Trwa ładowanie...

Robi tak codziennie i ma serce jak dzwon. 5 porad od kardiologa

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 11.04.2023 07:08
Kardiolog zdradza, jak dba o swoje serce
Kardiolog zdradza, jak dba o swoje serce (Getty Images/Twitter)

Choroby układu krążenia to najwięksi zabójcy Polaków. Statystyki wskazują, że pod tym względem przewyższają śmiertelność z powodu nowotworów czy chorób układu oddechowego. Biorąc pod uwagę te zatrważające dane, rady od kardiologa dotyczące zdrowia serca, wydają się na wagę złota.

spis treści

1. Tych rzeczy kardiolog nie tknie nigdy

W rozmowie z portalem wellandgood.com dr Kaustubha Dabhadkara, kardiolog z Karoliny Północnej, ujawnia trzy największe grzechy główne, które dewastują układ sercowo-naczyniowy. To papierosy, alkohol, a także narkotyki.

- Palenie jest bezpośrednio związane z szeregiem schorzeń – udarem, zawałem serca, cukrzycą, rakiem płuc - mówi dr Dabhadkar. - A narkotyki, takie jak kokaina, zwiększają zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe ryzyko zawału serca i nagłej śmierci sercowej.

Zobacz film: "Pijesz dużo alkoholu? Zobacz co dzieje się z twoim sercem"

Lekarz przyznaje, że szkodliwość alkoholu jest związana głównie z jego niekorzystnym wpływem na gospodarkę lipidową. Picie powoduje podniesienie poziomu frakcji LDL cholesterolu, a także trójglicerydów.

Alkohol, papierosy i narkotyki zwiększają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego
Alkohol, papierosy i narkotyki zwiększają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego (Getty Images)

Warto mieć na uwadze, że hipercholesterolemia to jeden z największych problemów Polaków – nieprawidłowy profil lipidowy ma aż połowa dorosłej populacji. Skutkiem tego może być miażdżyca, a co za tym idzie większe ryzyko zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu.

2. Dbaj o serce. 5 rad od kardiologa

Dr Dabhadkara zdradza również, jak on sam na co dzień dba o zdrowie serca. Podkreśla, że nie są to ani intensywne ćwiczenia fizyczne, ani restrykcyjna dieta.

2.1. Schody zamiast windy

Kardiolog radzi, by pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, mogą to być nawet codzienne prace domowe czy zrezygnowanie z windy na rzecz schodów.

- Nawet kilka minut ćwiczeń każdego dnia zmniejsza przyszłe ryzyko chorób serca – podkreśla.

2.2. Nie pomijaj śniadania

- To najważniejszy posiłek dnia, który daje mi energię – przyznaje lekarz.

Co ciekawe, jedno z ostatnich badań, które ukazało się w "Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics", wskazuje, że pomijanie śniadania zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, a także zgonu z ich powodu – i to nawet o 21 proc.

2.3. Uważaj na stres

Badania wskazują, że silny lub długotrwały stres zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, ale też sprzyja rozwojowi miażdżycy, a nawet tworzenia skrzepów krwi.

By zminimalizować stres, dr Dabhadkara stosuje medytację.

2.4. Nie izoluj się

Lekarz przyznaje, że jest zagorzałym fanem tenisa. To nie tylko codzienna dawka aktywności fizycznej, ale też okazja do spotkania się ze znajomymi.

- Tenis pomaga mi nawiązywać kontakty towarzyskie jednocześnie przy wystarczającej ilości ćwiczeń – mówi.

Badania wskazują, że izolacja społeczna i samotność mają swój udział w zwiększaniu ryzyka chorób serca.

2.5. Spędzaj czas z rodziną

Dla kardiologa jeszcze ważniejsze jest spędzanie czasu z najbliższymi. Przyznaje, że przebywanie w gronie rodzinnym niweluje stres, a dodatkowo pomaga mu pamiętać o tym, co jest w życiu najważniejsze.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze