Trwa ładowanie...

Rodzaje nadżerki szyjki macicy – nadżerka prawdziwa i rzekoma

Avatar placeholder
11.10.2022 17:38
Nadżerka szyjki macicy to powszechny problem, dotyczący nawet co czwartej kobiety.
Nadżerka szyjki macicy to powszechny problem, dotyczący nawet co czwartej kobiety. (AdobeStock)

Nadżerka szyjki macicy to powszechny problem, dotyczący nawet co czwartej kobiety. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje nadżerek szyjki macicy: prawdziwą i rzekomą. Najczęściej nie powodują one żadnych objawów, a rozpoznawane są przypadkowo podczas badania ginekologicznego.

spis treści

1. Rodzaje nadżerki szyjki macicy – budowa histologiczna szyjki macicy

Słowem wstępu warto wyjaśnić krótko budowę histologiczną szyjki macicy. W okolicy widocznego za pomocą badania wziernikiem ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy, na tzw. tarczy części pochwowej występuje strefa graniczna, nazywana inaczej strefą transformacji – miejsce, gdzie stykają się dwa rodzaje nabłonków.

Jeden z nich, nabłonek wielowarstwowy płaski, wyściela szyjkę macicy właśnie od strony pochwy. Drugi to nabłonek walcowaty gruczołowy, produkujący śluz, który znajduje się w kanale szyjki macicy.

Zobacz film: "Mięśniaki macicy - dlaczego warto o nich mówić?"
Nadżerki dzielimy na rzekomą i prawdziwą
Nadżerki dzielimy na rzekomą i prawdziwą (123RF)

Strefa graniczna to miejsce, w którym najczęściej powstają nowotwory szyjki macicy, dlatego lekarz podczas badania ginekologicznego, musi dokładnie przyjrzeć się występującym tam zmianom, aby zróżnicować czy nadżerka może być objawem nowotworu czy powstała z innej przyczyny.

2. Rodzaje nadżerki szyjki macicy – nadżerka prawdziwa

Nadżerka prawdziwa jest także nazywana erozją. Jest to obszar szyjki macicy niepokryty nabłonkiem płaskim. Za drobne zmiany najczęściej odpowiadają stany zapalne (najczęściej przewlekłe) i urazy mechaniczne, np. po stosunku. Zagojenie powinno nastąpić samoistnie lub po wyleczeniu infekcji. Czasem jednak, mimo upływu czasu, nie dochodzi do zaniku zmiany, która wciąż się powiększa. Można wówczas rozważyć usunięcie nadżerki prawdziwej metodą elektrokoagulacji (potocznie „wypalanie”), krioterapii (potocznie „wymrażanie”), laseroterapii czy chirurgicznie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Z drugiej strony ubytek nabłonka na szyjce może świadczyć o toczącym się procesie nowotworowym, choć warto zaznaczyć, że sama nadżerka prawdziwa nie jest stanem przednowotworowym. Dlatego nie wolno bagatelizować obecności nadżerki i należy poddawać się regularnym kontrolom ginekologicznym. Czasem niezbędne może okazać wykonanie dodatkowego badania kolposkopowego, polegającego na dokładnej ocenie szyjki macicy przy użyciu kolposkopu.

3. Rodzaje nadżerki szyjki macicy – nadżerka rzekoma

Nadżerka rzekoma, także nazywana ektopią, to przemieszczenie się nabłonka walcowatego gruczołowego z kanału szyjki macicy na część pochwową. Histologicznie rzecz ujmując nie jest nadżerką, bo powinien to być obszar pozbawiony nabłonka – stąd też nazwa „rzekoma”. Zwykle związana jest ze zmianami hormonalnymi, wskutek czego najczęściej powstaje u dziewcząt w okresie pokwitania i kobiet w okresie okołomenopauzalnym.

Może także występować w ciąży, po porodzie czy po zabiegach, takich jak histeroskopia czy łyżeczkowanie jamy macicy, kiedy niezbędne jest poszerzenie kanału szyjki. Najczęściej nadżerka rzekoma cofa się samoistnie, a pacjentki nie są nawet świadome, że miały tego typu zmianę. W przypadkach gdy stale się powiększa lub powoduje objawy, takie jak krwawienia kontaktowe po stosunku, brunatne upławy, należy rozważyć jej usunięcie wspomnianymi wyżej metodami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze