Trwa ładowanie...

Robert Lewandowski ma przepuklinę pachwinową. Na czym polega ta choroba i czy konieczna jest operacja? Ekspert wyjaśnia

Robert Lewandowski cierpi na przepuklinę pachwinową.
Robert Lewandowski cierpi na przepuklinę pachwinową. (instagram/_rl9)

Jeden z najlepszych polskich piłkarzy, Robert Lewandowski, musi przejść operację. Zawodnik cierpi na przepuklinę pachwinową i jeszcze w tym roku ma trafić na stół chirurgiczny. Informacja wzbudziła duży niepokój wśród kibiców. Jak poważna jest choroba i kiedy sportowiec będzie mógł wrócić na boisko? Te pytania nurtują wielu. Postanowiliśmy zapytać o to chirurga, herniologa, który specjalizuje się w takich przypadkach.

1. Robert Lewandowski cierpi na przepuklinę pachwinową

W Polsce wykonuje się około 40 tys. operacji przepuklin rocznie. To jedno z najczęstszych schorzeń "chirurgicznych". Szacuje się, że najczęściej pacjenci zmagają się właśnie z przepukliną pachwinową, a trzy czwarte pacjentów z przepukliną jest operowanych właśnie ze względu na tę lokalizację.

Przepuklina przełyku
Przepuklina przełyku

Choroba polega na zmianie położenia żołądka.

zobacz galerię

Do tej pory przepuklina była przypisywana głównie osobom ciężko pracującym fizycznie, ale jak się okazuje nie tylko one są narażone na chorobę. Chirurg, herniolog dr n. med. Andrzej Ratajczak wyjaśnia, że przypadłość ma przede wszystkim podłoże genetyczne, a styl życia może tylko przyspieszyć jej ujawnienie.

Zobacz film: "Złota Piłka. Czy to rok Roberta Lewandowskiego? "Życzę mu tego, ale nie postawiłabym na to pieniędzy""

- Palenie tytoniu i długotrwały ciężki wysiłek fizyczny ewidentnie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny, ale przede wszystkim to predyspozycje genetyczne. Często się słyszy u pacjentów, że "ktoś coś dźwignął" i przez to ma przepuklinę, ale to nie jest prawdziwa przyczyna. Może to jednak sprawić, że po takim wysiłku ujawni się przepuklina, którą już mamy – wyjaśnia chirurg.

2. Przepuklinę pachwinową leczy się wyłącznie operacyjnie

Przepuklina pachwinowa dotyczy prawie wyłącznie mężczyzn. Lekarze porównują ją do pękniętej opony. Gdy pojawi się u pacjenta, trzeba działać, bo choroba nie minie. Wprost przeciwnie przepuklina może się pogłębiać. Choroby nie da się przeoczyć, bo guz jest widoczny gołym okiem. Najczęściej pacjenci nie narzekają na dodatkowe dolegliwości.

- Objawy choroby to miękkie uwypuklenie, guz w okolicy pachwinowej. Zwykle nie towarzyszą temu żadne dolegliwości bólowe. Jeżeli pojawi się ból, to wyraźny sygnał alarmowy do szybkiej reakcji, bo ból może świadczyć o uwięźnięciu przepukliny. Jest to najgorsze możliwe powikłanie przepukliny pachwinowej, które może się skończyć nawet śmiercią pacjenta. W tym przypadku zawartość tej przepukliny zostaje "uwięziona" w worku przepuklinowym i dochodzi do jej niedokrwienia. Wtedy konieczna jest operacja w trybie pilnym – wyjaśnia doktor.

Piłkarz będzie musiał przejść operację przepukliny.
Piłkarz będzie musiał przejść operację przepukliny. (instagram/_rl9)

Jedynym sposobem leczenia przepukliny pachwinowej jest operacja, w zależności od stanu zdrowia i wieku pacjenta lekarze sugerują chorym określony rodzaj zabiegu. Od tego zależy też typ znieczulenia podanego pacjentowi. W przypadku sportowców najczęściej wykonuje się laparoskopię, co pozwala choremu szybciej wrócić do pełni sił.

- Nie ma innego leczenia niż operacja w tym przypadku. Operuje się różnymi metodami, zawsze z użyciem biomateriału, czyli siatki przepuklinowej. Operuje się albo klasycznie tzw. metodą Lichtensteina albo laparoskopowo (przezbrzusznie lub zewnątrzotrzewnowo). U osób z mniejszymi przepuklinami, zwłaszcza u sportowców zalecane są te metody laparoskopowe. Bardzo ważna jest też odpowiednia jakość zastosowanej siatki. Dobiera się ją podobnie jak typ zabiegu indywidualnie do danego chorego, decydując jaki biomateriał będzie w danym wypadku najlepszy – wyjaśnia dr n. med. Andrzej Ratajczak.

3. Po miesiącu pacjent wraca do pełni sił

Sam zabieg trwa około godziny. U pacjentów w dobrej kondycji operacja może być wykonana jako zabieg tzw. chirurgii jednego dnia, czyli chory w ciągu 24 godzin może opuścić szpital.

Ile czasu zajmie rekonwalescencja albo inaczej mówiąc, kiedy Lewandowski wróci na murawę? Tu chirurg nie jest w stanie podać konkretnego terminu. To oczywiście sprawa indywidualna w przypadku każdego pacjenta.

Na kilka tygodni po zabiegu piłkarz będzie musiał zrezygnować z intensywnego wysiłku i więcej odpoczywać.
Na kilka tygodni po zabiegu piłkarz będzie musiał zrezygnować z intensywnego wysiłku i więcej odpoczywać. (instagram/_rl9)

- Jeżeli to jest operacja planowa u osoby młodej i aktywnej to chory po tygodniu mniej więcej może wrócić do normalnej aktywności fizycznej, a po dwóch tygodniach do pracy. My szacujemy, że potrzeba około miesiąca, żeby pacjent mógł podejmować większy wysiłek, czyli na przykład wrócić do sportu wyczynowego – podkreśla lekarz.

W przypadku Roberta Lewandowskiego o powrocie na murawę zadecyduje z pewnością sztab specjalistów. Piłkarz podobno ustalił z trenerem polskiej reprezentacji, że jeżeli nasza kadra zapewni sobie awans na Euro 2020, będzie mógł opuścić listopadowe zgrupowanie i w tym czasie wykonać operację.

Amerykańscy badacze wyliczyli, że prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny u mężczyzny wynosi 27 proc., a u kobiet 3 proc. Zabieg w Polsce w prywatnej klinice kosztuje od 3 do 10 tysięcy złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze