Trwa ładowanie...

Rektoskopia - cel badania, przebieg, wskazania, powikłania

Rektoskopia - cel badania, przebieg, wskazania, powikłania
Rektoskopia - cel badania, przebieg, wskazania, powikłania

Rektoskopia, czyli wziernikowanie odbytnicy, to jedno z badań endoskopowych. Polega na ocenie stanu błony śluzowej jelita grubego, pozwala na pobranie fragmentu narządu do dalszych badań oraz na usunięciu ewentualnie występujących zmian patologicznych. Retroskopia stosowana jest, gdy pojawia się ból w odbycie, świąd, krwawienie lub nieprawidłowe oddawanie stolca. Co warto wiedzieć o retroskopii?

spis treści

1. Czym jest retroskopia?

Retroskopia (wziernikowanie odbytnicy) należy do badań endoskopowych końcowego odcinka przewodu pokarmowego wykonywanych sztywnymi wziernikami. Retroskopia pozwala na ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego.

Umożliwia także pobranie fragmentu jelita grubego do dalszych testów - badania histopatologicznego i bakteriologicznego. Dzięki rektoskopii możliwe jest również usuwanie polipów, ciał obcych i hamowanie krwawienia z jelita grubego.

2. Przebieg retroskopii

Wziernik stosowany w rektoskopii to, tzw. rektoskop – metalowy, sztywny o długości od 20 do 30 cm i średnicy 2 cm. Narzędzie do wziernikowania odbytnicy u dzieci posiada średnicę 1 cm.

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Rektoskop wyposażony jest w tzw. zimne oświetlenie, za pomocą doprowadzonych włókien szklanych. Tym narzędziem badana jest błona śluzowa danego odcinka jelita grubego.

Przed rektoskopią wykonywana jest lewatywa z 1 l ciepłej wody, która odbywa się u pacjenta leżącego na lewym boku. Po jej wykonaniu pacjent odwraca się na drugi bok i po kilkunastu minutach może się wypróżnić.

Po 20-30 minut po oddaniu stolca wykonuje się badanie. Rektoskopia odbywa się w pozycji kolanowo-łokciowej, z rozchylonymi szeroko kolanami. Jeśli stan zdrowotny nie pozwala na taką pozycję, pacjent może leżeć na lewym boku, w tzw. pozycji Simsa.

Lekarz musi przed rektoskopią wykonać rutynowe badanie per rectum. Potem może włożyć rektoskop, nasmarowany znieczulającym środkiem do odbytnicy pacjenta na głębokość mniej więcej 5 cm.

Następnie zdejmowana jest z wziernika nakładka, dzięki której możliwe jest delikatne wprowadzenie go do odbytu. Badający może wtedy kontynuować wziernikowanie, rektoskopia trwa jedynie kilka lub kilkanaście minut.

3. Wskazania do retroskopii

Rektoskopia jest zalecana w przypadku, gdy występują następujące objawy:

  • świąd odbytu,
  • krwawienie z odbytu,
  • ślady krwi w kale,
  • bolesność okolicy odbytu i podbrzusza,
  • nieprawidłowy rytm oddawania stolca,
  • nieprawidłowy kształt stolca,
  • guzy w odbycie,
  • brak kontroli przy oddawaniu stolca.

Rektoskopia wykonywana jest także, aby uzyskać fragment jelita grubego, w celu potwierdzenia istnienia niektórych procesów chorobowych, jak np. skrobiawicy.

4. Powikłania po retroskopii

Rektoskopia należy do bezpiecznych badań, może być wykonywana u dzieci i kobiet w ciąży. Jednym z możliwych powikłań jest przekłucie jelita grubego, jednak nie należy się tego obawiać, gdyż zdarza się bardzo rzadko. Czasami po badaniu występuje skąpe krwawienie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze