Trwa ładowanie...

Retinopatia wcześniaków

Retinopatia wcześniaków to naczyniopochodne, związane z rozplemem naczyń uszkodzenie siatkówki powstałe w okresie okołourodzeniowym. Schorzenie to pojawiło się wraz z rozwojem neonatologii i zwiększoną przeżywalnością dzieci urodzonych przedwcześnie. Retinopatia jest spowodowana uszkodzeniem niedojrzałych, rozwijających się naczyń przez wolne rodniki (m.in. tlenowe) powstające w siatkówce wskutek zaburzenia równowagi pomiędzy procesami oksydacyjnymi i antyoksydacyjnymi.

Zobacz film: "Zakraplanie oka"

U wcześniaków systemy antyoksydacyjne nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte, aby zneutralizować powstające wolne rodniki. Obecnie szacuje się, że retinopatia dotyka 10-15% wcześniaków i jest aktualnie najczęstszą przyczyną występowania ślepoty u dzieci.

spis treści

1. Czynniki ryzyka rozwoju retinopatii wcześniaków

  • zły stan pourodzeniowy wyrażony niską punktacją w skali Apgar,
  • okołoporodowe zaburzenia oddychania,
  • przetrwały przewód Botall,
  • krwawienia dokomorowe III stopnia,
  • krwawienia u matki w II i III trymestrze ciąży lub niedokrwistość niezależnie od przyczyny,
  • ciąża mnoga,
  • wpływ cukrzycy na choroby oczu,
  • obecność zielonych wód płodowych,
  • rzucawka lub stany przedrzucawkowe.

Siatkówka jest nieunaczyniona do 4. miesiąca życia płodowego, a tlen otrzymuje drogą dyfuzji. Około 36. tygodnia ciąży kończy się proces tworzenia naczyń w części nosowej tarczy nerwu wzrokowego, natomiast w części skroniowej proces ten kończy się dopiero około 40. tygodnia ciąży.

U noworodków niedonoszonych oraz z cechami wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu konieczne jest badanie okulistyczne w 4., 8. oraz 12. tygodniu życia oraz, jeśli nie stwierdzono objawów, ponownie po 12. miesiącu życia. Noworodki donoszone z ciąż wysokiego ryzyka i ciężko chore także należy badać okulistycznie w 3. tygodniu życia i 12. miesiącu życia. Choroby oczu u niemowląt nie można bagatelizować, więc warto udać się na badania wzroku.

2. Leczenie retinopatii wcześniaków

W przypadkach zaawansowanej retinopatii konieczne jest wykonanie fotokoagulacji laserowej korekcji wady wzroku, krioterapii lub leczenia chirurgicznego, jeżeli doszło do odwarstwienia siatkówki. Zabiegi laseroterapii, uznawane są za bezpieczniejsze, a ich skuteczność ocenia się na 85%. Istotą laseroterapii i krioterapii jest zniszczenie komórek wrzecionowatych, co pozbawia je zdolności do tworzenia i rozplemu naczyń krwionośnych siatkówki. Zabieg powinien być wykonany w momencie, kiedy na dnie oka pojawiają się pierwsze ogniska proliferacji i ma na celu zahamowanie dalszego jej rozwoju.

3. Powikłania retinopatii wcześniaków

Po leczeniu mogą jednak pojawiać się powikłania, takie jak: krótkowzroczność, jaskra wtórna, zez, małoocze, czy późne odwarstwienia siatkówki. Nie istnieją niestety skuteczne metody zapobiegające powstawaniu retinopatii wcześniaków. Tlenoterapia wcześniaków sprzyja powstawaniu retinopatii, zwłaszcza u dzieci z masą urodzeniową poniżej 1500 g, ze względu na niedostateczne wykształcenie systemów antyoksydacyjnych u tych dzieci. W chwili obecnej jedynym lekiem o działaniu antyoksydacyjnym stosowanym w profilaktyce retinopatii wcześniaków jest witamina E. Higiena oczu twojego dziecka jest bardzo ważna, szczególnie na początku jego życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.