Trwa ładowanie...

Rola wątroby w procesie trawienia

Trawienie o skomplikowany proces zachodzący w organizmie. Biorą w nim udział różne gruczoły i narządy, a jednym z najważniejszych jest wątroba. Odpowiada ona nie tyko za produkcję żółci, ale także za pochłanianie i neutralizowanie toksyn.Skomplikowane procesy syntezy zachodzące w wątrobie umożliwiają przetwarzanie pokarmu i pozyskiwanie z niego niezbędnych do życia substancji!

Zobacz film: "Jak rozpoznać i leczyć łuszczycę?"

1. Fabryka substancji odżywczych

Wątroba przetwarza pokarm do postaci związków służących do budowy ludzkich tkanek i dostarczających organizmowi energii. Jak to się dzieje? Do wątroby dociera krew czynnościowa z jelit, trzustki, żołądka i śledziony, doprowadzając wchłonięte produkty trawienia jelitowego, wśród nich cukry proste i aminokwasy. Z aminokwasów syntetyzowane są białka.

Wątroba w procesie przemiany białek jest niezastąpiona, ponieważ powstaje w niej niemal 85% białek osocza, między innymi albuminy oraz protrombiny, a także liczne czynniki krzepiące. W wątrobie powstają także aminokwasy niezbędne do dalszych syntez oraz ketokwasy i amoniak, który wraz z amoniakiem pochodzącym z innych płynów ustrojowych jest metabolizowany do mocznika i wydalany z organizmu .

Z cukrów docierających do wątroby wytwarzany jest glikogen, który jest zmagazynowaną formą glukozy. W organizmie przechowywany jest także w mięśniach, jednak te zapasy wykorzystują tylko mięśnie, a z glikogenu wątrobowego może korzystać cały organizm .

2. Gospodarka tłuszczowa organizmu

Wątroba to także miejsce przemiany węglowodanów i białek w tłuszcze, syntezy lipoprotein, fosfolipidów i cholesterolu. Połowę wytworzonego cholesterolu wątroba wykorzystuje do wytwarzania kwasów żółciowych biorących udział w trawieniu tłuszczów.

Produkcja żółci w wątrobie jest procesem ciągłym. Żółć jednak nie odpływa na bieżąco do jelita, lecz jest pobierana z wątroby w czasie spożywania większych posiłków. Jest to możliwe dzięki obecności pęcherzyka żółciowego – małego narządu, który przechowuje i zagęszcza żółć między okresami trawienia .

3. Magazyn energii i zdrowia

Wątroba ma niesamowite możliwości magazynowania. Poza glikogenem gromadzi zapasy witamin A, D, B12 oraz żelazo. Substancje te są uwalniane do organizmu stopniowo, gdy pojawi się na nie zapotrzebowanie.

To właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie przetrwać krótki okres głodówki. Jak niezwykłe są właściwości wątroby, obrazuje przykład witaminy A – u zdrowego człowieka jej zapasy zgromadzone w wątrobie mogą wystarczyć nawet na 2 lata !

4. Oczyszczanie organizmu

Do wątroby docierają także zanieczyszczenia, które wprowadzamy do organizmu z pokarmem: toksyczne związki organiczne, chemiczne zanieczyszczenia żywności, toksyny bakteryjne, zwierzęce i roślinne, metale ciężkie czy cząstki chemiczne leków. Obecnie w pokarmie, szczególnie w mięsie, znajduje się wiele hormonów, które wątroba również przechwytuje i przekazuje do wydalenia. Wątroba, tuż za nerkami, jest najważniejszym organem odpowiadającym za detoksykację organizmu.

Wątroba odpowiada między innymi za detoksykację organizmu
Wątroba odpowiada między innymi za detoksykację organizmu

5. Regeneracja zapracowanej wątroby

W związku z tysiącami procesów, które zachodzą w wątrobie, komórki budulcowe mogą ulec uszkodzeniu. Wątroba ma silne właściwości regeneracyjne, ale gdy jest zbyt obciążona, może sobie nie poradzić. Badania dowodzą, że odbudowę komórek budulcowych wątroby można łatwo wspomóc, przyjmując sylimarynę pozyskiwaną z ostropestu plamistego.

Sylimaryna nie tylko pomaga w odnowie hepatocytów (komórek wątrobowych), ale także chroni je przed czynnikami szkodliwymi oraz wspomaga odtruwanie wątroby. Ponadto hamuje syntezę czynników prozapalnych, redukuje procesy włóknienia, działa żółciotwórczo i przeciwcholesterolowo . Wysoka zawartość tej substancji znajduje się w Sylimarolu – leku produkowanym przez poznański Herbapol. Dostępny na rynku od 40 lat wciąż jest jednym z najchętniej wybieranych produktów przez pacjentów.

Pytając w aptece o preparat z sylimaryną, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy otrzymujemy lek o zweryfikowanym składzie, ponieważ na rynku pojawiło się wiele suplementów diety, których jakość nie jest udokumentowana. To ważne, by wybrać dla wątroby takie wsparcie, które rzeczywiście jej pomoże, zamiast dodatkowo obciążać.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.