Roksana Węgiel zmaga się z cukrzycą. Ten objaw pojawia się nocą
Jedna z najbardziej znanych w ostatnich latach piosenkarek polskiej sceny odwołuje trasę koncertową. Roxie Węgiel ma ważny powód. U 19-latki zdiagnozowano cukrzycę typu 1. To autoimmunologiczne schorzenie, którego początki mogą objawiać się między 10. a 14. rokiem życia.
1. Roksana Węgiel choruje na cukrzycę typu 1
"Zbagatelizowałam ten temat, nie chciałam się zatrzymywać w swoich działaniach, z biegiem czasu sytuacja się pogorszyła, zaczęły się diametralne skoki cukru, przez co moje samopoczucie znacznie się pogarszało, aż wczoraj po mini koncercie zasłabłam i trafiłam do szpitala" - pisze w najnowszym poście na Instagramie Roksana Węgiel-Mglej, piosenkarka znana z takich hitów jak "Anyone I want to be" czy "Dobrze jest, jak jest".
Zobacz także: Ostrzega, że organizm walczy z cukrzycą. Pojawia się z rana
Roxie wyznała, że diagnozę początkowo chciała zachować dla siebie, postanowiła jednak podzielić się tą informacją z fanami. Zwróciła się do nich z apelem, by nie bagatelizowali swojego zdrowia i pamiętali o regularnych badaniach.
Cukrzyca to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób niezakaźnych na świecie i nie bez powodu mówi się, że jest już epidemią XXI wieku. To schorzenie 422 mln osób na całym świecie, z czego nawet 179 mln nie usłyszało diagnozy. Szacuje się, że co sześć sekund ktoś na świecie umiera z powodu cukrzycy i wywołanych przez nią powikłań.
2. Cukrzyca. Epidemia XXI wieku
Jak szacuje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce do 2030 r. będziemy mieli 4,2 mln diabetyków. Zarówno na świecie, jak i w Polsce do najczęściej diagnozowanej postaci należy cukrzyca typu 2. Znacznie rzadziej występuje typ 1, choć zdaniem ekspertów liczba chorych do 2040 r. może się podwoić, wzrastając aż do 17 mln (obecnie choruje 8,7 mln ludzi).
To choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje komórki trzustki wytwarzające insulinę. W odróżnieniu od cukrzycy typu 2 choroba nie jest powiązana ze stylem życia, tj. nadwagą bądź otyłością. Objawy cukrzycy typu 1 pojawiają się nagle i są gwałtowne, co jest skutkiem utraty większości komórek odpowiedzialnych za produkcję hormonu.
Jeśli chory w krótkim czasie nie otrzyma diagnozy i leczenia, cukrzyca może prowadzić nawet do kwasicy ketonowej i śpiączki stanowiącej bezpośrednie zagrożenie dla życia.
Alarmujące symptomy choroby obejmują:
- senność i osłabienie,
- nocne poty,
- nagłą utratę masy ciała - nawet kilkanaście kilogramów na przestrzeni kilku miesięcy,
- wzmożone pragnienie, prowadzące do wypijania od kilku do nawet kilkunastu litrów płynów na dobę.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.