczbie zaszczepionych uda się ochronić przed zakażeniem osoby, które z jakichś przyczyn nie wytworzyły przeciwciał lub nie mogą otrzymać szczepionki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.