Trwa ładowanie...

Rinopanteina – właściwości, postać i stosowanie, skutki uboczne, zamiennik

Rinopanteina o działaniu regenerująco-nawilżającym stosowana jest w zapobieganiu i leczeniu pęknięć skóry w okolicach nosa, które powstają na wskutek przeziębienia. To także właściwy preparat medyczny mający zastosowanie po zabiegach chirurgicznych ułatwiając proces regeneracji błony śluzowej nosa. Rinopanteina jest dostępna bez recepty.

spis treści

1. Rinopanteina – właściwości

Rinopanteina jako wyrób medyczny i leczniczy w postaci maści lub aerozolu pozwala nawilżyć i utrzymać wilgotność śluzową nosa, a także wspomaga proces reepitalizacji, tj. złuszczania. Rinopanteina jest odpowiednim preparatem do regeneracji zatok po urazach, zabiegach i krwotokach. Dzięki witaminie A, E i D-pantenolu pobudza procesy naprawcze oraz zapobiega wysychaniu.

Zobacz film: "Co twarz mówi o twoim zdrowiu?"

Rinopanteina jest zalecana do przeprowadzania badań endoskopowych czy też w przypadku zakładania tamponady nosa.

2. Rinopanteina – postać i stosowanie

Rinopanteina dostępna jest w formie maści do nosa. Poleca się ją szczególnie osobom, które przebyły zabieg chirurgiczny w okolicach nosogardzieli. Rinopanteina zawiera 0,05% witaminy A, 5,0% D-pantenolu, 0,1% hydrolizatu proteinowego owsa zwyczajnego, kwas beta-hedroksylowy, białą wazelinę i olej mineralny. Dzięki temu Rinopanteina w maści regeneruje i łagodzi podrażnienia.

Rinopanteinę stosuje się od jednego do trzech razy dziennie poprzez nałożenie i wmasowanie niewielkiej ilości maści w skrzydełka nosa, pozostawiając je do całkowitego wyschnięcia.

Maść Rinopanteina 10g można zakupić w kwocie nie większej niż 25 zł. Cena wynika ze zróżnicowania prezentowanego przez apteki. Rinopanteina występuje także w postaci aerozolu do nosa. Zawiera D-pantenol, palmitynian witaminy A, octan witaminy E, sól dwusodową EDTA, uwodorniony olej rycynowy 40/OE, sorbinian potasu, gumę kasztanową, aromaty naturalne, N-hydroksymetyloglicynian oraz izotoniczny roztwór buforowy o PH=7,2.

Rinopanteinę stosuje się miejscowo przy czym jednocześnie zgodnie z zaleceniami producenckimi powinno zaaplikować się dwie dawki do jednego otworu nosowego, nie więcej niż dwa razy w ciągu dnia. Rinopanteina jako aerozol dostępna jest w 20 ml opakowaniu, a jej koszt to ok. 20 zł.

3. Rinopanteina – skutki uboczne

Nie zaleca się stosowania wyrobu medycznego Rinopanteina przy nadwrażliwości na któryś z jej składników, pomimo, że nie powinno wiązać się to z wystąpieniem działań niepożądanych.

4. Rinopanteina – zamiennik

Jednym z lepszych zamienników wyrobu Rinopanteina jest Irigasin najlepiej sprzedawany jako zestaw do płukania nosa i zatok zawierający dwanaście saszetek oraz irygator. Dzieci powyżej 4. roku życia i osoby dorosłe powinny wykonywać 1-2 razy dziennie płukanie nosa oraz zatok za pomocą tego preparatu. Roztwór zawiera chlorek sodu, dlatego nie należy go stosować w przypadku występującej na niego nadwrażliwości.

Cena wyrobu nie przekracza kwoty 20 zł. Posiada równie silne właściwości jak Rinopanteina.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Izabela Lenartowicz
Rinopanteina – właściwości, postać i stosowanie, skutki uboczne, zamiennik
Rinopanteina – właściwości, postać i stosowanie, skutki uboczne, zamiennik (Shutterstok)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza