Trwa ładowanie...

Rewolucja w leczeniu raka? Guz zniknął po 5 dniach

 Aleksandra Zaborowska
17.05.2024 07:18
Przełom w leczeniu guza mózgu? Niezwykła skuteczność innowacyjnej terapii
Przełom w leczeniu guza mózgu? Niezwykła skuteczność innowacyjnej terapii (Mass General Brigham)

Nowoczesna metoda CAR-T zastosowana w leczeniu zaawansowanego glejaka mózgu u 57-letniej pacjentki sprawiła, że rozległy guz całkowicie się wchłonął. Pomyślne zabiegi wykonane u pacjentów onkologicznych w Wielkiej Brytanii to nowa nadzieja dla osób zdiagnozowanych z tym wyjątkowo ciężkim nowotworem.

spis treści

1. Złośliwy guz mózgu jest wyjątkowo groźny

Diagnozę guza mózgu słyszy co roku nawet 3 tys. osób. Glejakom przypisuje się najwyższy stopień złośliwości według klasyfikacji WHO, na co składa się niezwykle szybki rozwój tych zmian nowotworowych i tempo, z jakim atakują tkankę nerwową mózgu. Rokowania przy leczeniu zwykle w dużej mierze zależą od rozległości zmian nowotworowych i szybkości ich wykrycia, co nie zmienia faktu, że złośliwe guzy mózgu nadal są wyjątkowo trudne do skutecznego leczenia.

Doniesienia płynące z Wielkiej Brytanii na temat skuteczności nowej, przełomowej terapii mogą być więc przełomowe dla wielu pacjentów zmagających się z tą chorobą.

2. Wyleczona pacjentka z glejakiem IV stopnia

Opisywana przez redakcję The Sun historia 57-letniej pacjentki brzmi naprawdę nieprawdopodobnie, biorąc pod uwagę dotychczas znane perspektywy leczenia zaawansowanych glejaków. Kobieta, zdiagnozowana z guzem IV stopnia, została właśnie wyleczona, a zmiana nowotworowa w jej mózgu zupełnie zanikła.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Pacjentka w lipcu 2023 zgłosiła się do programu testującego skuteczność innowacyjnej terapii CAR-T. Już pięć dni po zastosowaniu leczenia, u kobiety zaobserwowano prawie całkowitą regresję nowotworu. U pozostałych dwóch pacjentów, którzy poddali się testom, stwierdzono zmniejszenie tkanki nowotworowej o około 20 proc.

3. Na czym polega terapia CAR-T?

Terapia CAR-T (ang. chimeric antigen receptor T-cell therapy, czyli terapia wykorzystująca zmodyfikowane (chimeryczne) limfocyty T), to rodzaj terapii genowo-komórkowej, która w zwalczaniu nowotworu wykorzystuje układ odpornościowy pacjenta. Metoda ta obejmuje zaledwie jeden zabieg i wykazała już dużą skuteczność np. u pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze