Rekordowe zainteresowanie lekiem. Ostał się tylko w 38 aptekach w kraju
Do Wirtualnej Polski napisała zaniepokojona czytelniczka, prosząc o informację w sprawie ważnego leku. Zwraca uwagę, że ma problem z realizacją recepty, przez co musi jechać po lek niekiedy nawet kilkaset kilometrów. Zapytaliśmy u źródła o sytuację na aptecznym rynku.
1. Brakuje leku na schizofrenię
"Co się dzieje z lekiem na schizofrenię Xeplion 100 mg w zastrzykach? Nie ma go nigdzie w hurtowniach. Nie ma zamiennika. Trzeba dokonywać wycieczek do aptek, które mają pojedyncze sztuki, czasami nawet po 200 km" - taką wiadomość wysłała do nas pani Maria, mieszkanka Pruszkowa, za pomocą platformy dziejesie.wp.pl.
Xeplion to lek zawierający paliperydon, substancję, która działa głównie przez blokowanie receptorów dla serotoniny (5-HT2) i dopaminy (D2) w mózgu. Blokowanie receptorów D2 zmniejsza nasilenie omamów i urojeń oraz łagodzi objawy wytwórcze choroby psychotycznej.
Według danych serwisu GdziePoLek Xeplion 100 mg występuje w zaledwie 2 proc., tj. 38 aptekach w Polsce. To jeszcze mniej niż w czerwcu, kiedy lek można było dostać w 5 proc. aptek. Od tamtej pory dostępność farmaceutyku spada, rośnie za to zainteresowanie, co wskazują statystyki dotyczące wyświetleń leku Xeplion na stronie GdziePoLek. Rekordowy, sięgający niemal 15 tys. proc., skok zainteresowania odnotowano tam 11 września.
Obecnie lek na schizofrenię można kupić w aptekach m.in. w:
- Warszawie,
- Wieluniu,
- Otwocku,
- Bydgoszczy,
- Siedlcach,
- Lesznie,
- Chełmie,
- Ełku.
2. Ma zamiennik. O zmianie kuracji zadecyduje lekarz
- U producenta lek jest. Nie wiadomo, dlaczego są braki w hurtowniach, być może dostawy są zbyt małe i nie są w stanie zaspokoić potrzeb pacjentów - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie mgr farm. Angelika Talar-Śpionek, farmaceutka serwisu GdziePoLek.
Ekspertka uspokaja, że jest dostępny zamiennik leku Xeplion. - Lek ma zamiennik pod nazwą Palifren Long - ponieważ są to leki o przedłużonym uwalnianiu, zamianę należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.
- Apteka może sprowadzić dla pacjenta Xeplion bezpośrednio z Janssen Cilag - radzi mgr farm. Talar-Śpionek i dodaje: - Więc jakieś rozwiązania są, pacjent nie powinien pozostać bez leku, niemniej widać, że od ręki leku w aptece i w hurtowni nie dostanie.
To niejedyny problem pacjentów w związku z brakami popularnych preparatów. Niedawno pisaliśmy, że cotygodniowy raport Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wskazuje, że pacjenci mogą mieć problem z zakupem leku Clozapinum (100 mg w postaci tabletek), który został wstrzymany w obrocie.
To kolejny farmaceutyk z grupy leków przeciwpsychotycznych stosowanych w leczeniu schizofrenii oraz psychoz w przebiegu choroby Parkinsona. Substancją czynną jest klozapina, która wykazuje działanie uspokajające. Szacuje się, że w Polsce ze schizofrenią zmaga się ok. 300 tys. osób. Rzeczywista skala może być jednak większa, z uwagi na osoby, które nie leczą się bądź nie zostały zdiagnozowane.
Zgodnie z ostatnim raportem GIF z 13 września pacjenci mogą mieć również problem z zakupem:
- Acidum folinicum, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 10 mg/ml,
- Trazodoni hydrochloridum, tabletki, 150 mg, 100 tabl.,
- Ciprofloxacinum, tabletki powlekane, 500 mg, 10 tabl.,
- Ketoprofenum, tabletki powlekane, 100 mg, 30 tabl.,
- Midazolamum, roztwór do wstrzykiwań lub infuzji, 5 mg/ml, 5 amp. 5 ml,
- Budesonidum, aerozol do nosa w dawce 64 mcg.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.